Nejnovější iPhone 13 (Pro) je tady s námi již několik týdnů. Na našem magazínu už jsme si jej zrecenzovali a podívali jsme se na vše důležité, co byste o něm měli vědět. I když se to na první pohled nemusí zdát, tak nové „třináctky“ přichází s opravdu skvělými novými funkcemi, které rozhodně stojí za to. Pravdou ale je, že mnoho z nás očekávalo možná ještě něco málo navíc, vzhledem k únikům, které se před představením objevily. V tomto článku se společně podíváme na 5 funkcí iPhonu 13, na které jsme se těšili, ale nedočkali jsme se.
Touch ID v displeji
I přesto, že technologie Face ID existuje již více než čtyři roky, tak existují jedinci, kteří jí nemohou přijít na chuť. Konkrétně je Face ID součástí jablečných telefonů již od iPhonu X. Když Face ID vůbec poprvé spatřilo světlo světa, tak si za něj Apple vysloužil obrovskou vlnu kritiky. Nakonec se ale karty obrátily a Face ID se stalo ve většině případech velmi oblíbeným. Znám však mnoho jedinců, kteří Face ID nevěřili a svůj názor změnili až poté, jakmile si jej vyzkoušeli. Tím chci říct, že Face ID určitě není špatné, byť má samozřejmě své mouchy – je ale nutné mu alespoň dát šanci. Tak jako tak měl Apple u iPhonů 13 (Pro) navrátit Touch ID, které se mělo nacházet přímo v displeji. Face ID by však v tomto případě bylo součástí iPhonů 13 (Pro) i nadále a teoreticky si uživatelé měli být schopni vybrat, kterou formu autorizace budou používat. Bohužel jsme se ale nedočkali – tak snad příště.
Always-On displej
Pokud se kromě iPhonů orientujete také ve světě jablečných hodinek, tak vám asi nemusím nijak zvlášť připomínat, že Apple Watch Series 5 a novější, vyjma modelu SE, nabízí Always-On displej. Tento displej je vždy aktivní, a to i v případě, že zrovna máte svěšenou ruku a nedíváte se na hodinky. Na Always-On displeji si můžete nechat zobrazit nějaké základní informace, což se prostě a jednoduše hodí. Tato technologie funguje na bázi snížení obnovovací frekvence displeje na 1 Hz, díky čemuž dochází ke snížení energie, kterou displej potřebuje pro vyobrazení obsahu. iPhone 13 Pro technologií pro adaptivní změnu obnovovací frekvence disponuje také, bohužel ale v rozmezí pouze 10 Hz – 120 Hz. Always-On displej tedy Apple u iPhonů nepředstavil, jelikož nepodporuje obnovovací frekvenci 1 Hz, která je potřebná.
USB-C konektor
Jestliže byste se před představením iPhonů 13 (Pro) zeptali jablečných příznivců na jedinou věc, kterou by chtěli na telefonech od Applu změnit, byla by to nejspíše baterie. Dobrou zprávou je, že Apple u nejnovějších iPhonů s větší baterií přišel. Lidé ale nejsou nikdy spokojení, a tak se jejich požadavky zase posunuly dál. Nyní si mnoho uživatelů, včetně mě, stěžuje na zastaralý Lightning konektor, který je svým způsobem dvě desítky let starý, jelikož využívá USB 2.0. V současné chvíli Lightning konektor najdeme už doopravdy prakticky pouze u iPhonů (čest výjimkám) – většina iPadů totiž nabízí USB-C a stejně je to i v případě MacBooků. Doufejme tedy, že Apple s USB-C konektorem přijde co nejdříve – ideálně již příští rok u iPhonů 14. Nasvědčuje tomu opravdu mnoho, včetně konání EU pro sjednocení nabíjecích konektorů.
Astrofotografický režim
V posledních letech se největší technologičtí giganti předhání v tom, kdo přijde u své nové vlajkové lodi s lepším fotoaparátem, potažmo s lepší fotosoustavou. Například Samsung na to jde především čísly a nemá problém představit zařízení s fotoaparátem, který má rozlišení několik desítek či stovek megapixelů. Apple na to jde zase úplně jinak, jelikož již několik let využívá objektivy s rozlišením „jen“ 12 megapixelů a snaží se kvalitu fotografií zlepšit softwarově. Aktuálně najdete u Fotoaparátu nejnovějších iPhonů 13 (Pro) noční režim, makro režim či filmový režim. Před představením se ale spekulovalo o tom, že bychom se měli dočkat ještě astrografického režimu, který ale tedy nakonec nepřišel. Díky němu by měli být uživatele schopni o dost lépe zachytit hvězdy a všeobecně noční oblohu.
Satelitní připojení
Pár dní před tím, než byly představeny nové iPhony 13, se objevily přesvědčivé informace o tom, že bychom se u nich měli dočkat podpory satelitního připojení. Díky satelitního připojení jsme měli být schopni iPhone 13 (Pro) využít pro volání či psaní SMS zpráv i v případě, že bychom se nacházeli na místě, kde zrovna není signál. Zprvu měl Apple k satelitnímu volání využívat „cizí“ satelity ve vesmíru, později měl Apple dle dostupných zpráv do vesmíru umístit vlastní satelity, které by si mohl lépe spravovat. Není třeba připomínat, že jsme se satelitního volání nedočkali. Každopádně doufejme, že s ním Apple přijde, jelikož by mohlo zachránit život mnohým jedincům v oblastech bez signálu, což se rozhodně hodí.
Všech tehle pět věcí vůbec nepotřebuji a nijak jsem se na ně netěšil…..
Tých 5 funkcií nie je pre obmedzených jedincov ako si ty, takže si z toho vôbec nič nerob :) Je to úplne mimo teba.
Kromě USB-C je mi ostatní šumák.
astro rezim? uz s 12pro dokazem v pohode fotit nocnu oblohu s hviezdickami a to aj z ruky a pridal by som foto keby to komentare umoznovali
Smysluplné by byly jen první dvě, třetí proč ne. Astro režim pro nadšence asi dobré. Satelitní volání úlet.
Spíše se mi líbí, že když rozbiji displej a nenechám udělat opravu v autorizovaném servisu, tak jej díky nefunkčnímu face id mohu hodit do hajzlu…
Musím říct, že Face ID je jediná věc, kterou závidím své ženě, která má iPhone. Je to velice pohodlné a implementace je výborná. Chtěl bych to taky na svém Pixelu.
Jo. Otisk prstu, ze neni me prekvapilo(ne kazdy ma AW a davat furt kod s rouskou na obliceji, neni prijemne ani bezpecne). Taktez, ze chybi AOD.