Dnes ráno se začala (nejen) v České republice prodávat nová generace Apple Watch. A jelikož jedny doputovaly i do naší redakce, ve které jsem si jich ujal já, v následujících řádcích vám vylíčím mé první dojmy po pár hodinách hraní si s nimi.
Abych byl upřímný, od Series 7 jsem toho čekal opravdu málo. Po pár hodinách hraní si s nimi ale musím říci, že jsem měl i přesto má očekávání přehnaná. Že to zní zvláštně. Uznávám, ale přesně takový – tedy zvláštní – pocit mám i ze samotných hodinek. Když jsem je rozbalil, tak nějak jsem čekal, že si rozdílu ve velikosti a designu mezi nimi a Series 5, které nosím spokojeně na zápěstí, zkrátka všimnu. Objektivně musím však říci, že nikoliv. Přestože jsou Series 7 větší než mé “pětky” a měly by mít i trochu jinak řešené rohy kvůli odolnosti, pravdou je, že vypadají tvarově prakticky stejně jako starší modely. Jediné, čeho si člověk musí na první pohled všimnout, je jiná barva. Já konkrétně dostal do ruky inkoustovou verzi, která je v porovnání s vesmírně šedým hliníkem ze Series 5 výrazně tmavší a totéž platí i při jejím porovnání se Series 3, které mám rovněž k dispozici. Inkoustová je skoro až do černa, díky čemuž hezky splývá s černým displejem. Hodinky proto působí celistvějším dojmem, což se mě osobně líbí. Je ale třeba říci, že hodnocení barvy je ryze subjektivní záležitostí a jsem si proto jist, že někomu tmavší tělo sedět nebude.
Nejvíce jsem se u nových Apple Watch těšil na softwarovou klávesnici, která na nich však při standardním nastavení iPhonu na “český” nenachází. Pokud si s nastavením pohrajete a přidáte do iPhonu klávesnici anglickou, dostanete jí i na Watch a můžete jí využívat. Konkrétně stačí přidat na telefonu do vašich klávesnic anglickou verzi a je hotovo. Je tu ale problém. Jakmile tak totiž učiníte, podepíše se tento upgrade na komfortu při psaní zbpráv i na iPhonu. Pokud totiž rádi využíváte emotikony přes ikonku emoji vedle ovládací lišty v levém spodním rohu, narazíte na to, že budete po tomto upgradu budete místo emoji přepínat klávesnici, jelikož se na místo ikony emotikonu přesune přepínač pro klávesnice. Takže ano, klávesnici na Watch “nacpete”, ale stojí to ve výsledku vůbec za to? Pro mě osobně úplně ne.
Vyloženě nadšený nejsem ani z jasnějšího Always-on displeje v interiéru. Apple sice na svých stránkách hovoří až o 70% jasnějším zobrazení informací, ale budu-li upřímný, v porovnání se Series 5 (tedy prvními Watch s funkcí Always-on) tu nějaký výrazný rozdíl nevidím. Ano, Always-on na Series 7 je v interiéru opravdu o něco jasnější, ale rozhodně bych neřekl, že se jedná o takový rozdíl, který by stál za pozornost, natož za prezentaci na Eventu. Pokud jste si tedy doposud v pohodě vystačili s Always-on ve formě, kterou nabízely Series 5 či 6, nemyslím si, že pro vás budou Series 7 nějakým přínosem.
Pokud vás zajímá rychlost novinky, ani zde vás nepotěším. Přestože mají Series 7 dle popisu na webu Applu čip S7, pravdou je, že se jedná o tentýž čip, co tepe v Apple Watch Series 5 a 6 – tedy alespoň podle Xcode, ve kterém mají všechny čipy stejné označení a specifikace. Už z těchto řádků je vám tak asi jasné, jak na tom novinka je. Ano, svižnost jí v žádném případě nechybí a procházení systému je díky tomu radost. Je to však stejná radost jako v případě systému na Apple Watch Series 5, SE či 6. Stejnou dobu trvá samozřejmě i zapínání, párování a vůbec vše, na co si jen vzpomenete.
Jak tedy novinku po pár hodinách používání zhodnotit? Abych byl upřímný, cítím značné rozčarování a zklamání. Přijde mi, že letošní model je snad ještě slabší než ten loňský, přičemž už ten mi přišel z hlediska přechodu ze starších modelů nesmyslný. Tak nějak jsem doufal, že když si novinku osahám a vyzkouším, s trochou štěstí pochopím její smysl, nadchnu se z ní a třeba jí kromě vychválení v prvních dojmech a recenzi začnu na svém zápěstí nosit místo Series 5. První hodiny se Series 7 mě ale naopak utvrdily v tom, že pro mě jakožto majitele starších Watch novinka smysl v žádném případě nemá, jelikož jednoduše nepřináší nic, co by – byť jen malinko – stálo za řeč. Na finální hodnocení si ale ještě nějaký čas určitě nechám.
Já upgradoval z S3 38mm na S7 41mm, rozdíl velikosti displeje obrovský bez nutnosti navýšení rozměrů nebo hmotnosti. To je super.
Je to moje první setkání s always on displejem, trochu mi vadí to, že když pohnu zápěstím, tak se to hned aktivuje a zmizí aktuální aplikace, to bych potřeboval nastavit na nějaký delší čas neaktivity….
Asi by zi pomohlo nastavit iny casu navratu na cifernik
Aplikacia Watch -> Obecne -> tak v 2/3 je “Navrat na cifernik” a treba nastavit inu hodnotu ako vzdy :)
Snad to je ono, pripadne sa tam daju na kazdu appku dat ine nastavenia
Přechod po 5 letech z AW S3 na 45mm s LTE … fantazie
Zatímco pro autora článku jsou AW7 spíše zklamáním, tak videa od odbornějších recenzentů mají odlišný nádech i závěr..
https://www.youtube.com/watch?v=OPeWt9aMKpE
Tak najít video, ve kterém jsou hodinky vychvalovány, umím za 5 minut asi desetkrát. Pokud byste si ale dal více práce s prozkoumáváním zahraničních recenzí, zjistíte, že kladné rozhodně nejsou.
Kladné nejsou, protože většina lidí očekávala novější / hranatější design a z kosmetických změn jsou zklamaní. Ale když se na video podívám pořádně, tak novinky jsou znát. Displej je jasnější (čas 4:10) a znatelně větší (čas 5:03). Ale je pravdou, že změn je velmi málo.
Já je za ty „pětky“ vyměním kvůli větší odolnosti a hlavně LTE – což je pro českého zákazníka největší změna. Nerezová LTE verze bude úplně jiné kafe než současné hliníkové „pětky“.. ;-)
Mohu se jen ze zajímavosti zeptat, co určuje odbornost recenzenta? Pokud velikost, pak jej odebírá 750 tisíc lidí a to dělá obsah v angličtině pro celý svět. My jej děláme česky pro česko+slovensko a máme měsíčně 1,2- 1,4 milionu reálných čtenářů dle auditovaného měření Netmonitoru. Jinak obdivuju frajera, který dostane v 8:00 hodinky (dříve je nedostal, protože mu je Apple neposkytl na dřívejší recenzi) a za 2 hodiny vydá kompletní recenzi… tolik asi k jeho odbornosti…. celkem by mě zajímalo, jak lze za dvě hodiny otestovat celodenní výdrž.
Apple to posílá určitým youtuberům dříve, má to jako formu reklamy, proto se některé recenze objevily už dříve.
Nekterym ano, jemu ne.
Díky za rozumné porovnání. Tak nějak jsem to i čekal. Mám ještě AW S4 a kromě always on displeje bych nepocítil změnu. LTE verzi vyloženě nepotřebuju a proč někdo ohrnuje nos nad hliníkem, to nechápu. Rozdíl je tam asi jako iPhone s jablíčkem na zádech a iPhone bez něj – jde jen o ten pocit. Praktický rozdíl žádný. Pokud jde o vizuální rozdíl, tak to už je věc každého jednotlivce, ale už u iPhonů řady 12 bylo vidět ten paradox – hliníková 12 vypadala líp než ocelová 12 Pro.