Když jsem byl naposledy vyzvednout auto z pravidelného welnessu od kluků v RDM Garáži, vzpomněl jsem si, že má můj kamarád Draho Piok hluboko v šuplíku původní iPhone označovaný také jako iPhone 2G. Nebylo nad čím přemýšlet a než kluci doleštili poslední čmouhy, udělali jsme pár stejných fotografií pomocí iPhone 13 Pro a iPhone 2G. Pojďte se sami podívat, jak se čtrnáct let vývoje podepsalo na kvalitě fotoaparátu u Applu.
Původní iPhone, označovaný také jako iPhone 2G, disponoval jedním jediným objektivem a to s rozlišením 2MP. Výsledné fotografie pak mají rozlišení 800×600 pixelů. iPhone 13 Pro disponuje trojicí fotoaparátů, přičemž my jsme pro náš účel použili ten „původní“, který mají všechny generace iPhone a to širokoúhlý. Čočka však má jiné zorné pole než u původního iPhone a tak je nutné brát v potaz, že nelze z jednoho místa oběma iPhony vyfotit fotografii, která 1:1 zachycuje to stejné. iPhone 13 Pro nabízí 12 MP čip, který pořizuje fotografie v rozlišení 3024×4032 pixelů při fotografování na výšku. To znamená, že fotografie z původního iPhone, se fyzicky vejde do fotografie iPhone 13 pro hned pětkrát.
iPhone 2G (původní iPhone z roku 2007)
iPhone 13 Pro
Nejdůležitější při každé fotografii je světlo a to je jasně vidět na příkladu fotografie žlutého Lamborghini, které je nasvíceno profesionální světlem používaným pro detailing a fotografie tak ani z iPhone 2G nevypadá na to, že je to 14 let starý telefon vůbec špatně. V případě exteriérových fotografií, které vznikaly v šeru, je již rozdíl mnohem patrnější. Každopádně i u nich mnoho lidí jistě překvapí, že kvalita není vůbec špatná a zcela narovinu ten 14 let trvající vývoj nevypadá na první pohled až tak revolučně, jak by se mohlo zdát. Velký rozdíl je především v rozlišení fotografií. Pokud se na fotky z iPhone 2G díváte na jeho displeji, vypadají na dnešní dobu strašně, protože jsme zvyklí na Retinu. Pokud je pak zobrazíte na displeji nového iPhone, což si můžete ostatně vyzkoušet sami, zjistíte, že nevypadají zle, ale i při zobrazení přes celý displej již dochází k jejich rozmazání v důsledku přibližování fotografie v nízkém rozlišení.
Krásný Chameleon Jemenský 🙂
Když si srovnám fotky ze staré Lumie 1020 a iPhone 6s, X a 12Pro Max, tak ta stará Lumie má suveréně nejlepší fotky. Jednak co do detailů ale hlavně její objektiv má výrazně menší chromatickou aberaci, soudkovitost a vypadají opravdu spíš jako z fotáku a né jako z mobilu.
Snad to iPhone 14-15 dokáže konečně dohnat.
Ta Lumie měla podstatně větší čip 1”. Pokud se v dnešních mobilech čipy nezvětší, tak nikdy nedosáhnou takové kvality.
No evidentně hlavně měla i kvalitnější objektiv, což je ještě důležitější pro obrazovou kvalitu, než ten senzor. I když v dnešní době vysokých ISO a nočních foto má i ten senzor větší význam než dříve.
Ano přesně tak. Ono nejen, že měla větší čip 1/1,5’, ale i ta optika byla na jiné úrovni.
Díky tomu čipu uměla skvěle přirozený bokeh efekt.
Svoje rozlišení 41 MPx skvěle využívala na výsledné 5 MPx fotky které prakticky netrpěli šumem.
Xenonový blesk
Prostě jiný kafe….
Když se proslýchá, že iPhone 14 přijde s 48 MPx snímačem hodně ale hodně doufám, že bude konečně výrazně větší a použije opět slučování pixelů.
Opravdu by to chtělo už pořádnej foťák v iPhone.
Ještě doplním že s 1020 skončila Nokia kvůli její výrobní ceně, kde se proslýchalo, že ten fotomodul kde objektiv opravdu vyráběl Carl Zeiss a né jen propůjčil značku, stál Nokii více než měla za telefon – dotovali ho z prodeje dalších modelů.
netrep sprostosti
Lumii 1020 už taky roky nepoužívám a jedu na iphonech. Smysl porovnání fotek vidím jak v tom 2G iPhone tak v té 1020.
Jak se ukazuje rozdíl od 2G sice je ale za pěkného světla není zas tak na první pohled vidět.
Rozdíl od 1020 taky z první dobré není tak razantní, ale při bližším pohledu ho vidím hned a bohužel v neprospěch iPhone.
Takže se ukazuje, že byť Apple každý rok mluví o lepším a lepším foťáku tak ty rozdíly jsou velmi nepatrné a proti telefonu starému 8 let který byl tehdy opravdu top na fotku vlastně ještě nedokázal srovnat laťku.
„Původní iPhone, označovaný také jako iPhone 2G, disponoval jedním jediným objektivem a to s rozlišením 2MP. Výsledné fotografie pak mají rozlišení 800×600 pixelů.“ – Jestli měl 2 Mpx, tak výsledné fotografie by měly mít rozlišení 1600×1200, ne?
Hlavne to rozliseni ma snimac a ne objektiv, ale mas pravdu, staci ty cisla vynasobit
Já si myslím že iphona je blbá věc.
A ja si myslim, ze Ty jsi kokot
Spatni kkt he he
Koukám že většinu příspěvků si tu dal nějaký Petr, reklamu na dávno zaniklou značku, která dnes už nikoho nezajímá. Myslím že Apple disponuje mnohem větším potenciálem a to díky AI a postprocesingu. Kde za vás udělá skvělou fotku za pár vteřin a bez nutnosti se s tím patlat v lightroomu. A fígl je právě v tom jaký z toho lezou fotky navzdory tomu že to má oproti kvalitním bezzrcadlovkam mizerný objektiv. Osobně jsem z klasického foto přešel na iPhone photo only a nechybí mi to. A nejen foto má iPhone skvělý. Je univerzálně skvělé řešení v kapse.
Máte krásny vozový park pán Zavřel, tíško závidím. S pozdravom Onder.
nevidim rozdiel :-)))