Co si budeme nalhávat – letošní nová generace jablečných telefonů by si zasloužila spíše označení 12s, nikoliv 13. Apple se však písmena „s“ v názvech svých iPhonů vzdal před několika dlouhými lety, tudíž by bylo hloupé opětovně přejmenování očekávat – už ho bylo dost. Novinek tedy není úplně mnoho, každopádně kdybychom řekli, že nejsou žádné, tak bychom lhali. Některá vylepšení u nových iPhonů 13 (Pro) jsou přinejmenším zajímavá a v tomto článku se společně podíváme na 5 z nich.
Zajímavé fotoaparáty
Světoví výrobci chytrých telefonů se v posledních letech neustále předhánějí v tom, kdo u své vlajkové lodi přijde s lepší fotosoustavou. Někdo na to jde z hlediska čísel, které vypadají dobře na papíře, a někdo čísla nepotřebuje, jelikož má výsledky. Apple je druhým případem, jelikož už několik let využívá objektivy s rozlišením 12 Mpx – a očividně to stačí, což znamená, že podle megapixelů rozhodně fotoaparáty soudit nemůžeme. Oproti loňskému iPhonu 12 Pro došlo u 13 Pro k výraznému zvětšení celé fotosoustavy, díky čemuž došlo ke zvětšení snímačů. To jednoduše řečeno znamená, že si můžeme užít ještě lepší fotografie. Mezi jednu z nejzajímavějších funkcí u fotoaparátu iPhone 13 (Pro) patří optická stabilizace objektivu s posuvem snímače, kterou využíváme u širokoúhlého objektivu. Vloni byla tato technologie k dispozici jen u největšího iPhonu 12 Pro Max, letos ji ale najdeme již u všech čtyřech modelů.
Přepracovaný displej
Pokud jste někdy měli tu čest podívat se na vlastní oči do útrob jablečných telefonů, například při výměně displeje, tak jistě víte, že nejčastěji je displej k desce připojen pomocí tří konektorů. Jeden z těchto konektorů připojuje horní část, tedy hlavně sluchátko a některé snímače. Zbylé dva konektory se pak využívají právě u displeje – první k připojení panelu jako takového a druhý k přenosu dotyku. Pokud se podíváme na displej iPhonu 13 (Pro), tak na první pohled zjistíme, že došlo k výraznému zeštíhlení. Kromě toho se ale displej připojuje již pouze dvěma konektory. První slouží k propojení horní části, druhý pak ke kompletnímu propojení displeje. Applu se totiž letos podařilo „spojit“ obrazovku s dotykovou plochou dohromady. Jedná se o pozoruhodnou vlastnost, o které se příliš nemluví. Díky zúžení displeje byla využita větší baterie.
Návrat „eLkové“ baterie
Pod pokličkou nových iPhonů 13 ještě zůstaneme. Opět, pokud jste někdy viděli iPhone zevnitř, tak jistě víte, že starší modely využívaly klasickou obdélníkovou baterii. iPhone X pak jako první přišel s baterií, která byla tvarovaná do písmene L. Díky tomu mohl Apple stoprocentně využít místo uvnitř. Vloni Apple využil „eLkovou“ baterii jen u největšího iPhonu 12 Pro Max, kdežto u 12 mini, 12 a 12 Pro došlo opět k využití klasické obdélníkové baterie. Letos se baterie ve tvaru písmene L nachází v útrobách největšího iPhonu 13 Pro Max, ale i v útrobách iPhonu 13 Pro. Modely 13 mini a 13 mají letos klasickou obdélníkovou baterii. Vloni bylo možné zaměnit baterii iPhonu 12 s 12 Pro, což tedy letos kvůli rozdílného tvaru možné není.
Zmenšení Face ID
Technologie Face ID se vůbec poprvé objevila v iPhonu X, a to již před čtyřmi lety. S příchodem Face ID přišel i známý výřez v horní části displeje, který mnozí milují a mnozí nenávidí. Postupně se však výřez stal zcela ikonickým pro novější iPhony. Pravdou je, že od iPhonu X až po iPhone 12 se výřez pro Face ID nedočkal po stránce vzhledu žádné změny. Tím chci říct, že je u všech těchto modelů po stránce velikosti stejný. U iPhonů 13 však Apple konečně přišel se zmenšením, a to o celých 20 %, což rozhodně potěší. Nově jsou navíc veškeré komponenty Face ID, společně s horním reproduktorem, součástí těla iPhonů 13 (Pro) a nenachází se na displeji jako takovém. Vzhledem k tomu, že došlo ke zmenšení výřezu, tak zároveň došlo ke zvětšení displeje, konkrétně plochy okolo výřezu. Ptáte se, jak tohle místo navíc Apple využil? Nijak. Stále se zde zobrazují ty samé informace. Snad se v budoucnu dočkáme změny.
Absurdní párování komponent
Patříte-li mezi pravidelné čtenáře našeho magazínu, tak jste si dost možná všimli článku, ve kterém jsme vás informovali o tom, že výměna displeje u iPhonů 13 není tak jednoduchá jako v případě předchozích modelů. To, že se po výměně displeje, klidně za originální díl, začne zobrazovat hláška o tom, že není možné ověřit originalitu displeje, je stará známá. A co si budeme nalhávat, ničemu by to nevadilo. Problém je však v tom, že při výměně displeje u nejnovějších „třináctek“ dojde ke kompletní deaktivaci Face ID, které nebude možné využívat. S určitou pravděpodobností se jedná pouze u chybu v rámci iOS 15, která snad bude opravena, nic ale není jisté. Pokud se jedná o záměr Applu, tak to znamená, že mnohé servisy jablečných telefonů budou moci zavřít krám. Pokud totiž aktuálně chcete vyměnit displej se zachováním funkčnosti Face ID, tak je nutné ze starého displeje přepájet na nový displej speciální mikročip, což ne každý umí. Kromě Face ID přestává po výměně displeje fungovat také True Tone a automatický jas, to už ale delší dobu.
Už to tiež rozpisujete na viac strán aby sa zbierali klikanice a reklamné násobiče? 🤣 žobráci a cenzuristi