iPady mají za sebou opravdu výraznou historii, stejně jako iPhony. Vůbec první tablet od Applu byl představen v roce 2010, což je celých 11 let nazpátek. iPad se postupně v těchto letech formoval a v současné době máme k dispozici celkově čtyři různé modely, které jsou určené pro různé uživatele. Vybrat si můžete buď klasický iPad, aktuálně jeho 9. generaci, dále můžete sáhnout po 6. generaci iPadu mini, kromě něj je k dispozici ještě iPad Air 4. generace a zapomenout nesmíme na vrcholný iPad Pro 5. generace. Jestliže vlastníte několik let starý iPad, tak mi jistě dáte zapravdu když řeknu, že po stránce výkonu už na tom není úplně nejlépe. Namísto toho, abyste jej vyhodili, existuje několik způsobů, jak lze i starý iPad využít. Níže se podíváme na 7 z nich, které vám mohou posloužit jakožto inspirace.
Pomocník v kuchyni
Řadíte se mezi jedince, kteří rádi vaří? Pokud ano, tak nejspíše využíváte hned několik různých minutek, které máte spuštění například na iPhonu či Apple Watch. K tomuto úkonu lze však využít také iPad, který je větší a dá se tedy jednoduše ovládat. Tím ale rozhodně nechci říct, že lze iPad využít pouze jako minutka. Kromě toho si na něm můžete zobrazit různé recepty, popřípadě na jeho velké obrazovce můžete spustit nějaký pořad, kterým se zabavíte, anebo třeba rádio. V kuchyni tedy starší iPad dokáže posloužit více než dobře.
Zábava pro cestující
Součástí nejnovějších vozidel v plné výbavě mohou být také obrazovky, které se nachází v opěrkách předních sedadel. Díky těmto obrazovkám se mohou cestující na zadních sedačkách ve vozidle dobře bavit, jelikož si mohou například pustit film. Co si ale budeme nalhávat, ne každý z nás si takové auto s obrazovkami vzadu může dovolit. Pokud na zadních sedačkách vozíte například děti a máte k dispozici starý iPad, tak si můžete pořídit speciální držák, kterým jablečný tablet na opěrku připevníte. Dítěti pak můžete pustit třeba pohádku či cokoliv jiného.
Držák na iPad s uchycením do opěrky hlavy koupíte zde
Digitální rámeček
Už dávno jsou pryč ty doby, kdy jsme si veškeré fotografie prohlíželi v klasických fotoalbech. Většina z nás má nyní tato fotoalba uložená někde na půdě či ve sklepě a dostaneme se k nim pouze párkrát do roka, kdy chceme nostalgicky zavzpomínat. Aktuálně tedy máme veškeré fotografie a videa uložená v paměti našeho chytrého telefonu, popřípadě jsou ještě zálohovaná na domácím serveru. Existují však i takové fotografie, které bychom si i přesto chtěli vystavit. Pořídit si můžete pro takovou situaci digitální fotorámeček, každopádně nezapomínejte na to, že naprosto stejně můžete využít i starší iPad.
Skvělá čtečka e-knih
Podobně jako s fotografiemi je to i s knihami. Jestliže se řadíte mezi čtenáře, tak víte, že vůni nové knihy displej jednoduše nenahradí. I přesto se ale e-knihy stávají čím dál tím populárnějšími. Ve většině případech si v dnešní době fyzickou knihu koupíme pouze od našeho nejoblíbenějšího spisovatele a veškeré ostatní knihy si pak zakoupíme v elektronické podobě. Ke čtení e-knih můžete využít různá zařízení. Někdo čte rád na iPhonu, například v MHD, někdo si zase může pořídit speciální čtečku e-knih. Se správnou aplikací však dokáže ke čtení e-knih perfektně posloužit také starší iPad.
Externí monitor
Pokud vlastníte jablečný počítač a chcete být o něco více produktivnější, tak uděláte skvělý krok tehdy, pokud si zakoupíte externí monitor. Tím rozšíříte vaši pracovní plochu, což nikdy není na škodu. Jestliže vám ale doma leží nějaký starší iPad, tak byste měli vědět, že i ten můžete využít jakožto externí monitor. Starší iPad můžete využít také jakožto externí monitor k vašemu Macu či MacBooku. Stačí jej mít v dosahu, a poté se s ním na Macu spojit pomocí technologie AirPlay. Tímto způsobem je možné využít iPad 6. generace a novější, iPad mini 5. generace a novější, iPad Air 3. generace a novější či jakýkoliv iPad Pro.
Jádro chytré domácnosti
Prvky do chytré domácnosti se v posledních letech stávají čím dál tím dostupnějšími. Už dávno jsou pryč ty doby, kdy jsme si v Česku mohli zakoupit prakticky jen chytré žárovky, které navíc vyšly na několik tisíc korun. Aktuálně již zakoupíte například chytré zásuvky, bezpečnostní prvky, meteostanice, všemozné ovladače a mnoho dalšího. Chcete-li však využívat Apple HomeKit, tak je nutné, abyste měli „jádro“ této chytré domácnosti, které bude veškeré prvky sdružovat. Může se jednat například o HomePod či Apple TV, využít však můžete i starší iPad, který budete neustále nechávat doma.
Hodiny a budík
Jestliže patříte do „staré školy“, tak k buzení nejspíše stále využíváte klasický budík. Může to být ze zvyku, popřípadě vám prostě již několik let vyhovuje. Někteří starší rozespalí lidé na chytrém telefonu navíc nemusí vidět, co mají pro vypnutí budíku udělat – po tom klasickém stačí prostě praštit rukou a je hotovo. Jakožto skvělý budík vám však může posloužit i starší iPad. Díky jeho velké obrazovce vždy uvidíte veškeré informace a přes den jej navíc můžete využít jakožto digitální hodiny, například na nočním stolku v ložnici.
Se skvělou čtečkou e-knih bych si dovolil oponovat. Kdo měl něco s E-ink, jako například Kindle, tak mě musí dát za pravdu, že tohle žádný tablet, který svítí do očí nedokáže nahradit. To pohodlí a šetrnost vůči očím u čtečky.
tak to musim dat za pravdu, na cteni e-booku jedine amazon kindle, i po hodinach koukani zadna unava oci, nez cist na ipadu, tak si radsi e-book vytisknu na hromadu a4
Kdyz nevis co napsat a tak vymyslis clanek o nesmyslech. Nulova informativni hodnota. Cekal jsem opravdu nejake napady, ktere me prekvapi. To uz tam muze rovnou byt, ze mohu tablet pouzivat na FB, misto novin na WC, jako TV v dilne, jako tezitko na stole atd. Clanek absolutne bez napadu, proste jen kvuli tomu, aby neco vyslo, hodila se tam reklama a hlavne se klikalo. Chodim sem rad, mam rad novinky a ruzne clanky o vsem moznem, netsinou zde davaji smysl, ale toto je fakt otres. Nastesti se to deje smad poprve. A Ladu Hrusku uz do redakce neberte. Diky.
Skoda ze jste nikdy v historii nic nepochvalil, kdyz sem chodite rad :) omlouvame se ze z 60 000 clanku nebyl tento podle vasi libosti. Pro spostu dalsich uzitecny byl.
Dovolim si souhlasit se stezovatem, nedozvedel jsem se nic. Ani jste si nedali praci najit nejake aplikace, ktere by bez problemu na starych ipadech fungovaly (ctecky, prehravace,…) Problem totiz je, ze na tech starsich „strojich“ spousta aplikaci jiz nefunguje, vyzaduji aktualizace a diky strasim verzim iOS se ani nenainstaluji. Ocenil bych nejaky napad jako ovladac k tv nebo vzdalena / vetsi obrazovka pro navigaci z telefonu, Whatsupu nebo Raspberry…jako minutka do kuchyne nebo ctecka je to fakt spatnej vtip. To uz na nem muzu krajet cibuli s podsvicenim…Predvedete neco lepsiho nez napln pro vyhledavce, prosim? diky
„… což je celých 11 let nazpátek.“ Už zase… A kam jinam by to mělo být? Do strany? Nestačí prostě hezky česky „což je celých 11 let.“ Opravdu nutně musíte používat 11 years AGO?
Netuším, proč do tohoto spojení pletete angličtinu. Využívá se naprosto všude a nikdo s ním nemá žádný problém. Mně osobně tato věta bez „nazpátek“ zní neúplně a nesmyslně, bez ohledu na nějaký cizí jazyk. Tak jako tak se jedná o naprosto nepodstatnou věc.
Pokud Vam to pripada jak pisete „neuplne a nesmyslne“ tak uz jste obeti tohoto novotvaru, ktery podle mne prisel z anglictiny. V ceskem jazyce se objevuje posledních 10-15 let.
A k te zbytecnosti… Jste novinari, tak byste meli dbat na kulturu jazyka, takze to neni nepodstatna vec.
Jde o to, ze to „nazpatek“ je redundantni. Kam jinam by to casove melo byt?
Možná jsem prilis haklivy na modni obraty z anglictiny. Drive to bylo “ je to o o tom, ze…“, „o cem to mluvis“, nyni zase „dava to smysl“, “ x let nazpatek“ aj.
Asi jsem uz boomer ;-)