Po seznámení se s červeným iPhonem 13 mi na stole leží další nedávno představený kousek – konkrétně bílý iPhone 13 Pro. Přiznám se, že ten je pro mě oproti klasické “třináctce” o poznání zajímavější, protože je de facto ztělesněním toho nejlepšího, co Apple v současnosti komerčně nabízí. Jaký tedy tento nový král světa smartphonů je?
Hodnotit design novinky mi přijde svým způsobem zvláštní – ostatně, stejně jako u iPhonu 13. Na první pohled se totiž jedná o iPhone 12 – tedy telefon s ostrými hranami, rovným displejem, matně opracovanými zády či vystouplým fotomodulem z nich. Zde musím říci, že uživatelům, kterým připadal fotomodul velký už v loňském roce, bude letošní model zřejmě zapovězený. Naživo totiž vypadá fotomodul na zádech telefonu snad ještě větší a mnohem vystouplejší než je vidět na fotkách, což upřímně trochu překvapilo i mě. Pro kvalitní fotky je ale holt potřeba něco obětovat.
Chmury z poměrně výrazného fotomodulu naštěstí hravě zažene displej, který je jednak jasnější než u předešlé generace, ale hlavně dostal konečně podporu vyšší obnovovací frekvence. Apple vsadil konkrétně na technologii ProMotion, kterou využívá i u svých iPadů a pod kterou skrývá variabilní obnovovací frekvenci displeje v rozsahu 10 až 120 Hz. To jinými slovy znamená, že se zobrazovaný obsah na displeji obnovuje různou rychlostí podle toho, co zrovna děláte. Když člověk scrolluje, obraz se obnovuje rychleji a díky tomu vypadá scrollování opravdu o poznání plynuleji. Když naopak nic neděláte, obnovovací frekvence se sníží a tím telefon šetří energii.
Na ProMotion jsem byl popravdě zvědavý nejvíce ze všech novinek, které iPhony 13 Pro nabízí a upřímně, opravdu mě oslovila. Plynulost displeje se totiž skutečně posunula na novou úroveň a používání telefonu je alespoň pro mne osobně tak nějak příjemnější. V jedné ze zahraničních recenzí jsem četl, že máte díky rychlejšímu displeji pocit, jako kdyby s vámi telefon daleko lépe interagoval a s potěšením musím říci, že tomu tak opravdu je. Telefon je totiž díky rychlejšímu displeji tak nějak živější a alespoň po pár minutách testování zkrátka zajímavější. Myslím si tedy, že zde důvod ke zklamání nenajde snad nikdo.
Když už jsme v předešlých řádcích načali jas, i za ten je třeba Apple pochválit. Oproti iPhonům 12 Pro si totiž novinka polepšila o dobrých 200 nitů, což je opravdu znát. Maximální jas je totiž skutečně poměrně brutální a nemám strach z toho, že by tedy byl displej telefonu byť jen trochu hůře čitelný na slunci. Strach pak nemám ani z toho, že byste si při přechodu z řady 12 Pro na 13 Pro nezvykli kvůli vyšší hmotnosti či hloubce. Novinka je sice o 16 gramů těžší a o 0,15 milimetru hlubší, ale abych byl upřímný, v ruce se jedná o hodnoty prakticky nezaznamenatelné. Tím nicméně nechci říci, že by byl 13 Pro lehký telefon. To totiž rozhodně není, byť oproti předešlé generaci až tak nepřibral.
Určitě vás zajímá i to, jak člověk vnímá výřez v displeji novinky. V tomto případě se budu opakovat a stejně jako u iPhonu 13 řeknu, že se jedná o skutečně super upgrade, který zkrátka potěší. Při zapnutém displeji působí výřez v něm snad ještě menším dojmem než který z něj má člověk z tiskových materiálů Applu a to se na něj koukám na 6,1” iPhonech. Jsem zvědavý, co na něj řeknu, až mi za pár minut dorazí iPhone 13 Pro Max a já se podrobněji podívám i na něj. Je nicméně škoda, že stavový řádek zvětšení prostoru vedle výřezu absolutně nereflektoval a stále v něm naleznete tytéž ikony jako u předešlých iPhonů. Pokud tyto řádky čte někdo z Applu, přimlouvám se za to, ať se zde v některé z budoucích updatů odehraje malá evoluce.
Určitě vás zajímá, jak je na tom fotoaparát. S tím jsem si zatím hrál skutečně jen chvíli a abych byl upřímný, zatím se stále pokouším zavřít pusu. Skok, který se Applu podařil nejen mezi iPhony 12 a 13, ale celkově mezi iPhony dejme tomu z posledních pěti let udělat je naprosto epický a já opravdu jen žasnu a jsem zároveň zvědavý na to, co dostanu do rukou třeba za dalších pět let. Na trochu větší hodnocení budu ale potřebovat ještě chvíli času, takže jakmile si s foťákem pohraji více, tento článek zaktualizuji o pár mých postřehů a fotek, které budou stát alespoň trochu za to.
Jak tedy iPhone 13 Pro po chvíli v ruce zhodnotit? Jako kousek, který snad ani nedokáže člověka zklamat. Jasně, oproti iPhonům 12 Pro toho nepřináší přespříliš nového, ale i to málo se mi zatím jeví jako zatraceně dobré. Ať už se bavíme o famózním ProMotion displeji, příjemné designové úpravě ve formě menšího výřezu či o fotoaparátu, který je … no, zatím jej nechme ještě bez většího označení, jedná se o prvky, která zkrátka nadchnou. Na “první dobrou” tedy iPhone 13 Pro rozhodně obstál.
- Nově představené Apple produkty lze zakoupit například na Alze, Mobil Pohotovosti či u iStores
Přesně tak, třeba si uvědomit co v tom výřezu vlastně Apple má a proč ho jiné značky nemají, třeba FaceID.
Zrovna FaceID je v soucasne dobe spis za trest :-(
V kombinaci s Apple Watch to neni vubec zadny problem :)
Porad to faceID muzes vypnout, nikdo te nenuti ho pouzivat. A jak tu jiz padlo, s Apple Watch je to skvele (pokud myslim s nasazenou rouskou).
Proste 3D scan obliceje nikdo jiny nema. Mam doma Androida, ktery rozpoznava oblicej a je to peklo… funguje tak v 4-5 pripadech z 10.
Proč? Vy ještě nosíte roušku? A i kdyby, nemá to už nějak ošetřené, nějakým updatem?
ondrej: ne každý chce mít na ruce silně nevzhledné „hodinky“
@maryn: Je to funkcni alternativa k reseni problemu s FaceID, pokud mas zakryty oblicej. Nikomu Apple Watch nenutim, nebo snad ano?
Skvele, vyresi to problem jenom za deset tacu
Peklo kuli rouškám? On roušky ještě někdo někde nosí ? 😂
Ano, například všude v Evropě ve všech potravinách, benzínkách a tak podobně. Pěkný den
To není pravda, v Německu uvnitř obchodů bez roušek.
https://covid.gov.cz/situace/dovolena-2021/nemecko To co tvrdíte pane Rich je lež, prosím nepište zde lži, díky moc pane Rich.
https://svet.sme.sk/c/22746565/zamestnanca-pumpy-zastrelil-muz-odmietajuci-nosit-rusko.html
Toľko k Nemecku a rúškam
Milý Romane nechci se dohadovat ale posledních 5 měsíců ať jsem vlezl kamkoliv a že jsem za tu dobu prolezl spoustu míst a vše bez roušky a nikdo mi nic neřekl. A to počítám i ostatní země. Upřímnej ale budu , párkrát jsem byl upozorněn že by bylo dobře kdybych si roušku/respirátor nasadil ale s díky jsem odmítl a víc to nebylo řešeno .
No kdyz je nekdo hovado jako vy. Az treba jednou budete vy potrebovat trosku ohledu, pomoci, tak Vas taky jen nekdo prekroci a necha vas chcipnout.
Jste dement.
Nekdy se do toho super Německa… jedte podivat…proti nim jsme tu nosili a stale dost nosime rousky jak vojaci, což není rozhodně spatne v tehle stale nebezpečné situaci hlavne iq slabsi by meli rouskovat porad. Oni take musi, ale dost na to kaslou a i proto jsou na tom již relativne dlouhou dobu hure jak my, ale to se nasemu belorusoukrajin seznam bulvaru nehodi o tom psat…
Koukám, že se debata o iPhonu zvrhla do poněkud vulgární – u některých rouškomilů – debaty o ochraně před prachem, upatlanými, zaprskanými, na předloktí nošenými protiprachovými rouškami….JInak face ID funguje velice dobře, pokud jste si obličej nasnímali kvalitně – včetně brýlí – i tmavých. Pokud mě prudí, sedím-li u stolu a telefon na něm leží vedle a nechci ho zvedat – nebo se nad něj nahýbat, není jednodušší to vypnout pro tuhle chvíli.
Spíš považuji za nešikovnou inovaci přesunutí tlačítka vypínání zhora na bok. Pokud mám zpanutý printscreen, mám stále co mazat po zamykání telefonu. Pokud bylo nahoře, při zmáčnutí proti němu nebylo žádné ovládací tlačítko a ta jsou hned dvě. Nemám tedy „pádlo“, ale 12 mini. To se dá ovládat jednou rukou, proto ho mám.