Když Apple v úterý světu představil novou generaci iPadu mini poháněnou čipsetem A15 Bionic, nejednoho jablíčkáře tím naprosto nadchnul. Nasazení tohoto čipsetu totiž jinými slovy znamenalo, že by měl být nový mini stejně výkonný jako iPhone 13, protože disponuje i stejným množstvím RAM paměti – konkrétně 4 GB. Jak však nyní ukazují první benchmarkové testy malého iPadu, tak úplně to není pravda. Kalifornský gigant se totiž rozhodl procesor v něm podtaktovat.
Výsledkem podtaktování čipu je to, že neběží na 3,2GHz jako je tomu u iPhonů 13 (Pro), ale “jen” na 2,93GHz, což pro něj znamená, že v benchmarkových testech dosahuje na 1595 bodů na jedno jádro a 4540 bodů na více jader, zatímco iPhony zvládají průměrně 1730 bodů na jedno jádro a 4660 bodů na více jader. Podtaktování se tedy neprojevilo naštěstí nikterak výrazně, avšak viditelné je, což je celkem škoda. U takto výkonného čipu by totiž bylo samozřejmě ideální využít jeho potenciál na maximum.
I přes podtaktování procesoru se nicméně za výkonnostního nazdárka nový iPad mini označit nedá. Oproti své předešlé generaci si totiž výkonnostně polepšil až o 80 %, což z něj dělá nejen suverénně nejlepší iPad mini všech dob, ale zároveň i nejvýkonnější malý tablet současnosti, který navíc jen stěží v brzké době něco překoná. Kromě výkonu dokáže novinka zaujmout i velmi povedeným designem, podporou 5G, kvalitní fotosoustavou či líbivými barvami. Jaká je novinka v reálu nicméně ukáže nejdřív příští týden a první výstupy recenzentů.
- Nově představené Apple produkty půjde zakoupit například na Alze, Mobil Pohotovosti či u iStores
rovnou jen 4c GPU jako základní 12ky :D
Ačkoli neznamená to podtaktování i méně produkovaného tepla tj. dlouhodoběji udržitelný max. výkon (zejména při pověstně tedy ani vzdáleně dokonalém Apple „chlazení“ ;) + nižší spotřebu tzn. delší provoz na aku? :o)
Na každý pád, na tablet je tu toho VÝKONU na cokoli AŽAŽ, takže za mě PLNĚ OK :)
..co OK není jsou bohužel jako obvykle ŠÍLENÉ MEGACENY :(
…ale tak KUWA, ŽIJEM JENOM JEDNOU, no :P
Asi tam jdou ty méně povedené procesory, které by pro 3.2GHz už potrebovaly vyšší napětí nebo byly nestabilní. Ty nejlepší kousky holt jdou primárně do iPhonů. Moje teorie dokonce počítá s variantou, že nejpovedenější kusy A15 jdou do iPhone 13 Pro. Ty, které mají třeba defekt jednoho GPU jádra se mohou použit do iPhone 13 a 13 mini a ty co nejsou na 3.2GHz úplně stabilní, tak jdou do iPadu mini. U x86 se to tak dělá odjakživa, takže mi to dává celkem dost smysl. Takhle mohou udat i menší procento čipů, které se nepovedly na jedničku, ale jen na svojku. Možná i proto si Apple mohl dovolit letos udržet ceny tam, kde jsou, navzdory tomu, že všechno ostatní zdražuje. Navíc pokud mi paměť dobře slouží, tak iPhone 12 mini v době uvedení začínal na 23 tisících za 64GB verzi, dalo by se tedy dokonce říct, že iPhony navzdory větší baterii a dvojnásobnému úložišti ještě zlevnily