Pokud se chystáte cestovat v rámci Evropské unie a máte operátora z ČR/SR, pak by vám nemělo hrozit, že za telefonní hovory nebo data, která spotřebujete, zaplatíte nesmysl. V rámci většiny operátorů se uplatňuje u většiny paušálů možnost využívat data v rámci celé EU s tím, že nesmíte využít více dat, než je obvyklé v předcházejících obdobích v rámci vaší země. Jsou však dvě věci, na které si musíte dát velmi dobrý pozor. Jakmile totiž jednou vyrazíte na road trip a projedete celou Evropu bez jediné kontroly na hranicích, můžete se dostat například do Švýcarska, které v EU není a operátoři si za jeho návštěvu v momentě, kdy využijete data, nechají rádi a draze zaplatit.
Například ve Švýcarsku si operátor vezme bez toho, aniž byste si aktivovali datový balíček, rovnou 49 centů za 1 MB. To znamená, že když pošlete například jen jednu fotografii přes iMessage, může vás to stát až padesát korun a to i při již započítané komprimaci dat. Načtení těch nejoptimalizovanějších zpravodajských webů současnosti vás pak vyjde přinejmenším na sto korunu. Problém, který si často řada uživatelů neuvědomuje, spočívá v tom, že iPhone a všechny ostatní moderní smartphony používá data téměř neustále i bez toho, aniž byste něco aktivně dělali. Spousta systémů v telefonu je závislá na datech a pokud telefon vyloženě nedáte do letového módu nebo data nevypnete, pak k jejich odesílání a přijmání, i když v malém množství dochází téměř neustále. Jediná možnost, jak se mimo EU vyvarovat vysoké faktuře, je tak buď aktivace nějakého z datových balíčků vašeho operátora, nebo vypnutí funkce roamingu pro data, případně absolutní vypnutí datových přenosů.
Další věc, na kterou je potřeba si dávat pozor, jsou hotelové Wi-Fi. Ty jsou totiž často i v těch nejdražších hotelech světa omezeny a například po několika hodinách vás automaticky odpojí a vyžadují opětovné připojení. Problém pak může nastat v situaci, kdy si pustíte YouTube, u kterého usnete, a máte nastaveno automatické pokračování přehrávání následujících videí. Wi-Fi se může po pár hodinách odpojit a vy tak budete dokud nevstanete přehrávat videa z vašeho datového paušálu. Raději tedy na noc data vypněte nebo zkrátka na přehrávání videa nebo hudby, u kterých usnete rezignujte alespoň na dovolené.
Celkově se vyplatí si před odjezdem zjistit, jak v rámci vašeho paušálu operátor účtuje data v zahraničí, aktivovat si omezení pro nějaké nestandardní útraty a při cestování pak myslet na to, že ne vše, kam projedete bez pasové kontroly je Evropská unie a může vás to vyjít velmi draho. Při používání hotelové Wi-Fi raději data vypínejte a spoléhejte pouze na ni. Pokud si říkáte, že budete potřebovat data například pro navigaci, pak věřte, že i zdarma dostupné Google Mapy mají možnost, jak si můžete stáhnout vámi zvolenou oblast mapy do offline módu a v pohodlí domova tak máte možnost stáhnout několik giga dat, díky kterým můžete navigaci využívat i v případě, kdy jste zcela offline.
Letěl jsem minulý rok do Keni. Už na letišti v Amsterdamu jsem si vypl data i datový roaming. Přesto mi operátor (Vodafone) naúčtoval za ty necelé dva týdny 3x 1MB dat. Ve výsledku po mě chtěli asi tři kila za nic. Podle výpisu jsem údajně datoval třeba i ve tři ráno atp… když jsem to reklamoval, že je to nesmysl, srazili to na polovinu jako kompromis, tak jsem souhlasil. Byl jsem o dovolené varován, že to dělají a udělali to. Přítelkyně s T-mobile žádný takový problém neměla.