Nejednoho fanouška Applu potěšila před pár hodinami zpráva ohledně podpory satelitního volání a posílání zpráv u budoucích iPhonů, se kterou jako první přišel přední analytik Ming-Chi Kuo. Ten se nechal konkrétně slyšet, že bude novinka dostupná už u iPhonů 13 a že půjde využívat na místech bez pokrytí signálem mobilního operátora, díky čemuž se tak využitelnost iPhonů výrazně zvýší. Že má Apple v plánu podporu satelitního volání iPhonům skutečně vnuknout dnes v noci potvrdil i další velmi přesný zdroj, konkrétně agentura Bloombergu. Má to však háček, respektive hned několik háčků.
Zdroje Bloombergu sice potvrdily, že Apple s podporou satelitního volání a zpráv u iPhonů sice počítá, dodaly však, že je vcelku pravděpodobné, že jej ještě letos u iPhonů 13 nepovolí. Ty by sice měly disponovat potřebným hardwarem, po softwarové stránce však údajně ještě není hotovo a kvůli tomu tak Apple funkci nespustí a zřejmě ani nepředstaví.
Dalším háčkem je pak její využitelnost – Bloomberg totiž tvrdí, že jí chce Apple využívat primárně pro komunikaci se záchrannými složkami, které díky tomu bude možné zkontaktovat prakticky odkudkoliv. Počítá se sice i s tím, že budou přes satelity v omezené míře kontaktovat i vaši blízcí, ale to zřejmě jen skrze zprávy o vaší poloze a tak podobně. Jinými slovy, ke standardní komunikaci satelity využít zřejmě nepůjde. Kromě komunikace se záchranáři má propojení iPhonů se satelity zlepšit i jejich schopnost informovat jejich uživatele o mimořádných událostech v jejich oblasti a to jak o přírodních katastrofách, tak třeba nehodách letadel, potápějících se lodích a tak podobně. Díky satelitům by měly tato upozornění dostávat nově všichni jablíčkáři s kompatibilními telefony na daném území, což je rozhodně zajímavá vychytávka.
Co se týče používání funkce jako takové, zdroje Bloombergu tvrdí, že se v současnosti testované iPhony k satelitům připojují až jednu minutu. Záleží samozřejmě na jejich poloze v dané lokalitě, která by se však měla postupem času zlepšovat. Aby se navíc šlo připojit, je nutné, aby byl uživatel venku. Dostupnost funkcí pak bude samozřejmě záviset i na legislativě dané země, která je může určitým způsobem “osekat”. Zda si je budeme moci vyzkoušet už letos či až v příštím roce nicméně ukáže až čas.
V dobe Covidovej je to určite „squelá vychytávka“, všetci totiž chodia na dovolenky, do hôr, do púšte alebo na Antarktídu…Těch „háčků“ je tam zatiaľ veľa, ale časom to bude možno zaujímavé, takisto by ma zaujímalo, ako bude táto vychytávka žrať baterku…
Já třeba přes “pandemii” doma nesedím 🤷♂️😜
Tak na druhou stranu ve chvíli, kdy máme v ČR tornáda…
No jo, ale to by muselo byť naraz aspoň 5 tornád, aby zároveň zničilo aj mobilné BTS…
suhlas s palihora – a este by som dodal, ze BTS sa casto umiestnuju na vyvysene miesta (aspon tie s velkym dosahom cca 30 km), kde tornado nevznikne – tie vznikaju na rovine
To jsou zase komentáře…typické čecháčkovství. Za hranicema naší malé zemičky přece není konec světa. Je spousta míst kde není široko daleko ani živáčka, natož nějaká BTS. A tam to má samozřejmě smysl. I kdyby to opravdu bylo jen pro přivolání pomoci ve stavu nouze. Když by to zachránilo někomu život…
Pokud jedeš do míst bez signálu, myslím tím totálně bez signálu, ne takové, kde signál najdeš po 5 minutách chůze, tak si normálně vezmi satelitní telefon. Opravdu myslíte, že iP bez dalšího příslušenství (které bude vážit xx kg) a zebere xx dm3 místa) zvládne komunikovat se satelity na nízkém orbitu? Cha, cha.
Ma to nekolik háčků… řekl bych spíš háků.. i když by to teoreticky šlo zprovoznit cena musi bejt šilená za tu službu… spíš at pridají Touch ID, jo aha jsem idiot kdyť je to k ničemu, můžu si přeci otevřít IP přes watch…bezva