Stačí jen malá chvilka nepozornosti a displej vašeho krásného iPhone-u zdobí strašidelná pavučina. Zda se rozhodnete opravit si displej svépomocí nebo navštívíte servis, čeká vás rozhodování mezi dražším originálem nebo levnější kopií. Možná si řeknete: „displej jako displej“ a zvolíte ušetřené peníze. No není kopie jako kopie…
Ještě před několika lety neexistovaly žádné kopie náhradních dílů. Servisní střediska používali zejména repasované díly, displeje z nových zařízení, případně vyrobené stejnou výrobní linkou „po pracovní době.“ Přibližně v roce 2015 společnost Apple zpřísnila své nároky a následkem toho zredukovaly svůj dodavatelský řetězec. Snížil se tím počet dostupných displejů na opravy, a to až dramaticky zvýšilo jejich cenu. Mnoho společností zkrachovalo, nato zareagovali čínští výrobci a trh zaplavily kopie.
Tyto kopie však nepředstavovaly identickou kopii originálního náhradního displeje od Apple. Jde o kompatibilní náhrady navrženy od nuly, jejich odlišnosti od originálů mají vliv na jejich kvalitu a použitelnost.
Při použití nekvalitní kopie můžete nejčastěji pozorovat:
- displej se jeví jako,, vybledlý „- kopie mají častokrát nižší jas, kontrast a živost barev
- kopie mají nižší rozlišení
- tlačítko Home je často níže položené než při originálním LCD
Neoriginální displeje nejsou obecně tak dobře zkonstruované ani tak odolné vůči poškození, dokonce vůči normálnímu používání jako originály. Když vám například spadne iPhone s originálním displejem a rozbije se mu sklo, přičemž samotný LCD displej zůstane nedotčený, můžete jej nadále používat, dokud si ho nedáte opravit. Kopie mají dotek / digitizér umístěn na skle, a tedy po jeho rozbití nefunguje. Horší však je, že samotný LCD se v důsledku křehčího a tenčího skla může zlomit.
Rozdílný dotyk
Nejdůležitějším rozdílem mezi originálním a neoriginálním náhradním displejem je způsob, jakým je navržen digitizér (snímač dotyku). Originál byl navržen společností Apple tak, že digitizér je součástí samotného LCD, avšak kopie ho většinou mají ve skle.
LCD panel nižší kvality
Po použití nekvalitní kopie lze nejčastěji pozorovat slabší jas, kontrast, živost a také mnohem nižší rozlišení. Neoriginální náhradní displeje mají také jinak nastavené výrobní parametry jako originální. Důsledkem tohoto obvykle bývá mnohem rychleji vybíjení vaší baterie. V některých případech dochází i k poškození podsvícení.
Touch ID
Neoriginální kopie může vyřadit snímač otisku prstu. Například na iPhone 6S, 6S +, iPhone 7 a 7+ je tlačítko Home – část 3D touch – součástí sestavy displeje. Velmi často tlačítko Home nefunguje správně, a tedy ztratíte i funkci touch ID.
Obecně lze říci, že neoriginální kopie náhradních displejů nejsou tak kvalitně konstruované nebo odolné vůči poškození, či dokonce normálnímu používání jako ty originální. Každý servis má však své ověřené náhrady, s nimiž má dobré zkušenosti. Například ve FixShopu nabízejí prémiové náhradní displeje jejich vlastní značky FixPremium, na které vám poskytují dokonce doživotní záruku. A kvalitou se hravě vyrovnají tím originálním.
„Doživotní záruka“, copak si pod tím asi firma představuje? :)
Zapomeli jste napsat ze pokud tam date vase neoriginalni sklo, ZARUKA PRISTROJE pada, takovy detail o kterym se ve vasem komercnim sdeleni zamerne nepise.
Muuuheheheheee, spolygej :D
zaruka je asi na ten display…tzv ze mas dozivotni zaruku na to ze nebyblednou barvy a nebo treba ze nezhebne Dozivotni asi bude znamenat ze display ma zivotnost 3roky tak pak dostanes dozivotni zaruku… znam tyhle triky…
A přesně proto jsem si po rozbití displaye na mem iPhone X, který byl tenkrát ještě v zaruce, nechal vyměnit display u original Apple servisu (česky servis) za 9490,-. Po 6 měsících display začal odstávat od plastového rámečku a přestávalo fungovat face id. Display (údajně original Apple díl) byl i o dost žlutější než původní display (v porovnání s druhým Xkem). Když jsem ti chtěl reklamovat, tak mi bylo řečeno, že je záruka 3 měsíce na práci i díly, takže super. Raději nechat opravit fake displayem od kohokoliv než original Apple…