Od vydání prvních Maců s M1 procesory uplynulo už mnoho měsíců, teprve tento týden se však objevila vůbec první oficiální verze Linuxu, která vlastní procesory od Applu plně podporuje. Podpora pro M1 čipy přichází v rámci Linux Kernelu 5.13, který je vyvrcholením mnoha měsíců testování a příprav.
Nový release Linuxu nepřináší jen podporu pro Apple Silicon M1, ale i pro jiné čipy založené na architektuře ARM. Pro uživatele nových MacBooků Air, Pro, Maců mini a 24″ iMac to však znamená, že budou moci používat Linux s nativní podporou, bez nutnosti použití různých pomocných a neoficiálních nástrojů.
Ty byly k dispozici již několik měsíců, obvykle však spolu přinášely celou řadu problémů, zejména pak s ohledem na funkčnost některých knihoven prvků operačního systému. Utilizace dostupných prostředků také nebyla zdaleka ideální. To vše by nová verze s nativní podporou měla vyřešit, byť některé drobné nedostatky je stále třeba vyladit.
Nová verze Linuxu se stále ještě potýká například s problémy s akcelerovanou grafickou, objevuje se i několik menších či větších chyb plynoucí z absence 100% vyladění. To vše by se však mělo postupně zlepšovat a už nyní by mělo jít o nejstabilnější způsob, jak Linux na M1 provozovat. Pokud jste na nativní podporou Linuxu pro M1 Macy čekali, můžete se vesele pustit do testování nové verze.
Linux na M1 Macu, dle mínění redakce, zřejmě provozují pouze ženy…
viz. Pokud jste na nativní podporou Linuxu pro M1 Macy čekaly, můžete se vesele pustit do testování nové verze.
Nerozumím důvodu, MAC s M1 si kupuji hlavně z důvodu MACOS, ale proti gustu …
Znám několik lidí, co si kupili MacBook Pro aby si na něm nainstalovali Windows. Protože ten HW byl v té době zcela mimořádný.
Já bych taky Linux na MacBooku přivítal. Jen zatím nemám tu odvahu do toho začít šťárat…