Steve Jobs byl velmi svérázným typem člověka s velmi svérázným přístupem k řadě oblastí života, stravu nevyjímaje. Velkou část svého dospělého života strávil Steve Jobs prakticky jako vegetarián, částečně i jako vegan, a vyzkoušel si ale také frutariánství. Jak se vlastně vyvíjela “dieta Steva Jobse”?
Jobsův životopis uvádí, že spoluzakladatel Applu již v relativně brzkém věku zjistil, že si může dlouhodobějším hladověním navodit zajímavé duševní stavy. Jak jsme již zmínili v úvodu, byl Steve Jobs dlouholetým vegetariánem, praktikoval ale také veganství nebo frutariánství. Zároveň byl také poměrně vybíravým strávníkem, a pokud mu bylo naservírováno jídlo, které mu z jakéhokoliv důvodu nechutnalo, uměl být ke svým hostitelům nebo třeba k personálu restaurace velmi nepříjemný.
Jobs začal své stravování měnit krátce poté, co nastoupil na Reed College. V době studia totiž objevil knihu Francese Moore Lappého Jídelníček pro malou planetu. Po jejím přečtení se téměř okamžitě vzdal konzumace masa, a začal také zkoušet řadu extrémních způsobů stravování včetně očisty a půstu. Po celé týdny byl Jobs také schopný jíst jen určitý druh potravin, jako byla třeba jablka nebo mrkve. V průběhu svého studia na vysoké škole se Jobs také s oblibou živil datlemi a mandlemi, a pořídil si odšťavňovač, aby si mohl sám připravovat mrkvovou šťávu. Zkoušel také “bezhlenovou dietu” podle Arnolda Ehreta, v jejímž rámci se vzdal pečiva, obilovin a mléka. V té době si také oblíbil dvoudenní půsty, které střídal se dny, ve kterých se živil pouze vodou a zeleninou.
Jobsova tehdejší partnerka Chrisann Brennan byla rovněž vegetariánkou, jejich dcera Lisa ale nikoliv. Lisa podle svých vlastních slov vzpomíná na den, kdy Jobs vyplivl polévku z úst poté, co zjistil, že obsahuje máslo. Laurene Powell, se kterou se Steve Jobs oženil v roce 1991, byla pro změnu vegankou, čemuž mimochodem odpovídalo také složení Jobsovic svatební hostiny. Jobs si i nadále liboval v tom, že dlouhodobě konzumoval jen jeden nebo dva druhy potravin, což střídal s dlouhodobějšími striktními půsty.
Když Jobs v roce 2003 podstoupil rutinní vyšetření ledvin, byla mu objevena vzácná forma rakoviny slinivky. Lékaři doporučili Jobsovi operaci, on ji ale tehdy odmítl a rozhodl se pro alternativní léčbu v podobě velmi přísné diety, sestávající mimo jiné z obrovského množství šťáv a mrkve. O pět let později se nakonec Jobs podrobil operaci, a jeho žena se rozhodla, že mu do stravy zakomponuje více bílkovin a rybího masa. Jeho zdraví bylo ale v té době poměrně chatrné, a Jobs rapidně ztrácel váhu. I nadále ale po svém osobním kuchaři požadoval mrkvové saláty, polévky z citronové trávy nebo obyčejné těstoviny s bazalkou. V únoru roku 2010 odletěl Jobs do New Yorku, kde se setkal s vedením listu The New York Times. Zde se najedl v asijské restauraci s názvem Pranna, kde si objednal mangové smoothie a veganské těstoviny. V létě 2011 se Jobsův jídelníček skládal prakticky jen z tekuté a kašovité stravy, a téměř postrádal pevnou stravu.
Nvm ako vy, ale ja čo poznám zopár vegošov tak sú to všetko tak trochu zvláštni divní ľudia :D
Taky ho tyhle šílenosti zabily.
urcite :) rakovinu dostal z vegetarianstva/ veganstva…. :D mas na to nejaky relevantny podklad alebo si si to precital na dezinfo webe?
Ne, zabilo ho to, že ji chtěl léčit mrkvovou sťávou :-D.
Nevím ale nemělo to vliv pak na jeho úmrtí?
Přesně tak. Léčit rakovinu velkým množstvím šťávy z mrkve je výmysl hodný IQ tykve. S tím jeho veganstvím a vegetariánstvím to asi moc slavný nebylo. V určitým období byl tlusté jako prase – viz fotka u článku 5 životních lekcí od Steva Jobse. I když v práci mám kolegyni vegetariánku a je normálně tlustá. Lidi, co se přehnaně hrabou v tom co jedí a v tom co z nich vychází nejsou lidi, ke kterým bych nějak vzhlížel. Neříkám, že se musí krmit jako prase, ale prostě rozum do hrsti.
Na tomto webu v diskusich jsou odbornici vazne na vse, kdyby tu vysel clanek o vyrobe jaderne ponorky, prispecha nejaky moula do diskuse a napise jak by to vyrabel lip
NE.
Každá jednostranná dieta je pro člověka v zásadě riziko. Člověk je všežravec, jak lze dovoditi z uspořádání trávící soustavy. Problém moderního člověka je spíše než ve skladbě, tak v množství toho čím se cpe. V zemích s nejvyšší střední délkou života jsou velmi různé dietní návyky (1. San Marino, 2. Japonsko, 3. Švýcarsko, …), tedy není důvod nejíst „všechno“.
Co Jobs každopádně neudělal dobře, bylo odmítnutí operace v době, kdy se mohl velmi pravděpodobně zcela vyléčit . Měl méně obvyklý nádor slinivky, který není tak agresivní. Ten odklad, kdy popíjel jakési šťávy byl osudovou chybou – které si na sklonku života byl vědom.
Všežravec musí alebo môže jesť všetko? Ja vidím výhodu všežravectva v tom, že všezravec dokáže relatívne prežiť na akejkoľvek strave. Uvedené je však výhodou v podmienkach, kde nie je toho veľa na výber. V súčastnosti, keď je ten výber viac ako dostatočný, je nezmyslom jesť to, čo telu berie viac ako mu dáva a ospravedlňovať to tým, že ako všežravec by mal jesť všetko. Ťažko chorý človek je v extréme a v extréme používa extrémne prostriedky a chytá sa každej slamky. Vylúčenie, resp. radikálne obmädzenie konzumácie mäsa je určite zdravšie ako jeho každodenná konzumácia (u niektorých v každom chode). A to narážam len na zdravotnú stránku.