V posledních dnech se na našem magazínu primárně věnujeme Apple Music HiFi, potažmo hojným vylepšením jablečné hudební streamovací služby. Pokud jste ohlášené novinky ještě nepostřehli, tak jen pro rekapitulaci – součástí Apple Music se zhruba na začátku června, po vydání nových verzí operačních systémů, stane možnost streamování hudby v bezztrátové kvalitě, navíc k tomu se můžeme těšit i na podporu prostorového zvuku s Dolby Atmos. Nejlepší na tom je, že si Apple za tato vylepšení nenaúčtuje nic navíc a veškeré novinky tak jsou součástí klasického předplatného Apple Music.
Pokud jste v minulosti chtěli prostřednictvím streamovací služby poslouchat hudbu v lepší či bezztrátové kvalitě, tak jste měli prakticky jedinou možnost – využít Tidal. Někteří uživatelé si každopádně myslí, že pro poslouchání hudby v bezztrátové kvalitě jim stačí právě předplatné konkrétní služby a je hotovo. Ono to ale rozhodně není tak jednoduché, jelikož předplacením služby to jen začíná. Zároveň k tomu je nutné vlastnit (drátová) sluchátka či reproduktory, které zvládnou bezztrátový formát přehrát. Jestliže tedy doufáte v možnost poslechu skladeb v bezztrátové kvalitě například na AirPodech, tak vás musíme zklamat.
Uživatelské rozhraní
Jestliže patříte mezi tzv. audiofily, vlastníte potřebné příslušenství a k poslechu hudby chcete využívat streamovací službu, tak jste dost možná na Apple Music HiFi čekali jako na slitování. Není totiž žádným tajemstvím, že Tidal mnohým uživatelům tak úplně nevyhovuje, a to především kvůli uživatelskému rozhraní. Hned z fleku, ještě před možností si Apple Music HiFi vyzkoušet na vlastní kůži, tak můžeme s jistotou tvrdit, že rozhraní jablečné služby bude lepší a příjemnější. V tom se totiž prakticky vůbec nic nezmění a bude fungovat i vypadat naprosto stejně jako nyní. Uživatelské rozhraní v aplikaci Hudba je příjemné a mnoho uživatelů je na něj navyknutých, tudíž zde žádné problémy nehledejte.
Cena a forma předplatného
Jak už byl nakousnuto výše, tak Apple po uvolnění Apple Music HiFi žádným způsobem nezmění aktuální předplatné a uživatele nebude stát ani korunu navíc. Kdežto u Tidalu jsou k dispozici dvě verze předplatného – Premium a HiFi. V rámci předplatného Premium získáte obyčejnou kvalitu zvuku, tudíž pro poslech v lepší kvalitě potřebujete Tidal HiFi – a právě s ním budeme Apple Music HiFi v tomto článku srovnávat. Co se týče ceny, tak Apple Music vás vyjde pro jednotlivce na 149 Kč, v případě Tidel HiFi je cena přesně dvojnásobná, tedy 298 Kč. Obě služby nabízí slevu pro studenty, společně s předplatným pro celou rodinu – tudíž pokud chcete, tak můžete ušetřit.
Kvalita zvuku
To, co nás u hudebních streamovacích služeb zajímá nejvíce, je samozřejmě kvalita audia. Pokud nechcete číst celý tento odstavec, tak vám můžeme prozradit, že nabízená kvalita je u obou porovnávaných služeb prakticky stejná. Co se týče Tidal HiFi, tak se můžete těšit na celkově dvě „kategorie“ zvuku. Jedná se o HiFi a Master. V případě HiFi je kvalita stanovena na 16-bit/44.1 kHz (1411 kbps) – v této kvalitě je k dispozici většina skladeb. V rámci Master se pak můžete těšit na nejlepší dostupnou kvalitu, ve většině případech 24-bit/192 kHz (9216 kbps), podpora je však až pro 24-bit/352 kHz (16934 kbps). Dvě „kategorie“ nabízí také Apple Music HiFi, konkrétně mají označení Lossless a Lossless Hi-Res. Označením Lossless se rozumí hudba minimálně v CD kvalitě, tedy 16-bit/44.1 kHz (1411 kbps), dostat se však může až na 24-bit/48 kHz (2304 kbps). V rámci Lossless Hi-Res se můžete těšit na nejvyšší dostupnou kvalitu 24-bit/192 kHz (9216 kbps). Obě služby podporují Dolby Atmos, Tidal HiFi pak navíc ještě uvádí podporu Sony 360 Reality Audio. Tidal využívá formát FLAC, Apple Music HiFi pak vlastní s označením ALAC – oba dva tyto formáty jsou si ale velmi podobné a nabízí lineární predikci.
Závěr
Pokud se nyní ptáte, jakou službu byste si pro poslech hudby v bezztrátovém formátu měli předplatit, tak je odpověď bohužel (nebo bohudík?) relativně jednoduchá. Stejně jednoduchá je odpověď i v případě, že se rozhodujete nad tím, zdali byste měli od Tidal HiFi upustit a začít si předplácet Apple Music HiFi. Všechno hraje do karet právě Apple Music HiFi – kvalita je ve srovnání s Tidal HiFi prakticky úplně stejná, jablečná služba je však dvakrát tak levnější. Jediné, v čem Apple Music HiFi prozatím ztrácí, je počet skladeb dostupných v bezztrátovém formátu. Apple konkrétně uvádí, že po spuštění této služby bude k dispozici zhruba 20 milionů skladeb v bezztrátové kvalitě, kdežto Tidal HiFi jich uvádí 70 milionů. Kalifornský gigant ale naštěstí slíbil, že do konce roku počet zvýší na 75 milionů skladeb. Jestliže tedy nepřejdete z Tidal HiFi na Apple Music HiFi hned, tak dost možná do konce roku ano. I z hlediska uživatelského rozhraní nejspíše uděláte lépe.
Takto by mohly vypadat AirPods 3. generace:
Tidal (a Qobuz) má obrovskou výhodu v integraci do velice kvalitních playerů jako jsou Roon nebo Audirvana.
A tiež v sieťových prehrávačoch alebo reproduktoroch, ktoré majú v sebe podporu Tidal alebo Qobuz. Apple hi-res audio nepodporuje ani v svojich reproduktoroch.
Doufal jsem, že přes AirPlay 2 dostanu Hi-Fi zvuk z Apple Music do receiveru, ale asi jsem byl naivní. Co tak googlim, tak AirPlay 2 asi nepřenese nic lepšího než 44kHz/16 bit. Už vidím jak to stahuju, konvertuju a vypaluju jako DVD-Audio formát abych to v plné kvalitě dostal do receiveru. To ještě musím koupit Apple TV? A umí to ty nové vůbec?
Ne, pro lossless je potřeba kabel. Na nejvyšší kvalitu sám Apple píše, že to jde přenést jen a jedině přes externí DAC.
Pro lossless rozhodně kabel potřeba není. Lze streamovat přes wifi. Otázka jestli u Apple, ale třeba Audirvana z iMacu umí poslat v hi-res hudbu z iMacu do receiveru bezdrátově. Stejně tak to umí například DAPy Astell&Kern pomocí jejich funkce AK Connect.
Jestlize apple hodla pouzivat vlastni kodeky, ktere prelouska pouze apple zarizeni, netusim, jak ten hifi stream z jabka dostanu ven, aniz by nebyl zdeformovany integrovanym prevodnikem v macu ci iphonu, ktery fakt neni buhvijakej. Apple hifi asi poskytne lepsi zvuk do nizsich a strednich sluchatek, ale s Tidalem bych ho srovnaval velice opatrne, audiofily asi neoslovi, protoze zdaleka nevyuzije potencial jejich zarizeni. Tidal a MQA podporuje vetsina prevodniku a novejsich prehravacu a dokaze vylepsit poslech pomerne vyrazne nejen na levnejsich zarizenich, ale hlavne necha vyuzit i potencial highendovych soustav. Jedine, co mi u tidalu chybi, je moznost jemne ladit eq, ne kazda pisnicka je nahrana idealne. Vsadil bych na Tidal, ale rad se necham prekvapit.
Zrovna v tomhle by ti pomohla Audirvana, případně Roon, které mají integrované klienty pro Tidal a Qobuz a možností ladění zvuku včetně upsamplingu, digitálních filtrů, různých ekvalizéru atd. je nepřeberně at už jejími vlastními prostředky, nebo pluginy třetích stran. Bohužel to stojí docela dost peněz.
Clanek je propagace apple, vubec ne srovnani. Tidal bezne hraje 48 kHz v hifi rezimu napriklad. To text uvadi jenom jako vyhodu apple. Pouzivam radu apple zarizeni, ale v highend audiu je apple nepouzitelny.
V hifi režimu hraje Tidal 44,1kHz. Pokud to ukazuje 48kHz, znamená to obvykle, že je to MQA, které rozbalil jen přehrávací software, ale hardware (převodník) nemá podporu pro dekódování MQA.
Ne:) Podobne nektere MQA hraje Tidal v 96 KHz. I kdyz vetsina MQA je v 88,2 KHz. Proste apple prichazi s necim, co uz Tidal davno a lepe umi. A clanek se tvari, ze je to jinak.
nechapem na co tolko porovnavaciek, Apple to urobil pre seba, nie pre radoby dac za 5000,- co ma vcsina doma ale este raz zopakujem pre seba a uzatvara kruh. skusate si ak mate moznost pustit oblubene skladby v plnom rozliseni v hi rese (alebo v atmose) na apple sluchatkach airpod max a potom tu piste vyjadrenia co tidal vie alebo nevie.
mam doma aparaturu za 100ky K a pocuval som tidal z macka do vlajky z Hegla z neho na velke bedne a hralo to paradne ale aj ta cena tomu zopovedala, nebavme sa ze za mastra v tidale priplacame. pustil som si appmusic do novych sluchadiel a ako pisem kruh sa uzavrel a bez priplatku za sluzbu, bez dac-u, bez kablu. Jednoduche ako apple. toto je cesta a nie tam tidal vie nevie a bla bla bla. ano daju so robit veci jednoducho alebo zlozito, je to len o tom aku si cestu vyberiete. ja teraz vencim psa a pocuvam noveho Mobyho v hi rese. uplne jednoducho iba Iphon a sluchadla.
A ako ste tú hi-res kvalitu dostali cez BT do apple slúchadiel?