Zařízení od Applu jsou rozhodně velmi bezpečná a málokdy se na internetu objeví nějaká zpráva o tom, že se některé jablečné bezpečnostní prvky podařilo obejít – na to jsou tady jiní specialisté. Když se ale řekne, že Apple produkty patří mezi nejbezpečnější, tak to rozhodně neznamená, že na nich můžete dělat co se vám zlíbí. I nadále je nutné, abyste byli ostražití, a to především na internetu. Pokud totiž například nějaké službě laxně povolíte přístup k nějakým datům, tak může být oheň na střeše. V tomto článku najdete 7 způsobů, díky kterým se vyhnete hacknutí vašich Apple produktů.
Staré známé techniky
Již po dobu několika dlouhých let existují všemožné a hlavně staré techniky, které útočníci využívají k získání vašich osobních dat či hacknutí zařízení. I přesto, že se jedná o opravdu staré techniky, tak nelze říci, že by nefungovaly. Někteří uživatelé jsou sice ostražití a na podvod neskočí, rozhodně to ale není pravidlem. Pamatujte si tedy na to, abyste po telefonu nikomu nesdělovali své přístupové údaje, hesla, bankovní informace a podobně. Tak stejně neklikejte na podezřelé reklamy a neinstalujte každou aplikaci, kterou najdete v App Storu. Někteří útočníci se pak mohou vydávat za zástupce společnosti Apple, což je opět podvod – jablečná společnost vám rozhodně nikdy jen tak nezavolá. A samozřejmě vám v dnešní době nedá nikdo nic zadarmo.
Nepoužívejte veřejné Wi-Fi sítě
Veřejné Wi-Fi sítě mohou být pro hackery zlatým dolem. Mohou totiž disponovat různými bezpečnostními chybami, které mohou vyústit v hacknutí vašeho zařízení. Po připojení k veřejné Wi-Fi síti o vás, potažmo o vašem zařízení, může hacker zjistit nespočet různých dat, která mohou být využita proti vám. Většina veřejných Wi-Fi sítí je navíc neuvěřitelně pomalá, tudíž i z tohoto hlediska je zbytečné, abyste se na ně připojovali. Veřejným Wi-Fi sítím se tedy vyhýbejte obloukem a snažte se využívat především mobilní data. Vzhledem k rychlosti vám na veřejných Wi-Fi sítích bohužel nejspíše nepomůže ani VPN.
Aktivujte si firewall
Pokud patříte mezi uživatele Macu či MacBooku, tak s opravdu velkou pravděpodobností máte vypnutý firewall. Rozhodně vám to ale nemůžeme mít za zlé, jelikož Apple v rámci macOS nastavil, že bude firewall deaktivovaný ve výchozím nastavení. Možnost pro přenastavení se vám navíc nezobrazí ani v úvodním průvodci, tudíž pokud si neprojdete předvolby systému, tak o firewallu dost možná ani nevíte. Firewall je síťové zařízení, které slouží k řízení a zabezpečování síťového provozu mezi sítěmi s různou úrovní důvěryhodnosti a zabezpečení. Zjednodušeně se dá říct, že slouží jako kontrolní bod, který definuje pravidla pro komunikaci mezi sítěmi, které od sebe odděluje. Firewall lze na Macu aktivovat takto:
- V levém horním rohu obrazovky klepněte na .
- Z menu, které se zobrazí, vyberte Předvolby systému…
- Otevře se okno, kde rozklikněte sekci Zabezpečení a soukromí.
- V horním menu okna klepněte na záložku Firewall.
- Klepnutím na zámek vlevo dole se autorizujte.
- Aktivujte firewall.
Pořiďte si antivirus
Pokud vám někdo v minulosti řekl, že na Macu nepotřebujete antivirus, jelikož je systém sám o sobě chráněný, tak dotyčnému rozhodně nevěřte. Antivirus totiž není potřeba na iPhonu a iPadu, jelikož zde aplikace pracují v sandboxovém režimu – tzn. každá aplikace má svůj vlastní píseček a nemůže do dalšího. Operační systém macOS je na různé viry a škodlivý kód náchylný stejně jako například Windows a ne-li více. Uživatelská základna jablečných počítačů se totiž neustále rozšiřuje, a tak se Macy a MacBooky logicky častěji stávají cíli útočníků. Jestliže máte na Macu strach z možného útoku, rozhodně si nějaký antivirus pořiďte. Ve výběru vám může pomoci článek, který přikládáme níže.
Využívejte bezpečná hesla
Pokud patříte mezi pravidelné čtenáře našeho magazínu, tak vám zajisté neuniklo již několik článků, ve kterých jsme se věnovali tomu, jak vytvořit bezpečné heslo. Jestliže jste žádný z těchto článků nečetli, tak se ve zkratce dá říci, že existuje několik různých pravidel, která byste pro vytvoření silného hesla měli dodržet. V první řadě je nutné, abyste v heslu využili malá a velká písmena, číslice a speciální znaky. Důležitá je dále také délka hesla – ta by měla být alespoň osm znaků, ideálně však více. Zároveň je nutné, abyste nevyužívali stejná hesla u vícero účtů. Mohlo by tak dojít k hromadnému prolomení. Nezapomeňte, že vám s hesly mohou pomoci správci hesel. Více se dozvíte níže.
Aktualizujte
Existují uživatelé, kteří svá zařízení nechtějí aktualizovat. Zcela upřímně to chápu v případě macOS, jelikož novější verze tohoto systému nepodporují 32-bit aplikace, což může být pro některé jedince problém. Je ale nutné podotknout, že s příchodem nových verzí operačních systémů Apple kromě přidávání nových funkcí opravuje také všemožné bezpečnostní chyby, které mohou být součástí starších operačních systémů. Pokud se tedy nechcete stát obětmi hackerů, tak svá zařízení mějte vždy aktualizovaná. iOS a iPadOS aktualizujete v Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru, macOS pak aktualizujete v Předvolby systému -> Aktualizace softwaru.
Využívejte selský rozum
Posledním tipem, který lze považovat za velmi důležitý, je, abyste hlavně využívali svůj selský rozum. Tvrdí se, že nejlepším antivirem je právě selský rozum, což mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Pokud si budete někdy v budoucnu prohlížet nějakou internetovou stránku a v podvědomí vám bude něco říkat, že je něco podezřelé, tak existuje opravdu velká pravděpodobnost toho, že to podezřelé je. Na podvodných stránkách se v dnešní době ocitnete v rámci pár kliknutí a je důležité, abyste takovou stránku ihned rozpoznali. Berte v potaz, že vám doopravdy nikdo nedá nic zadarmo, a že jste se rozhodně nestali náhodným vítězem stovky iPhonů 15 Pro Max Ultra 6G. Tak stejně neklikejte na všemožná vykřikující tlačítka a reklamy, které mají za úkol jediné – podvést vás.
K bodu 5. Na superslozite hesla na obycejne registrace vsude mozne v klidu zapomente. Duvod? Prolamovaci SW vyuzivaji databaze uniklych hesel a tyto hesla projizdeji jako prvni. A jelikoz takovych uniklych hesel jsou desitky, ci rovnou stovky milionu, nabourani do uctu je snazsi nez si budete pri pouziti silneho hesla naivne myslet.
Staci se podivat co vam napovida telefon, kdyz se kouknete do nastaveni-hesla-doporuceni pro zabezpeceni.
No já se podíval a telefon mi doporučuje super složité heslo, které se nedá zapamatovat….. vám snad nabízí snadné, krátke a dobře zapamatovatelné heslo? Pošlete nám prosím screenshot toho, co vám nabídl?
Nepochopil jsi to. Pokud ti unikne unikatni super silne heslo o 16 znacich, tak se ulozi do obrich databazi (nektere jsou “volne” dostupne) jiz uniknuvsich hesel z kterych se pak zacina pri prolamovani hesel. K cemu generovat hesla k prolomeni, kdyz jsou k dispozici desitky/stovky milionu hesel.
Situace jiz dochazi do takoveho stavu, ze 8mistna hesla z malych-velkych-cislic uz nejsou v dnesni dobe bezpecna.
https://ctrlv.cz/md8l
https://ctrlv.cz/BmvP
No omlouvám se, ale napsal jste to tak, že to pochopit nešlo. Tedy závěr je ten, že je zcela jedno jaké heslo podle vás člověk použije a ta jednoduchá neunikají do databází, zatím co ta složitá unikají?
Ta jednoducha uz tam davno jsou. Odkud se asi tak berou kazdorocni clanky o nejhloupejsich ci nejjednoduchsich heslech za dany rok?
Ty me dve twitterova, 8mistna hesla jsou z generatoru o obsahu male-velke-cislo v pomeru 3-3-2. Ve sve kombinaci jsou nezapamatovatelna, takze jedine keychain.
Ale presto veschno tyto hesla nekomu nabidl jiny generator a nasledne mu/jim ty hesla unikla.
Ti co utoci na ucty nepotrebuji toliko vykonu ke generovani kombinaci, staci jim jen projizdet jiz uniknute kombinace.
Takze supersilna hesla jsou silna jen do te dobu, nez generator to stejne hesle vygeneruje nekomu jinemu, ktere mu nasledne unikne z nejake pochybne registrace.
Nejlepsi zabezpeceni je pomoci 2FA i kdyz i tady muzou nastat pro urcite skupiny lidi zadrhely.
Panečku to jsou rady.
Mě přijde že se to všechno omlývá stále dokola.
Ale je to lákavá nabídka mít iPfone 16 Pro Max Plus s 6G dřív než vývojáři v Cupretinu 🤤