Už za pár dní si budete mít možnost na LsA přečíst kompletní recenzi na AirTag. Ještě předtím mi však dovolte malé zamyšlení nad tím, co AirTag nabízí a co by vlastně nabízet měl. Mě osobně se tato malá a na první pohled šikovná vychytávka od Applu skutečně líbí. Za prvé je to věc za pár korun, se kterou si může udělat radost skutečně každý fanoušek Applu, který má iPhone. AirTag má dvě hlavní možnosti, jak jej v zásadě použít. Místní hledání je jasné zřejmě všem, kteří si o AirTagu přečetli alespoň jeden řádek. Pokud jste zkrátka v dosahu přívěšku se svým iPhonem s U1, můžete jej na zhruba deset metrů vyhledat s naprostou přesností a to právě pomocí čipu U1 a Bluetooth. S místním hledáním tedy žádný problém není a pokud si z nějakého nepochopitelného důvodu odkládáte například klíče po příchodu domů pokaždé na jiné místo a do rána zapomenete, kde to bylo zrovna včera, pak můžete pro jejich hledání využít AirTag.
Mnohem zajímavější možnosti se však nabízí v momentě, kdy klíčky s AirTagem zkrátka někde ztratíte, vypadnou vám z kapsy a tak podobně. Zde nastává první věc, která mě na AirTagu štve. V případě přerušení kontaktu přes Bluetooth se totiž neobjeví žádná notifikace, která by vás na to upozornila. Nejde například nastavit možnost, aby když odejdete z bytu nebo domu dorazilo upozornění, že si s sebou máte vzít něco důležitého, na co jste si připevnili AirTag. Taková možnost zkrátka chybí a je to škoda. Další věcí, která chybí, je pak možnost nechat se upozornit na již zmíněné odpojení AirTagu od vašeho iPhone. Na to, že jste po cestě někde ztratili klíče totiž přijdete stejně až když budete chtít doma odemknout. Tyto dvě nevýhody AirTagu jsou pro mě osobně celkem velká škoda, protože právě v těchto situacích bych si uměl představit využití AirTagu mnohem lépe než v situaci, kdy zkrátka po domě hledám klíčky.
Když už tedy klíčky skutečně někde vytrousíte a doma to zjistíte, pak je otázkou, kde jste je ztratili. Pokud to bude uprostřed Václaváku, pak jste celkem v klidu a na svém iPhone se podíváte, kde zhruba se nachází a pak již můžete jít a při troše štěstí využít místní hledání a skutečně je najít. To je však dáno tím, že okolo nich projdou stovky lidí a někteří z nich zkrátka budou splňovat vše pro to, abyste klíče mohli najít díky jejich iPhone. Když se vám to stane na menším městě a nebavím se zrovna o vesnici s 50 obyvateli, ale například o dvanáctitisícových Boskovicích, kde jsme to zkoušeli, nastane problém. Z miliardové sítě Apple produktů, která má být teoreticky vaše klíče schopna najít, totiž zbude najednou jen pár zařízení. Aby totiž mohl uživatel nevědomky pomoci najít vaše klíče, musí splňovat hned několik zásadních věcí a v těch je celkem problém.
AirTag může detekovat iPhone, iPad a nebo Mac, nic jiného. Pokud pomineme, že AirTag necháte u někoho doma, můžeme Mac v podstatě vyloučit. Když si uvědomíme, kolik lidí má v ČR/SR iPad s LTE, pak jej v podstatě můžeme také vynechat. Zbývá tedy iPhone a ten, aby mohl váš AirTag pomoci najít, musí splňovat následující. Za prvé se musí jednat o telefon, na kterém je nainstalován iOS 14, což by ještě až tak velký problém nebyl, ale i tak už se ze 100 % pár procent škrtá. Další nezbytností je, že musí mít zapnutý Bluetooth, což pokud jeho majitel nepoužívá například bezdrátová sluchátka nebo Apple Watch v podstatě nemá důvod mít venku Bluetooth zapnutý. Další nutností je, aby měl daný iPhone povolené Polohové služby, tedy jednu z věcí, která nejvíc vybíjí baterii a kterou celá řada lidí raději vypíná, aby jim baterka vydržela co nejdéle. Nutností je pak mít také aktivní internet, což sice většina lidí, co má iPhone, zřejmě má, ale je to další omezení. Celkem je tak nutné splňovat opravdu dost věcí, z nichž minimálně zapnuté lokalizační služby a Bluetooth skutečně řada lidí nemusí splňovat, protože k tomu zkrátka nemá důvod.
Váš AirTag může najít jen iPhone, který splňuje vše výše uvedené. Pokud jej tedy ztratíte někde, kde je v okolí jen pár lidí s iPhonem, může se lehce stát, že než váš AirTag někdo „najde“, bude to trvat dlouhé hodiny nebo dny. AirTag je věc, která se nám v redakci skutečně hodně líbí, ovšem naráží na to, že jej naplno využijete hlavně ve větších městech, což může být pro řadu potenciálních zákazníků celkem problém, navíc problém, se kterým se Apple nemůže jen tak vypořádat nějakou softwarovou aktualizací.
Romane, asi bych to viděl podobně…těch podmínek je tam opravdu mnoho! Když vemu naši „vesnici“ tak bych jej už nikdy nemusel najit…
Romane děkuji za podstatné info. Myslel sem si že aktivní GPS není potřeba. Myslel sem si že je to závislé na BT buňce sítě. Ale i tak se těším na podrobnou recenzi.
Myslím si že to je trochu jinak než píšete ale když tak mě opravte.
To upozornění na ztrátu nebo zapomenutí by byla fajn věc a možná bude po nějaké aktualizaci. Pokud mi ovšem klíče s airtagem někde vypadnou tak si telefon pamatuje poslední spojení a vy máte přibližný odhad kdy naposled jste měl klíče u sebe. Funguje to i u airpodu.
Ta druhá věc je a to jsem jenom četl a tím si opravdu nejsem jist pokud projde nějaký cizí iPhone kolem ztraceného airtagů ale nemá data tak si informace zaznamená i s polohou a až se dostane na internet tak je odešle ale tímto si opravdu nejsem jistý.
Pokud je pro Vás AirTag za cca 800,- “laciný”, tak jste opravdu za vodou
No pokud máte telefon v ceně třicet tisíc korun, tak mi přijde, že 800kč je skutečně poměrně nízká cena.
Neni „laciny“ ale je to levna koupitelna vec. Je to cena kterou clovek muze jen tak pro radost a hracickovani utratit. Je to jen o par korun vice nez multikino pro dva s popcorny a pitim.
Uváděné podmínky u iPhone jsou přehnaně popsané. Naprostá většina běžných uživatelů vůbec neřeší jestli má nebo nemá vypnout BT, stejně tak polohové služby. Oboje je ve výchozím stavu zapnuté a navíc třeba BT už docela dlouho nejde vypnout z ovládacího centra, jen se odpojí aktuální zařízení a další se nepřipojí do druhého dne nebo do přesunu na jiné místo.
Dobrý den, mohu se zeptat z jakého výzkumu a z jakého vzorku uživatelů čerpáte ve svém oznámení? díky moc rádi jej zahrneme do článku.
Asi bych se mohl zeptat podobně vás, a ideálně – nahoďte anketu, ať máme čísla, co?
Protože se asi 25 let pohybuji v oboru, dovolim si říct, že BT, Wifi a podobně v dnešní době vypínají řádově jednotky procet uživatelů a to ještě z řad androidistů.
Je třeba si taky uvědomit, že ikdyby bylo u nás běžné BT a data vypínat, nelze to plošně vztáhnout na celý svět. A tady karty nahrávají Applu, který určitě velmi dobře ví, jak jeho zákazníci světově služby využívají. Ve světě těch hraček mají určitě víc a když člověk používá AW, AirPods, ApplePencil, bezdrátové periferie, určitě BT obvykle nevypíná.
Nemám přesná čísla, stejně jako je zřejmě nemáte Vy. Nicméně se v IT pohybuji velmi dlouho a k tomu jsem pro své okolí a rodinu takový ten nechtěný ajťák. Z okruhu mých známých možná většina ani netuší co bluetooth je a že by to vůbec měli nějak vypínat. A pak od iOS 11 BT ani Wi-Fi nejsou přes ovládací centrum skutečně vypínané, což je záměr Apple pro lepší fungování zařízení mezi sebou (hotspot iPhone pro Mac, hodinky vs iPhone, AirDrop a teď nově AirTag). Možná že ta změna od iOS 11 byla už promyšlená příprava na zařízení typu AirTag. Takže ano odkaz na obsáhlou studii, která prošla peer review fakt nemám, ale výše uvedený stav odhaduji ze zkušeností, kdy často i rostu z toho jak něco někomu nového na mobilu ukážu a slavnostně třeba nastavím, abych pak po čase zjistil, že to stejně nepoužívá. A přestože to je pro mě zásadní věc, tak to běžné uživatele prostě nezajímá.
Já bych to viděl takhle:
Pokud půjdu někde mimo lidstvo a ztratím věc, která má GPS lokátor se SIM, vyhledám si ji na mapě a dojedu pro ni.
Když ztratím věc, která má na sobě AirTag, podívám se na mapu, kde je její cca poslední poloha a vydám se na to místo.
Pokud se mi tam k tomu telefon nepřipojí (nebo se do té doby neupřesní poloha, kdyby někdo prošel kolem něj), vrátím se po trase, kde jsem šel a AirTag se logne ke mně a naskočí mi upozornění.
Zkrátka někam pro to budu muset tak jako tak, pokud je pro mě ta věc důležitá.
A tam ji najdu.
Dobrý den, v článku je jedna podstatná chyba. Air tag lze vyhledat apple zařízeníma ,ale v případě že ho najde někdo kdo apple nemá lze z něj přes nfc načíst odkaz na stránky apple kde najdete telefon a kontakt na majitele.
Kde konkrétně je ta chyba? Tam není nikde uvedeno, že to nejde… a jde to jen, když jej nahlásíte jako ztracený
BT, polohové služby i internet má aktivní drtivá většina jablíčkářů, jak už tady zaznělo. No a iOS 14 bude mít do konce roku skoro každý iPhone taky, lidi aktualizují iOS často. Další věc je, že nějak pochybuju, že ve městě o 12.000 obyvatelích by šlo o “pár zařízení”. I v mé rodné vsi, která má 200 obyvatel, najdete dneska už nějakých 15 iPhonů určitě. Při 12.000 obyvatelích musí jít o stovky iPhonů.