Ani ne týden po startu prodejů lokalizátorů AirTag musí Apple řešit první větší problém, který by mohl prodeje této novinky solidně poznamenat. Jeden z australských maloobchodních řetězců totiž stáhl jeho lokalizátory z prodeje poté, co nabyl podezření z toho, že nejsou dostatečně bezpečné pro děti – respektive že nesplňují normy, které jsou v Austrálii (a zřejmě i v jiných částech světa) vyžadovány. Řeč je konkrétně o vyměnitelných bateriích a jejich nedostatečném zabezpečení.
Australský prodejce se sice k celé záležitosti zatím oficiálně nevyjádřil, podle neoficiálních slov jeho zaměstnanců však vedení rozhodlo skutečně kvůli obavám z porušování australských zákonů, dle kterých musí být každé zařízení disponující vyměnitelnou baterií řádně zabezpečeno proti jejímu vytažení například pomocí šroubku. Tím však AirTagy nedisponují a byť není přístup k jeho baterii úplně jednoduchý, není rozhodně nerealizovatelný dětskou rukou. Apple tak čeká pravděpodobně u protinožců v následujících hodinách a dnech přesvědčování o tom, že jsou jeho lokalizátory zcela bezpečné a tedy mohou být v klidu prodávány.
Ačkoliv samozřejmě nemůžeme vzhledem k neznalosti pravidel pro zajištění baterie v elektronice proti jejich vyjmutí dětmi říci, že jsou obavy z potíží s AirTagy nesmyslné, jak jsme již psali výše, dostat se do něj moc snadné není. Jednak totiž jeho záda poměrně dost kloužou a jednak je k jejich odstranění nutné na ně zatlačit a zároveň je správným směrem pootočit. V našich očích se tedy jedná o možná ještě bezpečnější systém, než kdyby byla záda na předek AirTagu “jen” nacvaknutá.
- Lokalizátor AirTag lze zakoupit na Alze zde v balení 1 ks a zde v balení 4 ks
- Lokalizátor AirTag lze zakoupit na Mobil Pohotovost zde v balení 1 ks a zde v balení 4 ks
Tak pro Američany a další je určitě v návodu, že se to nesmí jíst, ani strkat do zadku. Takže to bude stačit.
Pro americké děti je to nejvíce nebezpečné, protože udělají přesně to co je zakázáno v návodu a ještě vymyslí něco navíc. 😀😀😀
off topic trošku, ale dneska na iVčera.cz o děcku, které zemřelo na to, že snědlo cca 10 fazolí a následný neodborný zákrok lékaře, jsem se dozvěděl poprvé v životě, po téměř 40 letech, že fazole jsou jedovaté, kdoví jak je to s těma knoflíkovejma bateriema ;) možná hůř než s fazolema
Velká část fazolí se musí tepelně upravit, aby nebyly jedovaté.