Chytré hodinky Apple Watch nedávno oslavily daleší výročí svého uvedení do prodeje. V době, kdy přišly na trh, ještě nebylo příliš jasné, komu mají být vlastně určené. Apple po neúspěchu s Apple Watch Edition zavrhl roli Apple Watch coby luxusního moderního doplňku a na základě podnětů od uživatelů se rozhodl soustředit spíše na jejich zdravotní funkce. V dnešním článku si shrneme jejich vývoj.
Zpočátku byly Apple Watch mimo jiné vnímány také jako jakási “prodloužená ruka” iPhonu, která uživatelům umožňovala sledovat notifikace zpráv, příchozích hovorů a spoustu dalšího. Fitness a zdravotní funkce byly sice součástí operačního systému watchOS od samého počátku, zprvu ale nebyly středobodem jablečných chytrých hodinek.
Hardware
Apple Watch první generace byly vybavené integrovaným senzorem srdečního tepu, přičemž měření probíhalo mimo jiné také za pomoci infračerveného a LED diod a fotodiod. Apple Watch Series 2 nabídly voděodolnost do 50 metrů, vylepšené možnosti v oblasti sledování pohybové aktivity, GPS a řadu dalších vylepšení. S každou další generací se Apple snažil fitness a zdravotní funkce svých hodinek neustále vylepšovat – Apple Watch Series 3 například nabídly funkci počítání vystoupaných pater spolu s lepšími možnostmi měření venkovních aktivit, s příchodem Apple Watch Series 4 se uživatelé dočkali funkce měření EKG nebo třeba funkci detekce pádu. Apple Watch Series 4 také nabídly možnost včasné detekce možných symptomů fibrilace síní nebo detekce neobvyklého srdečního tepu. S příchodem Apple Watch Series 5 zavedla společnost Apple možnost účastnit se různých zdravotních studií, další generace Apple Watch zase přinesla funkci měření nasycení krve kyslíkem.
Software
Nástroje pro zdraví a fitness jsou také součástí operačního systému watchOS. Operační systém watchOS 1 přinesl například funkci měření pobývání ve stoje, s příchodem watchOS 2 nabídl Apple přístup vývojářům aplikací třetích stran k akcelerometru, senzoru srdečního tepu a dalším funkcím a hardwaru, souvisejícím se zdravím a pohybem. Operační systém watchOS 3 přinesl například funkci Tíseň SOS – respektive možnost její aktivace za pomoci dlouhého stisku postranního tlačítka – a přizpůsobil některé z aktivit a funkcí osobám na vozíku. S příchodem operačního systému watchOS 4 přišlo vylepšení některých fitness funkcí spolu s vylepšením nativní aplikace Cvičení včetně výzev a možnosti soutěžení s ostatními uživateli, přibyly také nové možnosti měření srdečního tepu včetně měření průměrné frekvence za chůze, při cvičení, nebo klidové frekvence.
Operační systém watchOS 5 zase přinesl funkci automatické detekce zahájení cvičení a po nějaké době také očekávanou funkci měření EKG, detekce fibrilace síní nebo neobvyklého srdečního tepu. S příchodem operačního systému watchOS 6 se uživatelé dočkali nástroje pro detekci přílišného hluku, možnosti sledování ženského cyklu nebo takzvané funkce trendů, která ukazovala průběžný nárůst nebo naopak pokles aktivit a parametrů z oblasti fitness a cvičení. U operačního systému watchOS 7 byla zavedena funkce pro detekci mytí rukou a měření jeho délky, majitelé Apple Watch Series 6 se dočkali také funkce měření hladiny kyslíku v krvi. Došlo také k představení nového nástroje pro měření spánku, přidání nových druhů cvičení, a uživatelé ve vybraných regionech se dočkali také příchodu nové služby s názvem Fitness+.
Keby tak konečne dotiahli do dokonalosti ,,tréningy,, nech nemusím používať cudzie aplikácie. A mohli bi implementovať funkciu ,,ohlásenie straty spojenia z mobilom,, vlastne ani nedokážem pochopiť prečo tam tá funkcia nieje.