Jak nakalibrovat obraz Apple TV přes iPhone by mělo zajímat veškeré vlastníky Apple TV, kteří nedávno aktualizovali její operační systém na tvOS 14.5. V rámci této verze totiž do systému přibyla nová funkce, pomocí které můžete přesně nakalibrovat obraz Apple TV přes iPhone, který disponuje Face ID. Tato funkce byla uvedena při představení nové Apple TV 4K (2021), je ale k dispozici také na starší Apple TV 4K a Apple TV HD. Kalibrace obrazu přes iPhone není vůbec složitá a s pomocí tohoto návodu ji zvládne každý z vás.
Jak nakalibrovat obraz Apple TV přes iPhone
Pokud chcete nakalibrovat obraz vaší Apple TV přes iPhone, tak musíte splňovat určité požadavky. Hned na začátek je nutné uvést, že je tato funkce k dispozici v tvOS 14.5 a novější – pokud jste tedy ještě neaktualizovali, učiňte tak. Naprosto stejně je nutné aktualizaci provést i u iPhonu, konkrétně na iOS 14.5. Pokud aktualizováno nemáte, funkce nebude k dispozici. Zároveň je nutné, abyste měli jakýkoliv iPhone s Face ID – pokud máte starší iPhone s Touch ID, kalibraci nebude možné provést. Jestliže podmínky splňujete, pokračujte následovně:
- Prvně je nutné, abyste spustili vaši Apple TV.
- Zde na hlavní stránce přejděte do Nastavení.
- Jakmile tak učiníte, rozklikněte kolonku Video a audio.
- V rámci této sekce sjeďte níže k sekci Kalibrace a klepněte na Vyvážení barev.
- Nyní vezměte váš iPhone a chvíli jej podržte u televize.
- Za krátkou dobu by se na displeji mělo objevit oznámení z Apple TV ohledně vyvážení barev, na které klepněte.
- Ve spodní části displeje iPhonu se pak objeví rozhraní kalibrace, kde klepněte na Pokračovat.
- Nyní pár sekund vyčkejte, až se zobrazí informace o tom, abyste otočili iPhone.
- Váš iPhone tedy poté otočte a vložte jej do obrysu vyznačeném na televizi.
- Dodržujte vzdálenost iPhonu od televize zhruba 2,5 cm.
- Jakmile iPhone přiblížíte k televizi, tak započne měření. Jeho průběh můžete sledovat napravo.
- Poté, co se měření dokončí, tak si můžete zobrazit rozdíl mezi původními a vyváženými barvami.
- Ovladačem k Apple TV si vyberte tu možnost, která vám více vyhovuje, a poté na ni klepněte.
- Tímto způsobem jste úspěšně dokončili kalibraci barev na vašem televizoru.
Aby byly výsledky měření a kalibrace co možná nejlepší, tak byste na televizi měli ručně nastavit normální režim – neměli byste tedy využít režim pro sport či živý režim. Pokud se vám bude zdát, že barvy nejsou ideální, tak samozřejmě můžete kdykoliv kalibraci provést znova. Při samotném měření se na displeji Apple TV střídají různé barvy, samotné měření trvá několik málo sekund. Pokud se vám notifikace z Apple TV po přiblížení iPhonu k televizoru nezobrazí, tak stačí, abyste Apple TV vypnuli a znova zapnuli.
Mi to nejde. Prý že používám Dolby vision a tedy televize využívá přesné nastavení barev. A to jsem se na tuhle funkci tak těšil.
Tak tím snad lépe ne? 😀 Pokud má tvá TV dolby vision tak není potřeba tohle logicky provádět. Ale pokud tě to trápí a nutně potřebuješ mít pocit že teď máš obraz “ftopu” po kalibraci tak klidně mi můžeš televizi dát a koupit si nějaký horší model kde ti to bude fungovat 🤦♂️
To že má televize Dolby Vision vážně neznamená, že má televize přesné barvy. DV je uzavřený ekosystém a Dolby ani výrobce televizí nenechá si s obrazem v tomhle formátu dělat, co se jim zachce (např. Philips implementoval DV až poté, co usmlouval, že v režimu DV Bright bude moct zapnout některá svá „vylepšení“ obrazu, stejně ale nemůže používat všechna). I u normální kalibrace se sondou je s Dolby Vision více práce.
Me to nefunguje vubec. Dam vyvazeni barev, notifikace se zobrazi ale na mobilu stale priprava a pak chyba. A na televizi stale o tom, ze ATV bude merit. A kde nic tu nic.
Na lepších novějších televizích funkce k ničemu. U Samsung Frame 2021 i nového Loeve OLED se musí nejprve vypnout autokalibrece v televizi (inteligentní mód), pak kalibrace ze strany ATV & iPhone proběhne, ale v obou případech obraz subjektivně horší u mne s nádechem do žluté.
To že je ten obraz „subjektivně horší s nádechem do žluté“ může znamenat, že kalibrace fungovala jak měla. Totiž standard pro bílou ve filmech je D65 (6500K), ale většina módů v TV (živý, dynamický, standardní, přirozený, sport atd.) má chladnější obraz, protože to pocitově způsobuje bělejší bílou a líbivější obraz. Kalibrace ale není o líbivosti, nýbrž o věrnosti.
Hele, ma se ten iphone drzet kousek od povrchu tv nebo na ni primo prilozit, co myslite?
Udělám všechno přesně podle návodu a stejně to při kalibraci bílé barvy spadne a napíše to, že se nezadařilo, ať to zkusím znovu. A to jsem to zkoušel držet kousek nad displejem, aji to na něj položit a pořád stejné. Zkoušel jsem krom „normální“ i všechny nenormální, hrát si s jasem na televizi a nic. Je fakt, že televizi máme asi 8 let starou, ale o to víc jsem se na to těšil.
Rovnako :-( asi soudruzi nekde udelali chybu :-)
Pokud nefunguje, dejte obnoveni sitoveho nastaveni v iPhone Nastavení-Obecné-Resetovat-Obnovení nastavení síte. :-)