Počátky komunikační platformy WhatsApp se datují do roku 2009. Za tolik let své existence prošel WhatsApp samozřejmě řadou různých proměn, a získala plno nových funkcí. V dnešním článku si v kostce zmapujeme vývoj WhatsAppu od počátku až k současnosti.
Za platformou WhatsApp stojí Brian Acton a Jan Koum. Jako první přišla na řadu aplikace WhatsApp pro iOS, která zpočátku cílila na uživatele ve Spojených státech. iPhony byly v té době na světě teprve druhým rokem a největší boom zažívaly právě v USA, není tedy divu, že tvůrci WhatsAppu cílili primárně na tamní trh. Několik měsíců po příchodu WhatsAppu do App Storu se této aplikace dočkali také majitelé smartphonů značky Blackberry, postupně se přidala verze pro Nokie se Symbianem a konečně také WhatsApp pro Android. Mezi první funkce, kterými aplikace WhatsApp disponovala – pochopitelně kromě zasílání zpráv – byla možnost zasílání fotografií. Poměrně dlouho ale uživatelé mohli zasílat pouze klasické statické fotografie, a podpora posílání souborů ve formátu GIF přibyla až koncem roku 2015.
V té době mimochodem WhatsApp již zhruba rok patřil společnosti Facebook, a uživatelé se dočkali také jeho verze pro prostředí webových prohlížečů. Nedlouho po zmíněné akvizici začali vývojáři pracovat na zavedení funkce hlasových hovorů, aby mohl WhatsApp ještě lépe konkurovat aplikacím typu Viber nebo Skype. Videohovory na sebe pochopitelně také nenechaly dlouho čekat – WhatsApp je zavedl koncem roku 2016. V témže roce se uživatelé dočkali také lepšího zabezpečení díky funkci dvoufázového ověření – nejprve přišli na řadu majitelé betaverze pro Android, postupem času se toto vylepšení rozšířilo mezi všechny uživatele.
V té době začala více narůstat všeobecná obava uživatelů o jejich soukromí a bezpečnost, proto se vývojáři snažili lidem vyjít v tomto směru co nejvíce vstříc. Tvůrci WhatsAppu se opakovaně nechávali slyšet, že se snaží o to, aby se k nim dostávalo co možná nejmenší množství citlivých dat uživatelů, a zdůrazňovali, že by chtěli, aby byl WhatsApp pokud možno co nejvíce anonymní. Na jaře roku 2016 zavedl WhatsApp koncové šifrování svých zpráv pro ještě větší bezpečnost a lepší soukromí uživatelů. V roce 2017 tvůrci WhatsAppu pustili platformu s názvem WhatsApp for Business, která byla určená podnikům a firmám.
Na jaře roku 2018 odešel z WhatsAppu jeden z jeho zakladatelů Jan Koum, který byl nahrazen Chrisem Danielsem. Koncem téhož roku se uživatelé dočkali funkce skupinových audio a video hovorů, funkce “Swipe to Reply”, a také podpory pro samolepky – zpočátku ale bez samolepek třetích stran. WhatsApp postupně nabýval na popularitě, a v roce 2019 byl vyhlášen třetí nejstahovanější aplikací uplynulé dekády.
Počátkem roku 2020 přibyl na WhatsAppu tmavý režim, na podzim přibyla možnost trvalé blokace individuálních i skupinových konverzací. Popularita WhatsAppu ale utrpěla výraznou ránu počátkem roku 2021, kdy se řadě uživatelů znelíbila nová pravidla používání aplikace, a došlo k masivnímu odlivu ke konkurenčním aplikacím Signal nebo Telegram. WhatsApp i nadále připravuje pro své uživatele řadu nových funkcí počínaje většími možnostmi ve změnách tapet nebo postupným rozšířením podpory samolepek třetích stran, významnou část své uživatelské základny již ale jen tak zpět nezíská. Kterou platformu preferujete pro komunikaci vy?
Doslo k jedne, brutalni chybe – ze tuto sluzbu koupil zrovna FB. Ten podelal, co mohl….
Já si vystačím s iMessage, který je dostupný pro většinu mých kontaktů a do šedé zóny posílám sms nebo email. Nějak se mi nechce, aby se moje osobní data a soukromé zprávy objevili někde na Darknetu, tak jak to má Facebook ve zvyku.
To chápu. Bylo by nepříjemné kdyby na Darknet pronikla informace od tvého partnera, že máš cestou z práce koupit kilo brambor, prášek na praní a tubu lubrikantu.
Alespon se za to uz nestydis.
Je to 14 dni co jsem WA zrusil. To, ze je v planu jeho spojeni s Instagramem a Messengerem, taky neni zrovna pozitivni zprava do budoucna (hlavne s ohledem na to, jak je napr messenger prolozen reklamou jiz nyni). Na to obycejne psani mam Telegram – presli na nej vsichni, se kterymi pravidelne udrzuji kontakt. Pokud chci sdilet neco bezpecne (zase se to tyka jeste uzsi skupiny mych kontaktu), tak na to mam Threema a iMessage.. Ono v zaveru, kdo mi zaruci, ze cokoli na internetu je bezpecne? Teoreticky nic.. Prakticky se to ukaze az za par let.. Ale od FB a vseho co schvati je vseobecne lepsi dat ruce pryc, protoze jejich byznys stoji na obchodovani s uzivatelskymi daty.
Po 120 dnech odmítání nových podmínek se mě aplikace WA natvrdo, bez jakéhokoliv upozornění smazala z telefonu. To sem ještě nezažil!
Support WA mě odpověděl, že mě zdeaktivovali účet. Za dalších 30 dnů se účet trvale smaže pokud WA nenainstaluju a přijmu nové podmínky. Mezitím mě ale všichni uživatelé WA normálně vidí, ovšem zprávy si logicky už nepřečtu. Komedianti z FB úřadují. Nikdy bych si od nich nekoupil ani propisku…
Trochu pritazene za vlasy, ze se ti aplikace “sama”, respektive na popud WA, SMAZALA z telefonu 😂
Nedošlo spíš, než k zahradě, k automatickému odložení aplikace. To by mělo bejt myslím, po určité době co aplikace není používána. 🤔
Už před dvěma lety nebo možná i déle jsem se snažil iniciovat přechod z wa na signal. Jednoduše pravé kvůli FB a jeho opakovanými úniky osobních dat. Po aféře s podmínkami WA se počet kontaktů na signalu asi zdvojnásobil, ale pořád je to mizivá část. Samozřejmě nejraději používám iMessage. Celkově preferuji nativní macOS i iOS aplikace. Ale když ono má iPhone opravdu asi jen 20% mých kontaktů a SMS je v dnešní době oldschool jako telegram či fax.
Myslím to smrtelně vážně. Apple mám roky, ale ještě NIKDY se mě aplikace z mobilu svévolně nesmazala.
Az ti ji sam smazal zlovolny Facebook protoze jsi nechtel odsouhlasit jeho podminky 😂😂😂
A ted prosim tu o Karkulce 😄
Co mě na WA dost mrzí a zaráží, je to, že nemá stále aplikaci na iPad.