Včera – tedy 23. dubna letošního roku – uplynulo přesně 16 let od chvíle, kdy bylo na server YouTube nahráno první video. Mnozí z vás si jistě pamatují začátky YouTube. Tato platforma od doby svého prvního uvedení do provozu zaznamenala řadu změn. Pojďme se nyní podívat na některé zajímavé statistiky, spojené s YouTubem.
Uživatelé a obsah
Platforma YouTube byla založena v únoru roku 2005. Jejími zakladateli byli Jawed Karim, Steve Chan a Chad Hurley, v roce 2006 byl server odkoupen společností Google za 1,65 miliardy dolaru. Současnou ředitelkou YouTube je Susan Wojcicki, hlavní sídlo YouTube se nachází v kalifornském San Brunu. Podle oficiálních statistik z loňského roku se mohla platforma YouTube pochlubit celkem dvěma miliardami aktivních uživatelů měsíčně. Celkový počet aktivních uživatelů YouTube denně činil v té době 30 milionů, každý z uživatelů sledoval YouTube průměrně po dobu čtyřiceti minut. V průběhu jednoho dne zvládnou uživatelé zhlédnout průměrně jednu miliardu videí, každou minutu je na YouTube nahráno průměrně 500 hodin nejrůznějšího obsahu. Jak asi nejspíš tušíte, velmi silnou uživatelskou základnu má YouTube ve Spojených státech, kde tuto platformu používá 73 % dospělých. Ze Spojených států také pochází více než 16 % celkového provozu YouTube. YouTube si získává čím dál větší oblibu také mezi firmami – podle dostupných statistik tuto platformu využívá 62 % firem. Sledujete YouTube denně? Nejste v tom rozhodně sami. Zhruba 51% uživatelů se přiznává, že server YouTube navštěvuje denně, přičemž 70 % uživatelů sleduje tuto službu na svých mobilních zařízeních. Co se preference obsahu týče, dává 79 % uživatelů mezi 18 a 34 lety přednost obsahu, nahraném obyčejnými lidmi.
Peníze, peníze, peníze
Není žádným tajemstvím, že YouTubu plynou nezanedbatelné příjmy z reklamy všeho druhu. V průběhu druhého kvartálu roku 2020 činily příjmy YouTubu z reklamy 3,81 miliardy dolaru, zatímco za stejné období v předchozím roce se jednalo o 3,60 miliardy dolaru. YouTube je ale také stále ještě poměrně dobrým zdrojem výdělku pro tvůrce. Počet kanálů, kterým YouTube generuje šestimístný zisk, každoročně vzroste zhruba o čtyřicet procent. Influenceři s 500 – 5 tisíci uživateli si na YouTube vydělají průměrně 315 dolarů za video (pokud se nejedná o demonetizováno obsah, k čemuž kvůli přísným podmínkám dochází čím dál častěji), influenceři s více než půl milionem odběratelů si za jedno video vydělají průměrně dokonce 3857 dolarů. Většině kanálů ale YouTube vyplácí 0,5 dolaru za tisíc zhlédnutí jednoho videa.
Zábavná fakta
YouTube je druhou nejnavštěvovanější webovou stránkou na světě, a pochází z něj 37 % veškerého provozu mobilního připojení. V Los Angeles se nachází prostory, které mohou youtubeři bezplatně využít k natáčení svých videí. YouTube má také svá legendární videa – tím nejsledovanějším byla dlouho skladba Despacito Luise Fonsiho a Daddy Yankeeho, se může pochlubit více než šesti miliardami zhlédnutí. Loni tuto skladbu předběhl videoklip Baby Shark Dance, který na špičce drží dodnes. Ne každé video ale sklízí miliony “lajků” – videoklip Baby Justina Biebera například sklidilo jedenáct milionů “dislajků”, přičemž tento počet neustále narůstá.
V průběhu druhého kvartálu roku 2020 činily příjmy YouTubu z reklamy 3,81 miliardy dolaru, což je o 3,60 miliardy dolaru více, než za stejné období v předchozím roce.
opravdu je nárůst z 0,2G na 3.8? slušný skok :)
Dobrý den, díky za upozornění, opraveno.
reklamy, reklamy, reklamy, různé druhy blokování a omezení (zakázané stahování, zastavení po určitém čase …). Z youtube se stal zmetek s google cenzurou k zoufalství uživatelů.