Už od podzimu loňského roku jsou tu s námi počítače Mac a vlastními Apple M1 čipy. Přestože jsou tyto stroje obecně velmi chválené, dosud jim chyběla pro mnohé poměrně zásadní funkcionalita, a to možnost spustit systém Windows 10 skrze Boot Camp. Nyní už je to konečně možné.
Aplikace Parallels Desktop totiž dostala aktualizaci na verzi 16.5, která přináší plnou podporu virtualizace operačního systému Windows 10 pro MacBooky a Mac mini s procesory Intel, ale právě i čipy Apple M1. Na těchto strojích s macOS Big Sur tak konečně jde spouštět aplikace pro Windows bok po boku s těmi pro macOS nebo iOS.
Stále je tu však nějaký ten háček. Verze Windows 10, kterou můžete v Parallels Desktop virtualizovat, je verze Windows 10 založená ARM architektuře, takže systém sám o sobě postrádá podporu pro mnoho Windows aplikací. Microsoft však říká, že i ARM Windows 10 bude už brzy schopen plně emulovat x64 aplikace.
Co to ale znamená pro výkon zařízení, které emuluje systém emulující aplikace? Nedá se očekávat, že se zde alespoň z počátku budou trhat rekordy rychlosti. To ostatně i proto, že verze systému ARM Windows je pouze v tzv. Insider Preview verzi, takže k instalaci systému musíte být členy tohoto programu. Společnost Corel, která Parallels Desktop vyvíjí, tvrdí, že její nejnovější aktualizace má za následek i působivé vylepšení výkonu a menší kladené nároky na baterii v případě používání titulu na MacBoocích s M1. Konkrétně uvádí, že řešení M1 Mac se systémem Parallels Desktop 16.5 a Windows 10 ARM spotřebuje 2,5× méně energie než MacBook Air s procesorem Intel z roku 2020. Takový stroj má také v Geekbench 5 o 30 % lepší výkon než MacBook Pro s Intel Core i9-8950HK za stejných podmínek.
Konečně jo?
Taky jsem si oddechl.. :D
Hahahááááááá………
proboha a kdo by to dělal ???
Jupí na to čekali všichni kdo si koupili Mac 😂 však kdo by chtěl nějakej trapnej MacOS. Všichni macy kupujou kvůli windows 🤣😂
To je jak na chtít do Tesly benzín 🤦🏻♂️
No jo.. akurat soudruzi z Parallels taktne mlcia o tom, ze v 16.x verziach (Intel aj M1) okrem USB storage nepodporuju inu virtualizaciu portov – takze zabudnite na rozne USB prevodniky, diagnosticke kable a podobne zariadenia, tie nebudu fungovat ani v Intel verzii (a vo verzii M1 by museli mat ARM drivery, x86 drivery pochopitelne Windows ARM nepodporuje).
Posledna verzia Parallels, kde este USB passthrough funguje, je 15.
usb prevodniky funguje uplne bez problemov…
Oficialne parallels forum (a nestastni uzivatelia Parallels Desktop 16.x a Big Sur aj moja osobna skusenost) tvrdi inak..
https://forum.parallels.com/threads/mac-os-big-sur-parallels-16-1-1-dont-connect-usb-external-devices.351724/page-3
Chapem to teda spravne, ze na M1 s Parallels 16.5 sa mi budu dat virtuslizovat len Windows 10 ARM a nie klasicke Windows 10?
Tj moja existujuca virtualka s klasickymi Windows 10 (a dalsim sw v nich nainstalovanym) mi na M1 nepobezi i nadalej?
Jsem rád, když jsem se s nákupem Mac mini s M1 zbavil Windows.
PROČ bych to dělal???
Protože občas světe div se jsou SW které běží pouze pod Windows a nikdy nepoběží nijak jinak. A hold někdo kdo na tom chce pracovat plnohodnotně a ne si jen hrát s fotkama a internetem tak si tam ten Windows potřebuje dat. Nechápu tyhle komentáře. Chápu, že je spousta lidí co to nepotřebuje, ale určitě to nemusíte odsuzovat. Naopak takových lidí co používají Apple jen kvůli desingu a v tom je Windows znám dost…
Ale proč by si ti co potřebuji Win, kupovali mac s M1 čipem? Tedy pokud nemají jiné pc s Win a na něj se připojují přes RDP?
ik: žeby preto lebo do budúcna už iná možnosť nebude a tak sa chcú na to pripraviť?
Tak třeba koupit si touchbar MacBook Pro s repairability koeficientem 1/10 a pak na to dát Windows, je, odhléneme-li od obecně poměrně vysoce uživatelsky přívětivých současných klávesnic, naprostá konina.
Chtěl bych se zeptat jestli ta virtualizace je synonymum pro bootcamp jako na intel macboocích? Měl jsem za to že bootcamp k dispozici nebude…
Ne, jde o virtualizaci Windows 10 ARM přes aplikaci Parallels…
resim timto zpusobem treba diagnosticke a konfiguracni sw pro auta na macu