Apple svůj operační systém iOS vylepšuje mílovými kroky. Při prezentaci novinek ale rozhodně neupozorní na všechno, a proto mnohdy poměrně zajímavé záležitosti utečou očím veřejnosti. Tento článek vám tak předloží 9 skrytých nastavení pro iPhone, které jistě v různých situacích sami využijete. Jen pozor – některá nastavení jsou dostupná jen na novějších iPhonech.
FaceTime a oční kontakt
Při videohovorech nekoukáte na kameru, ale na displej. Jak to pak vypadá? Jednoduše blbě. Chytré algoritmy ale dokážou udělat, aby to u druhé strany vypadalo tak, že koukáte přímo na ní. Stačí k tomu jít do Nastavení, zvolit nabídku FaceTime a zde dole povolit nabídku Oční kontakt.
Automatická videa v App Store
Máte nízký FUP ale i tak koukáte na nové aplikace a hry v App Store? Vypněte si automatické přehrávání videí, které vám zbytečně ubírají z datového balíčku. Stačí k tomu jít do Nastavení -> App Store -> Automatická videa a zde si vyberte, jestli chcete videa přehrávat jen na Wi-Fi připojení nebo dokonce vůbec.
Kvalita zvukového záznamu
Aplikace Diktafon se hodí k zachycení hlasových poznámek, ale i rozhovorů nebo třeba k nahrávání podcastů. V základu má bohužel nastavenou kvalitu ukládání záznamu jako komprimovanou. Chcete-li ji však mít bezeztrátovou, jděte do Nastavení -> Diktafon -> Kvalita zvuku a zde vyberte požadovanou možnost.
Titulky k fotkám
Má to jednu zásadní výhodu. Pokud totiž fotografiím přidáte titulky, aplikace Fotky v nich bude vyhledávat a vy tak vždy najdete přesně ten obsah, který potřebujete. Stačí si k tomu otevřít jakoukoli fotografii, vyjet po ní prstem nahoru a do pole Přidejte titulek napsat text.
Nabídka zpět
Pokud se noříte čím dál více do systému, vrátit se o několik karet je zbytečně zdlouhavé, jestliže k tomu klepáte na šipku zpět. Pokud na ní ale dlouze podržíte prst, zobrazí se vám nabídka všech předchozích karet. Aniž byste prst zvedli, přejeďte na požadovanou kartu a prst uvolněte až poté. Ihned se tak ocitnete tam, kde potřebujete být.
Mazání aplikací
Pokud nemáte zapnuté automatické aktualizace aplikací, ale chcete mít nad novinkami v instalovaných titulech vládu, musíte je aktualizovat ručně. Děláte tak v aplikaci App Store -> vaše profilová fotografie. Pokud zde ale usoudíte, že aplikaci už nepoužíváte, a že nemá smysl ji aktualizovat, když byste ji raději rovnou smazali, nemusíte k tomu jít až na plochu a daný titul na ní hledat. Jednoduše přes aplikaci přejeďte prstem zprava doleva.
Ztišení neznámých volajících
Jestliže vás nebaví vyřizovat telemarketingové hovory, nebo ty, když vám volá nějaký neznámý kontakt, můžete si pro takové případy vypnout upozornění. Stačí k tomu jít do Nastavení -> Telefon -> Umlčet neznámé volající a zde nabídku potvrdit. Pořád bude ale telefon vyzvánět, pokud vám zpět zavolá neznámé číslo, na které jste volali, nebo někdo z návrhů Siri.
Volby dat
Režim malého objemu dat pomáhá snižovat využití mobilních dat. Po zapnutí budou automatické aktualizace a úlohy na pozadí, jako např. synchronizace fotek, pozastaveny. Chcete-li tuto možnost zapnout, jděte do Nastavení -> Mobilní data -> Volby dat.
Sdílení fotek
Může se stát, že nechcete sdílet fotografie se všemi jejich daty, konkrétně polohou pořízení nebo historií úprav atd. Je-li tomu tak, tak při sdílení obsahu vyberte nabídku Volby a zde povolte/zakažte dané nabídky.
„Ocni kontakt“ nemam v nastaveni ani na ipadu a a ni na iphonu…..
missing iPad2018 OS 14.4, iPhone OS 14.4.1
iP s OS 14.4.2 a taky to nemám v nastavení…
Vazne si lidi myslite ze to budou delat na starych zarizenich, ktere maji omezene funkce, ktere najdete u novych zarizeni? ;)
Tim netvrdim, zeby tato poznamka nemela byt v textu uvedena nekde na zacatku…
Asi tak. Že autor článku používá poslední model werku neznamená, že to funguje plošně. 2x prověř, potom publikuj.
Omlouvám se, ale nejnovější verzi iOS používá 90% našich čtenářů z iOS..
Romane, uznejte svou chybu, protoze tohle nema co delat s verzi iOS jako takovou, ale starym HW. Nejnovejsi iOS mas i na SEcku, ma snad diky tomu fyzicky vylepsenou facetime kameru? :D
A vy si přečtěte první odstavec článku ještě jednou. Třeba si všimnete věty, která informuje o tom, že některá nastavení nejsou dostupná na starších iPhonech.
Jirko, chces mi tvrdit ze ta veta tam je od samotneho zacatku? ;) na tvem miste bych to nedelal, protoze by jste pak museli mazat muj prispevek (nebylo by to poprve a ani naposled ze? 🥱) s linkem na screen kde ta veta neni ;)
Kdyby jste napsali: “Omlouvame se, clanek byl doplnen o informaci, ze “nektera nastaveni nejsou dostupna na starsich ZARIZENICH”, byly by jste za redakci s tvari ;)
Ne, to tvrdit nechci. To ale nemění nic na tom, že se zde objevují úplně scestné komentáře dobré tři hodiny poté, co byla věta dodána a to jen kvůli tomu, že se čtenáři jako vy neobtěžují článek pročíst, ale rovnou jdou do diskuze. Ten váš je ostatně skvělým příkladem – vykřikujete tu nesmysly hodiny po doplnění, jen abyste nás shodil.
Jezisi, takovou hrubku jsem vytvoril :D kaju se :D
Jirko, jak asi muzu mit screen toho clanku bez inkriminoane vety a zaroven dobre tri hodiny na to zacit scestne komentovat? To mi nejak hlava nebere :)
Nechme toho. Mě taky hlava nebere, že se nám tu budí xy čtenářů ve 2:00 ráno, jen aby nám napsali hejtovací komentář, který nebudeme moci do 6:00 ráno smazat, protože spíme.
Jirko, nechat toho jsme meli v momente napsani nerelevantniho prispevku Romana ;)
PS. Pokud hlava nebere, ze den ma 24hodin a nepracuje se jen 9to5, pak by bylo zahodno s tim neco delat ;) jen takova dobre minena rada, nic vic za ti hledat nemusis :)
Před přidáním komentáře jsem zkusil trošku pohledat na internetu, ale bez úspěchu. Jde přidat tag (popisek k fotce) i na ios 12? Zrovna nedávno by se mi to hodilo když jsem hledal v galerii techničák :)