Na měření společnosti Gemius, která poskytuje data pro auditovaný Netmonitor, jsme se v minulosti již párkrát podívali, ale jelikož se chování na internetu neustále mění, není na škodu zjistit, jakým způsobem přistupují lidé na webové stránky v současné době. Data, která používá Gemius, pochází ze stovek největších internetových stránek v ČR a díky tomu, že Gemius měří skutečně ty největší weby na českém internetu, má k dispozici velmi zajímavá data, která skutečně vypovídají o tom, jaké prohlížeče, operační systémy nebo typy zařízení uživatelé v ČR používají.
Nás jakožto jablíčkáře samozřejmě nejvíc zajímá operační systém iOS. Ten neustále mírně roste a jak je vidět na následujícím grafu, za poslední rok posílil o 1 % a to na úkor operačního systému Android. Bavíme se nyní pouze o operačních systémech používaných v rámci smartphonů v ČR. Zde skutečně 99,9 % všech návštěv internetu pochází právě z iOS nebo Androidu. Apple se dokonce během loňského podzimu dokázal dostat přes hranici 20 %, ale nyní je již řadu měsíců na úrovni okolo 19,80 % a za poslední rok má v průměru přesně 19,81 % všech přístupů na internet. Lze tedy říci, že iOS používá v ČR 19,81 % lidí, zatímco Android je na tom čtyřikrát lépe.
Pokud pak vezmeme v potaz veškeré operační systémy bez ohledu na zařízení, patří operačním systémům od Applu, tedy iOS a MacOS dohromady celkově 12,47 % s tím, že jedničkou je Windows, který je v dnešní době zastoupen v podstatě již jen na PC a tabletech a patří mu 46,35 % trhu a Androidu pak patří 40,41 % trhu. Nejlépe je na tom iOS v rámci tabletů, kde mu patří 21,01 % trhu a zbytek pak připadá v podstatě pouze na Android, protože ostatní operační systémy zabírají na tabletech v ČR pouhé dvě desetiny procenta. Poměr přístupů na internet z PC a smartphonů je pak v ČR aktuálně velmi podobný s tím, že na internet přistupuje 49,34 % uživatelů z počítače, 46,97 % ze smartphonu a 3,31% z tabletu. Zde je však potřeba podotknout, že poměr přístupů je hodně dán aktuální situací, kdy jsou lidé nuceni trávit čas doma a internet tak raději používají pohodlně z počítače než z mobilu.
Data použita v tomto článku pochází od společnosti Gemius, kterou dobře zná většina majitelů velkých webových stránek. Jedná se totiž o nejpoužívanější auditované měření návštěvnosti stránek v ČR/SR, které využívají stovky největších webů v ČR/SR. Pokud nepoužíváte Google Analytics a chcete svá data ukazovat veřejně, pak používáte Netmonitor, který následně používá služby Gemius pro měření návštěvnosti. Jedná se tedy o skutečně relevantní data. Společnost sice sama nikde neuvádí, jaký vzorek populace měří nebo jak velké procentuální odchylky počítá, ovšem vzhledem k počtu zahrnutých stránek a jejich velkosti lze soudit, že odchylky budou skutečně minimální, řádově pak v nízkých jednotkách procent.
Pevně věřím, že tato čísla ještě porostou. Mám spoustu kamarádů, kteří na základní škole nadávali na iPhony a dělali si ze mě srandu, že se mi líbí taková předražená kravina. Dneska když je potkám tak tenkrát i ti největší odpůrci iPhonu ho dneska mají…a ti co ho nemají tak se nechali slyšet, že o něm přemýšlí..a teď do mě místní trollové :)
Měl jsem iP11 ze zvědavosti asi rok, ale už je naštěstí pryč. Jako fungoval celkem dobře, ale byla to hrozná cihla (skoro 200g) a ten displej byl otřes. O gigantickém výřezu ani nemluvím. Měl jsem radši počkat na iP12 ale stejně jsem zvyklej na android :)
Tví kamarádi jsou zřejmě povolání syn z bohatých rodin anebo těžce za vodou. Nevidím důvod utrácet 25000 za něco, co můžu mít za 5000. Každý kdo poctivě pracuje zná cenu peněz a nebude zbytečně utrácet když nemusí. Každýmu průměrnýmu uživateli, co má telefon na občasné hraní v MHD, volání, sociální sítě, web browsing a občasné natočení videa a focení stačí Xiaomi. Jsou to dost solidní telefony, který za tři roky vyměníš za nový. Těch 20% v ČR, co má iPhony jsou z minimálně 50-ti procent firemní (ano firmám je to buřt prostě koupí to nejdražší) a zbytek jsou milionáři, těžcí fajnšmekři anebo mají repasovaný/použitý kus. Argument typu „ale iPhone máš třeba na pět let“ – ano to je pravda, ale baterie degraduje stejně jako u androidu, tudíž každý dva roky musíš dát dvojku za baterii :D. Neříkám, že iPhony nemají své zákazníky – jen vyvracím argument typu „joo lidi se dělí na 2 skupiny – ti co iPhona mají a ti co ho chcou“. Ano, kdyby stál cca 8 000-10 000 ten s pořádným displejem tak klidně. Sám jsem vlastnil iPhone 5S a iPhone SE (sleva ze známosti) – 5S bylo super, SE byl strašný. Pak jsem přešel na Androidy s pořádným displejem a nedám na ně dopustit. Takže do té doby co budou iPhony s pořádným displejem stát tolik, co stojí si nechám svůj Xiaomi s 6,7 palcovým displejem. Čágo :-).
Odpovím jen na tu část ohledně kamarádů. Nejsou to milionáři ani bohatí lidé. Ani dokonce děti povolání syn. Koupili ho buď z bazaru a nebo od svých jiných známých nebo koupili jen 2 roky starý model. :) Mít iPhone není rozhodně výsada bohatých. Může si ho koupit i úplně obyčejný člověk.
Jen si obhajujes pred sebou samym, ze nenas na iPhone. Tech usmrkanych 30litru vydelam za den. Teda kdyz se rozhodnu jit do prace.
Když někdo potřebuje kvalitní a spolehlivý telefon, který se nevypíná při hovoru s klientem, kde nelagují a nepadají aplikace, kde spolehlivě fungují videokonference přes FaceTime, kde iPhone, iPad, iMac a Apple Watch tvoří dokonale provázaný celek, ekosystém, kde není potřeba instalovat ovladače na každou chujovinu (rozuměj třeba tiskárnu) – trochu jsem odbočil, ale ani Widle nebrat, tak si za Apple velice rád připlatí, více času na produktivní práci a klidné nervy za to rozhodně stojí.
Iphone a spolehlivý? Jako že se spolehlivě v zimě vypne?🙂
Používám iPhone od modelu 7 Plus a ještě se mi nestalo, že bych si v zimě nenatočil video, neudělal fotku, nebo nedej bože nezavolal a to si myslím, že žiju celkem aktivním životem, když to jde lyžovačka v Alpách, běžky, skialpy, občas snowboard. Letos pouze skialpy a běžky v Jizerkách, Krkonoších a Orlických horách. Teploty do -15, možná i -20°C a nikdy žádný problém, ale je pravda, že v Yakutsku jsem nebyl a ani se tam výhledově nechystám 🙂
No nevypl se mi ani jednou, dokonce mi ani nevybuchl přes noc na nabíječce. To je specialitka androidů
Ano teď jsi mi popsal firemní telefon. Ano provázaný celek co Tě dohromady vyjde tak na půl milionu korun. Ještě aby za ty prachy nebyl provázaný :D.
Pak tu jsou samozvaní experti – Co se týče kolapsu baterek u iphonu to je dávno překonány problem. Apple dřív používal nějaké speciální baterie co v zimě padaly.
Co se týče výbuchů nabíječek, mobilů a ja nevím čeho to zase mluvíš o nějakých vyrobcich z Aliexpressu nebo jinych hovadin za pár kaček. Ukaz mi androida od Xiaomi nebo jine giganticke znacky z oficiální distribuce co kdy vybouchnul
Aha? A co ta kauza ohledně Samsungu Galaxy note 7 co neposuteli ani letadla? A baterky co schválně v zimě padají? Hochu ty máš dost.
Samshit mezi androidy nepočítám to je předražený šrot a ostuda mezi telefony. Ten iPhone co zamrzá v zimě… který model to je?