Apple před několika dny zveřejnil svůj tradiční Transparency Report, ve kterém uvádí spoustu zajímavých detailů týkajících se úředních žádostí o zpřístupnění dat v uzamčených či jinak zablokovaných Apple produktech. V dokumentu, který si můžete stáhnout zde, se nachází detailní statistika o tom, v jakých zemích došlo ke kolika žádostem ze strany policie či jiných úřadů. V seznamu se pochopitelně nachází i data z České republiky.
Ve výše odkazovaném reportu se objevují statistiky za období od 1. ledna do 30. června 2020. Ve výčtu regionů a jednotlivých zemí jsou pak uvedené počty žádostí ze strany státních úřadů či soukromých subjektů, které Apple v tomto období požádaly o zpřístupnění dat v daném zařízení. Statistika dále obsahuje počty případů, ve kterých Apple těmto žádostem vyhověl.
Než se podíváme na data z ČR, obecně došlo k meziročnímu poklesu těchto žádostí. Apple za výše uvedené období obdržel celkem 28 276 žádostí z celého světa, které se týkaly 171 368 zařízení. Apple zpřístupnil a tedy vyhověl zhruba 80% ze všech podaných žádostí. Za stejné období o rok předtím šlo o 31 778 žádostí týkajících se 195 577 zařízení, přičemž Apple vyhověl 82% z nich. V praxi se jedná buď o žádosti bezpečnostních složek, které žádají o zpřístupnění zařízení kvůli vyšetřování trestných činů, nebo jde o žádosti ze strany uživatelů, jež se potřebují z různých důvodů dostat k nedostupným souborům. Detailní rozdělení se nachází v reportu.
Co se týče ČR, za výše uvedené období Apple dostal celkem 42 žádostí týkající se 69 zařízení ze strany vládních orgánů. Apple vyhověl 90% z nich. Celkem 25 žádostí dostal Apple ze strany vládních organizací týkající se zveřejnění informací o finančních identifikátorech majitelů, v těchto případech Apple vyhověl jen 68% z nich. O identifikaci účtu bylo požádáno celkem 8 krát, Apple vyhověl 7 žádostem. Odkazovaný dokument obsahuje celou řadu dalších zajímavých statistických informací, které budou zcela jistě zajímat každého, kdo se o politiku Applu týkající se zpřístupňování uživatelských dat úřadům zajímá.
By mě zajímalo, co jim vlastně zpřístupnili, protože se apple pořád kasá, jak telefon nemůže odblokovat, že tam žádné zadní vrátka nemá a teď vydá dokument, kde přizná odemknutí tisíců zařízení? Ale odemčení čeho konkrétně?
Zpravidla se jedná o data z iCloudu a tak podobně. Vyloženě o odemčení zařízení nikoliv jako takové nikoliv.
Podľa obsahu článku zrejme Apple sprístupnil len informácie o užívateľoch, nie samotné zariadenia, ako sa uvádza v nadpise. (napr. kde sa nachádzala alebo platila hľadaná osoba…)