Proti společnosti H&M totiž nestojí ani tak Apple, jako čínská vláda. Veškerá místa, kde se v Číně nacházejí prodejny společnosti H&M, a je jich více jak 400, byly v pátek odstraněny z aplikace Mapy. Stejně tak se nenacházejí ani v Baidu Maps a ani jiných aplikacích, které jsou v Číně dostupné a společnost v nich nějakým způsobem figuruje. Může za to boj o lidská práva.
H&M je jednou z mnoha amerických a evropských společností, které oznámily své vážné obavy z nucených prací ohledně zpracovávání bavlny z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. A takové nařčení si samozřejmě čínská komunistická strana nemůže nechat líbit, proto využila státní média k přesvědčení veřejnosti, aby bojkotovala nejen H&M, ale i další západní značky, jakými jsou Nike, Adidas, New Balance, Burberry, Puma, Converse, Calvin Klein, Tommy Hilfiger a Uniqlo. U prvního jmenovaného to ale zatím mělo největší následky.
Čínská vláda aktuálně čelí sankcím ze strany Spojených států za porušování lidských práv ujgurského lidu, protože internovala více než milion Ujgurů v převýchovných táborech a táborech nucených prací. Za vše může jejich islámská víra. Jak je ale možné, že má celá kauza dopad na Apple? Vysvětlení je v celku jednoduché. Je tomu totiž z toho důvodu, že společnost ve své aplikaci Mapy spoléhá na čínskou společnost AutoNavi dodávající jí podklady. A pokud je upravila ona, automaticky se změny propsaly i do nativní aplikace. Společnost H&M byla podle The Wall Street Journal tento týden dokonce už odstraněna i z platformy elektronického obchodu Alibaba. To vše pro své prohlášení z loňského roku.
Tato událost ale vyvolává několik vážných otázek ohledně toho, jak velkou má čínská vláda kontrolu nad službami Applu v Číně. Jenže americká společnost v minulých letech jasně uvedla, že chce na tomto trhu růst, a proto se bude chtít vyhnout jakémukoli bojkotu čínských spotřebitelů nebo sankcím ze strany čínské vlády. Jednoduše tedy celý Apple sklopí ocas a bude držet krok, hlavně když domluvené kšefty pojedou dál.
Nechci bejt zlej Time, ale tohle už je Anální Alpinismus nejhrubšího zrna!
Co přijde příště?!
Kam až jsi ochoten zajít?!
..jak vidno Think different může nabývat (h)různých podob :(
Prachy na prvnim miste. Hnus!
Takhle vzdy breci jen lidi, kteri penize nemaji.
Četl někdo ze zdejších komentujících vůbec celý článek? LSA si za to může samo kvůli zavádějícímu nadpisu, ale Apple nad tím neměl žádnou kontrolu. Odstranění obchodů nepřišlo z jejich strany, nýbrž od poskytovatele mapových dat pro Čínu. S tím nikdo nemůže nic udělat, ledaže by došlo ke změně onoho poskytovatele (pokud nějaký takový mimo Čínu, který nepoleze Medídkovi Pú do prdele, vůbec existoval).
To by jste chtěla moc…
Jako kdyby ostatní země měli VŠE zanesené v mapách ….
1) Změna u poskytovatele map není potvrzena, což ze článku vyplývá celkem dost
2) Kdyby Apple chtěl, nebylo by pro něj problém do map HM obchody přidat na vlastní pěst
….jenomže pro Apple platí „money first“ a v Číně v podstatě předal správu obsahu iP čínských uživatelů do rukou čínské vládě. Bohužel je Čína pro mnoho firem dnes jediným teritorie s velkým růstovým potenciálem a jak známo „peníze nesmrdí“.
business as usual, co k tomu dodat, akcionari toto neriesia
Hlavně že v USA tam vypráví ty svoje pohádky. Oproti tomu se třeba Google rozhodl nepodvolit. Nejhůř je na tom Samsung, ten se sice podvolil, ale má mizerné prodeje.
Jasne proto tam porad dolejza.
A že ti Ujgurové budí takový strach? Že by se chovali jako jejich souvěrci v Africe, Saúdské Arábii,…?
V jedne vete se ohanis lidkskymi pravy a ve druhe jsi rasista a mohofob. Dobry, borce.
Ujgurové mají právo na rekvalifikaci, neberte jim práci !