Když si člověk v dobách před streamovacími službami koupil hudební nosič, měl z něho umělec jasné procento zisku, přičemž kolikrát jste si jej přehráli, nikdo neřešil. Doba ale pokročila a dnes se poslech soustředí spíše na streamovací služby. Výjimky samozřejmě existují a vinylové desky se pořád nejen že vyrábějí, ale i prodávají a sbírají. Kolik ale platí služby, jako jsou Spotify, Apple Music, YouTube a další umělcům za jednotlivá přehrání?
Podle průzkumu společnosti Soundguys to jsou skutečně hodně nízké částky, které jsou ještě rozdělovány mezi interpreta a nahrávací studio. Uvedená tabulka, kterou společnost sestavila, počítá s jednotlivými přehráními, takže čím více se daný interpret a jeho tvorba poslouchá, tím více samozřejmě také vydělá.
Pokud se zaměříme na ty nejznámější streamovací služby, patří zároveň k těm, které platí nejméně. Spotify tak za jedno přehrání vyplatí umělci 0,00331 dolaru, Apple v rámci jeho Apple Music 0,00495 dolaru, Google Play 0,00543 dolaru a např. Deezer 0,00567 dolaru. Nejlépe platí u nás neznámý Qobuz a to 0,04390 dolaru. Totálně třeba propadá americká Pandora s provizí 0,00155 dolaru. Pokud se podíváme na přepočet na české koruny, tak v případě Spotify to je 0,07 Kč za přehrání, v případě Applu 0,11 Kč, a Google Play 0,12 Kč. Už dávno ale platí, že umělci, a to obzvláště ti menší nebo jen lokální, nejsou živi z prodejů svých desek ale z pořádaných koncertů. I když tedy streamovací služby pořád rostou a rozšiřují počet svých uživatelů, i tak aktuální doba umělcům rozhodně nepřeje. Ze streamů totiž rozhodně nezbohatnou.
Až take zle to nieje. Napríklad Metallica má podľa Spotify mesačne 16,5 milióna poscluchacov. Ak by si každý prehral len 1 skladbu mesačne tak len z tejto služby to je cca 54.000$ A to je len jedna služba.
Coldplay maji jen u 5 pisnicek 4,6mld prehrani. Slusne. Clanek fajn.
Skvělý, ale o Metallice to právě být nemá. Ne každá kapela je veliká jako Metallica, která navíc k tomu vyprodává arény. Co malí a střední umělci? Ti by měli být podporováni, ne Metallica, která Spotify a jiné služby vůbec nepotřebuje.
Nic proti Metallice ani Coldplay.
Tak můj Tidal 0,20 kč. Zajímavé srovnání. Díky.
Jak jste donutil Tidal, aby o Vás stál?
Omlouvám se, dal jsem si to omylem dohromady s Qobuzem, zmíněným v článku, ten mi tu nějak stále nechtějí umožnit.
,,Ze streamů totiž rozhodně nezbohatnou.,, No to bych teda nerekl :)
Je videt ze o zbohatnuti (financnim) ma kazdy jinou predstavu. To co je pro vas meni na cely zivot je pro ne jeden den ve studiu
Zajímavé by to bylo, kdyby se srovnali obě ceny za stream. Myslím tím co za skladbu – stream zaplatí posluchač a co z toho dostane muzikant – umělec.