Operační systémy se od sebe stále učí a vzájemně se kopírují. Není to případ jen Windows a macOS, ale i Androidu a iOS. A je to rozhodně dobře, protože konkurence je zdravá a především, když něco funguje a uživatelé si to oblíbí, proč to neposkytnout i těm jiné platformy. I tak má ale iOS nad Androidem navrch. Tedy alespoň v následujících pěti funkcích, kterých se uživatelé sytému od Googlu ještě nedočkali.
iMessage (Zprávy)
Pro mnohé se může jednat o vůbec nejpopulárnější aplikaci v iOS. Její výhoda je v tom, že pokud druhá strana vlastní iPhone, iPad nebo Mac čili zařízení Applu, na které píšete, zpráva se odešle skrze data operátora. A to je samozřejmě levnější než klasická SMS. Pokud pak druhá strana využívá jiné zařízení, odešle se klasická SMS.
Aplikace ale roste se samotným iOS a neustále přidává nové funkce. Dočkali jsme se tak nejen skupinových zpráv a jejich lepší organizace, Animoji, Memoji, samolepek a i aplikací, které lze do titulu Zprávy integrovat. Podporované země si navíc mohou užívat i funkce Apple Pay Cash a skrze zprávy si vzájemně odesílat peníze.
AirDrop
Jedná se o funkci používající rozhraní Bluetooth ke sdílení souborů, obrázků, videí a odkazů. Velkou výhodou je, že opět nefunguje jen mezi mobilními zařízeními (iPhonem a iPadem), ale i počítači Mac. Snadno si tak odešlete ze svého telefonu do počítače potřebná data a obráceně, aniž byste museli využívat cloudových služeb nebo někde hledali synchronizační kabely.
Sdílení hesel Wi-Fi
Sdílení hesel Wi-Fi mezi dvěma zařízeními iOS je skutečně hračka. Jednoduše je stačí držet blízko sebe a objeví se vyskakovací okno s dotazem, zda chcete dané heslo sdílet. Výhoda je v tom, že si jej nemusíte pamatovat, ale hlavně jej nemusíte nikde hledat, pokud jej neznáte z paměti, a druhá strana jej nemusí složitě vypisovat, pokud je to plné nestandardních znaků.
Přechod ze starého zařízení na nové
Ať už se jedná o jakékoli zařízení Applu, nejen tedy iPhone, ale i iPad, iPod touch i počítače Mac, má Apple skvěle vyřešený systém záloh. Pokud tedy chcete přejít na nové zařízení, je to velice jednoduché, protože vám postačí obnovení zálohy. Situace může být jednoduchá samozřejmě díky tomu, že z iPhonu přecházíte zase na iPhone.
V případě Androidu je zde široké portfolio výrobců a modelů. To ale nemění nic na tom, že uživatelé Android telefonů a tabletů tuto funkci majitelům iPhonů a iPadů jednoduše závidí. Snadno si totiž s sebou můžete nést léta stará data, která potřebujete nebo chcete mít neustále při sobě, a to i v rámci aplikací.
Aktualizace softwaru a podpora zařízení
Společnost Apple nabízí aktualizace softwaru pro všechna zařízení, která mají hardware schopný pracovat s novým softwarem. To znamená, že zařízení zůstávají aktuální se softwarovými funkcemi po dobu několika let. Aktuální iOS 14 tak podporuje např. ještě iPhone 6S, který Apple představil v roce 2015, tedy už před šesti lety.
Tak zrovna po dnesnich komentarich si rozhodne nemyslim ze lide s Androidem zavideji zrovna AirDrop :D :D :D
až na to že přenos zařízení už dávno nepřenáší všechna data – polovinu aplikací si musíte nakonfigurovat odznovu…
Mas na mysli nastaveni aplikaci v ramci systemu (lepsi je to nazvat chovanim aplikaci v ramci sytemu), nebo interni nastaveni dane aplikace?
Mohl by jsi nejakou takovou aplikaci uvest konkretne?
Ani nie 10 dni do zadu som obnovil iPhone 11 s pôvodného iPhone XS. Všetko sa prenieslo 1:1. Jediné čo po mne chcelo (pre)nastavenie boli apky banky. Inak som ničomu špeciálnu pozornosť nevenoval. Asi záleží na spôsobe obnovy. Ja som použil z telefónu na telefón.
Taky jsem neměl problém. Vše se přeneslo 1:1 přesně kromě bankovních appek.
O aktualizaciach by som pomlčal… každá nová aktualizácia iOS je 20% výdrže dole :D
Ale prosím tě, už jsi někdy viděl reálný iPhone, nebo sis to jenom vydedukoval z článků na Androidích fórech?
20 % je samozrejme grc … ale o 1 % to pujde. Za rady ( iOS 12, 13, … ) to mame cca 5 celych aktualizacich (nepocitam ty zlomkove). Tel. jde dolu tak 10 % rocne: 5 % opotrebeni a 5 % ku*vitka …
20% sice ne, ale jinak mohu potvrdit. Někdy bych možná oželel nové náročné funkce (nebo nevim, čím to je), získal jen bezpečnostní záplaty a stejnou/lepší výdrž. Ale skoro vždycky se výdrž po updatu sníží ☹️
U Androidu to je určitě lepší, tam se dají data přenášet přes Bluetooth, paměťovou kartu a možná ještě přes infraport 😁
Presne tak , iPhone umi jen Bluetooth :P
ano, bohužel jen BT, na nic jiného se totiž nezmohl :-(
Snad jen to sdileni hesel nam muzou zavidet. Ostatni „vychytavky“ jsou na prd.
Opravdu ani to sdílení hesel nikdo nezávidí, na Androidu totiž ukážeš druhému na své obrazovce QR kód s wifi heslem a jakýkoli druhý si ho jen vyfotí. A to jakýmkoli telefonem, včetně iP, a je hotovo. Nemusíš navazovat žádné BT spojení mezi telefony.
Kromě iMessage bych souhlasil. Jako uživatel iOS nevidím výhody, když 99% mých kontaktů jede na Androidu. Co je to potom pro mě za výhodu?
😃 tak pod to se můžu podepsat, mám to podobně
Také to mám stejné, jsem prakticky jediný z přátel a rodiny na iPhone
Sdílení hesel je na jednu stránku parádní, ale na druhou stránku dodnes nechápu, proč Apple neumožnil v iPhonu nebo iPadu zobrazit uložené heslo na Wi-Fi. V případě, že sdílení hesel selže (25% šance), je frustrující vyhrabávat heslo na Wi-Fi, když si ho nemůžu jednoduše zobrazit na telefonu.
Na sdílení hesel na Wifi používám zkratku, která vygeneruje QR kód. Druhý uživatel namíří foťákem na QR kód a je připojen na wifi. Funguje to tak i například na Xiaomi mobilech, pokud se nepletu.
To je sice pěkné, ale stejně musíte zadat heslo wifi 😁 tady se řeší problém, že v iOS nejde to heslo nijak zobrazit (když ho třeba zapomenete)… ;)
Sdílení hesla na wifi sítě funguje na Androidu naprosto normálně. Mám jako druhý telefon Xiaomi a tam to budď vygeneruje QR kód nebo pošle skrz BT nebo Mi Share šifrovaný odkaz.
A propos, na Xiaomi je MiShare, takže stejně jako airdrop si to pošlu kamkoliv a jednoduše.
Tady https://shortcutsgallery.com/shortcuts/share-wi-fi/ :-)
Na začátek musím říct, že nejsem zastáncem ani Applu, ani Androidu, používám oba dva telefony, ale tenhle článek je hodně mimo. Jednak to zrovna nejsou věci, které by měl uživatel Androidu závidět a na druhou stranu tyhle funkce Android má. Zprávy formou chatu má, spousta telefonů má i svůj typ AirDrop, většinou fungují i napříč výrobci, sdílení hesel funguje přes QR kódy, přechod ze starého na nové zařízení má taky, nedávno jsem ho využil.. Takže pokud existují weby zaměřené na Apple/iOS a Androidy, tak by si měli zjišťovat informace i o druhém OS a ne jenom „já mám za to, že je to tak, že..“ To potom ztrácí veškerou váhu a z webu o technologiích se stává web „co by kdyby“..
no s článekm moc nesouhlasím… Jediné co, tak asi ty aktualizace. Sdílení hesla moc jako výhodu nevidím, varianta s QR kódem by mi vyhovolo asi více. Co za mě vidím jako výhodu, tak spotlight.
iMessages – kdybych neměl data, stejně za to platím
AirDrop – Xiaomi má MiShare
Sdílení WiFi hesla – android to posílá QR kódem, druhá strana ho jen nascanuje a je připojený
Zbývající 2 záleží na tom, jak je udělaný fw
A do PC stahuju data z mobilu přes FTP vytvořené právě tím MiShare
Jsem uživatel Androidu a vlastním Laptop s Chrome OS. Zprávy mohu posílat také z Laptopu a i teď je možnost neposílat klasickou SMS, ale zprávu něco jako přes WhatsApp, stačí si zapnout v aplikaci Zprávy od Googlu „Funkci chatu“, pokud to ten druhý zapnuté nemá, pošle se klasická SMS a funguje to dobře. Při přecházení na jiné zařízení se mi po přihlášení ke Google Mailu přenese vše, ale ano, musím si to vše nakonfigurovat, to mi nepřijde jako nevýhoda, ale budiž. Sdílení WiFi už zde bylo řečeno, Android má QR kód a to bych řekl, že je přesně tak snadné, jako sdílení u iPhone. Takže jestli jsou nějaké výhody, tak možná Airdrop, o kterém jsem zde v komentářích četl a nevypadá to jako nějaká super pecka, takže asi spíš také ne a aktualizace, s tím souhlasím, tam Android opravdu strádá. No, takže z pěti funkcí je najednou jen jedna, maximálně dvě věci :D
Mozna byste se mohli na nejaky android podivat. Treba sdileni hesel zvlada skvele.
Čekal jsem něco opravdu co umí jen iPhone a dočkal jsem se běžných funkcí z Androidu nebo od operátorů a navíc ještě ve většině případů komplikovanějších nebo okleštěných.
Autor zřejmě žije jen svým founem a vůbec nemá představu co běžné telefony vlastně umí.
V článku je několik chyb(zastaralých informací), za 1. Sdílení WiFi od Androidu 10 je všude pomocí QR kódů je to velice rychlé a navíc se většinou dá i zobrazit WiFi heslo
2. Google již nahradil iMessage pomocí RTT (opensource standartu) které mohou využívat všichni pokud to v dané zemi povolí operátor nebo používáte zprávy google (mohlo by to fungovat i na iPhone, ale Apple ho nepodporuje) funkce to má jako iMessage
3. všechny telefony Android 6 a novější (musejí mít služby Google) mají už asi 6 měsíců nearby share což je alternativa airdropu která běhá přes WiFi a je extrémně rychlá (málo uživatelů o tom ví)
4. Určité updaty jsou od verze androidu 10 distribuovány přes google play, nezávislé na výrobci (teoreticky nekonečna podpora určitých částí systému)
takže jediná věc která zbývá je přechod mezi telefony kterou musím uznat že má Apple lepší
Problém u tohohle všeho je že o těhle funkcích téměř nikdo neví takže si Aplaci myslí jak moc je jejich telefon lepší, ale ve skutečnosti není, pouze má Apple lepší PR team co dobře propaguje jeho funkce