Tento měsíc překvapila řadu jablíčkářů zpráva o tom, že se Apple rozhodl ukončit prodej svého iMacu Pro. Tento model byl jedním z mnoha členů rodiny iMaců. V dnešníčlánku si ve stručnosti shrneme historii “novějších” iMaců od roku 2006, kdy Apple zavedl jejich typický design.
PowerPC je mrtev, ať žije Intel
Apple svůj první iMac vydal již koncem devadesátých let minulého století, v roce 2006 ale přišla v tomto směru poměrně zásadní změna – došlo totiž k přechodu z procesorů PowerPC na procesory z dílny společnosti Intel. Apple tuto změnu oznámil na své WWDC v roce 2005, první iMac s procesorem Intel spatřil světlo světa v lednu následujícího roku. Spolu s novým typem procesoru přišla také výrazná změna v designu těchto počítačů. Šasi prvního iMacu s procesorem od společnosti Intel bylo vyrobeno z bílého polykarbonátu, počítač samotný byl osazen procesorem Intel Core 2 Duo. V září téhož roku přišel Apple s novým modelem se 24-palcovým displejem s rozlišením 1920 x 1200 pixelů – jednalo se zároveň o historicky první iMac se schopností zobrazovat obsah v 1080p v plném rozlišení. V srpnu roku 2007 přišla další generace iMacu, tentokrát však již Apple přesedlal na oblíbený hliník, kombinovaný se sklem a plastem. Na základně tohoto iMacu se nacházel viditelný šroub, který umožňoval přístup k paměťovým slotům, zadní kryt počítače už nebylo možné za běžných podmínek odstranit. Postupem času se začal Apple čím dál více soustředit na schopnosti obrazovky – v roce 2009 přišel na svět širokoúhlý iMac s poměrem stran 16 : 9, k dostání byl ve variantě s 21,5-palcovým a 27-palcovým displejem.
Na cestě k lepším displejům
V roce 2012 přišlo na řadu zeštíhlování – iMac, který spatřil světlo světla v říjnu 2012, byl o poznání tenčí než jeho předchůdci, a ve svém nejtenčím bodě měřil pouhých 5 milimetrů. Opět zůstala zachována 21,5-palcová a 27-palcová varianta, došlo ale ke kompletnímu odstranění optické mechaniky. O dva roky později již Apple u iMacu nasadil 5K Retina displej. K dalším změnám v tomto případě došlo výhradně zevnitř, přičemž design počítače zůstal nedotčen. V říjnu roku 2015 se 21-palcová varianta iMacu dočkala 4K Retina displeje, u 27-palcových modelů pochopitelně zůstalo i 5K rozlišení.
Přichází iMac Pro
Produktová linie iMaců zůstávala jistou dobu bez aktualizace, na internetu se pouze čas od času objevily nějaké více či méně zajímavé spekulace. Nakonec Apple v závěru své konference WWDC v roce 2017 představil spolu s operačním systémem macOS High Sierra také nové iMacy včetně iMacu Pro. Mezi novinkami byl také iMac Pro, který Apple označil za nejvýkonnější Mac v historii. Výkon se tomuto stroji rozhodně nedal upřít. iMac Pro nabízel v nejvyšší konfiguraci 18-jádrový procesor s rychlostí TurboBoost až 4,5GHz, 128GB RAM a až 4TB SSD diskem. Novinkou bylo také přepracované chlazení, které zajišťovalo až o 75 % účinnější proudění vzduchu. Nový iMac Pro byl také osazen koprocesorem Apple T2. iMac Pro se začal prodávat v prosinci roku 2017, v následujících měsících a letech ale začali odborníci poukazovat na to, že zatímco u ostantích modelů svých počítačů postupuje Apple neustále kupředu, iMac Pro hrozí stagnací. Střídavě se spekulovalo o tom, že dojde buďto k vydání zcela nové generace tohoto modelu, nebo že se jej Apple naopak rozhodně definitivně pohřbít. Letošní rok ukázal, že pravdu měli zastánci druhé varianty, a s iMacem Pro jsme se letos nadobro rozloučili.