Jednou z nejzásadnějších novinek začátku března bylo oznámení o tom, že Apple končí se standardním HomePodem. S příchodem prvního chytrého reproduktoru od Applu se pojila řada očekávání, vypadá to ale, že je klasický HomePod bohužel nezvládl naplnit. Pojďme si v dnešním článku shrnout cestu HomePodu na svět a opět do zapomnění.
Když Apple v roce 2007 představil svůj první iPhone, nejednalo se pouze o cool kousek osobní elektroniky. iPhone byl skvělým krokem i po marketingové stránce, a stal se něčím, po čem toužili téměř všichni. V době, kdy si iPhone odehrál svou premiéru, většina lidí vlastnila stále ještě tlačítkové telefony. Hrstku tehdejších chytrých telefonů některých značek stihl iPhone velice rychle vytlačit prakticky mimo trh. iPhone se pro mnohé stal důvodem pro přechod na chytrý mobilní telefon, a to i přes to, že některá konkurenční zařízení toho uměla o poznání více. Podobný příběh se odehrál i v případě iPodu, a odborníci se v tomto směru shodli na jedné věci – strategií Applu evidentně bylo vybrat pár funkcí, po kterých uživatelé stoprocentně touží, a zpracovat je na jedničku. Pokud ona hrstka funkcí fungovala vynikajícím způsobem, bylo uživatelům zjevně jedno, že toho konkurence nabízí kvantitativně mnohem více. Apple v případě iPhonu i iPodu zkrátka uměl zjevně přesně stanovit, po čem uživatelé nejvíce touží a co nejvíce potřebují, a namísto přidávání spousty různých funkcí se zkrátka soustředil na to, aby ona hrstka fungovala bezchybně. Firma navíc příliš necílila na superzkušené uživatele – iPhonem k sobě přilákala řadu těch, kteří až do té doby vehementně odmítali smartphony jako “zbytečně složité”.
Po smrti Steva Jobse si plno uživatelů stěžovalo na to, že se Apple změnil k nepoznání, a že jablečné produkty začaly pomalu ztrácet onu pověstnou magii. Jistě se to nedá říci úplně o všech výrobcích “postjobsovské” éry Applu, v případě HomePodu ale tento názor zastává řada lidí včetně odborníků. V době představení HomePodu nepanovala mezi uživateli i odborníky jednoznačná shoda na tom, na jakou skupinu vlastně Apple se svým chytrým reproduktorem cílí. Měl být HomePod určen spíše hudebním nadšencům, nebo běžným uživatelům? Zájemci o chytrý reproduktor se často nechávali slyšet, že je pro ně cena HomePodu příliš vysoká, a že by dali přednost konkurenci, zapálení audiofilové HomePod zase z pochopitelných důvodů většinou přehlíželi. Ukázalo se, že cena HomePodu je příliš vysoká pro ty, kteří hledají chytrý reproduktor a pro které byl hlavním kritériem počet funkcí a jejich kvalita. Ti, kteří při výběru reproduktoru kladli důraz na kvalitu zvuku, zase nepokládali HomePod po zvukové stránce za natolik dobrý, aby se jim vyplatilo do něj investovat.
Z dnešního pohledu lze jen těžko odhadovat, zda by Steve Jobs chtěl představit právě HomePod. Někteří ale zapomínají na to, že Jobs v roce 2006 představil iPod Hi-Fi. iPod Hi-Fi byl mnohými chválen spíše pro svůj vzhled než pro kvalitu zvuku. Jednalo se systém reproduktorů, umožňujících přehrávání hudby z iPodu. Někteří uživatelé vzpomínají na to, jak si do každé z místností ve svém bytě postavili jeden reproduktor, a pak jen měnili zdroj zvuku tím, jak do jednotlivých reproduktorů při procházení bytem pokládali svůj iPod. Zatímco iPod Hi-Fi byl zkrátka jen reproduktorem, s HomePodem to bylo o něco složitější. Ti, kteří si jej pořídili kvůli hudbě, brzy zjistili, že se jedná spíše o doplněk k iPhonu. Pro ty, kteří chtěli pouze doplněk k iPhonu, byl ale zase příliš drahý. Určitě se nejednalo o vyloženě špatný nebo nekvalitní produkt, jen se zkrátka nepodařilo trefit tu správnou cílovou skupinu.
Namísto dlouho očekávané další generace HomePodu představil Apple loni svůj HomePod mini. Odborníci se prakticky ihned shodli na tom, že u tohoto drobečka se firma zjevně poučila z chyb, které udělala u klasického HomePodu, a že je jí nyní jasnější, jakým směrem se má se svým chytrým reproduktorem vydat. Uživatelé si zatím většinou u HomePodu mini chválí jak zvuk, tak i cenu, funkce a integraci do Apple ekosystému. Nechme se překvapit, jak si s ním Apple povede v budoucnosti. Jak se ke klasickému HomePodu stavíte vy?
Nevím co všichni mají … první HomePod jsem koupil kvůli chytré domácnosti … a vlastně jsem přišel na to, že po zvukové stránce (nejsem audiofil) je úplně OK a na nějaký poslech při nedělním úklidu bohatě stačí … následoval druhý HomePod do druhého pokoje … teď jsem vzal jeden Mini do kuchyně … stačí to, ale ve srovnání s klasickým je zvuk tak o 4 třídy níž … takže jestli koupit Mini za 3000 nebo velkej za 8 (v akci byl možná ještě za míň) … tak bych vzal raději velkej … za mě škoda, že ho stopli … ale chápu, že ten kdo má jen mini bude říkat jak je super … mám takovýho kolegu :)
Nevím co všichni mají …
Napr. to, ze za trochu vacsie peniaze dostanu zvukovy system, ktory ma vyrovnane hlbky, stredy a vysky. Podstatne vacsie mnozstvo podporovanych zvukovych sluzieb. Ked ze siri nema v tychto koncinach ziadnu podporu, tak mi vobec nechyba. Pouzivam zvukovy multiroom system Denon Heos.
Na kolik vas vysel cely system? Ja kdyz koukam na cenu cele sestavy, tam to neni “o trochu vice penez”.
Heos 7 jednotky som kupoval okolo 400€ cize podobna cena ako HomePod. Okrem tychto 2ks Heos 7 (1 spalna, 1 kuchyna) mam este 3ks Heos 3 (2 v kupelni a 1 na WC). Heos 3 som kupoval za cca 200€ kus. Vsetko som to kupil na Amazon.de, lebo aj s postovnym, to bolo o dost lacnejsie ako na SK. Denon reciver z obyvacky, nema zmysel s HomePod-om porovnavat, ci cenou, zvukom, alebo sluzbami.
Ja som s klasickým homepodom veľmi spokojný a nemenil by som za žiadny iný reproduktor:)
Vyzkousel jsem vice znacek a repoduktoru a s klidem rikam a rikat budu, ze zvuk velkeho Homepodu je brilantni. A pokud mate dva-pak je zvuk fenomenalni. Porad se bavime o cca 30 cm vysokem valecku za cca 7-8 tis kc. Koupil jsem dva a pouzivam je i na filmy s Dolby Atmos. A opet rikam, pokud vemete v uvahu, ze mate “jen” repraky a trochu si pohrajete s umistenim v mistnosti-vysledek je uzasny.
Srovnavat to se sestavami o sedmi repro, zesilovaci atd v cenam mnoha desitek tis, je pitomost. Ale v tom srovnani by HP vysly se cti.
Mohu potvrdit. Mám dva a pro stereo a Dolby Atmos. Zvuk v této cenové hladině je perfektní. S čím jsem se trápil – je celková nespolehlivost připojení, výpadky. Nebylo to bylo úplně časté, ale stávalo se.
Vsak jasne:) Ti, kdo ho opravdu vyzkouseli (a jeste v paru), nemohou proste rikat, ze to hraje na hov… proste nehraje:)
Me pripojeni edy nespadlo nikdy. A to streamuju z iPhonu + Apple TV 4K a spolehlivost, bych rekl, je 100%ni. Z jakeho jabka jste streamoval? Jinak poznamka-chce mit uplne vsechny jabka (vc Homepodu) aktualizovane.
Čekal jsem na Homepod a nakonec koupil Britský Marshall Stanmore II. Hlasové ovládání nepotřebuji a když tak jde i přes zařízení, které je k němu napárováno. Nejsem závislý na bezdrátu (cinch) ani na Applu a mohu ručně regulovat basy, výšky a to bylo rozhodující. Po stránce zvuku je to jeden z nej ve své třídě a ve dvojici je to luxus a ve s rovnání s Homepodem je na tom také lépe. Ještě jsem testoval Americký Klipsch který je také vynikající, bylo těžké vybírat. Riva Festival, který je luxusní jak po stránce zvuku tak i konektivity, dopadl stejně jako Homepod. Lidé zkrátka koupí raději levnější s tím, že to stačí a neporovnají. Když není porovnání tak to stačí :)
Ten je britsky asi jako Dezo z kotliny. je to jen licencni vyroba za pouziti loga.
To same ty bezne vsude dostupne sluchatka.
Zvukove me tedy cela ta rada taky moc neoslovuje, ale v tom ma kazdy „sve ucho“ a tezko se plosne hodnoti.