Je to několik dnů nazpátek, co jsme na našem magazínu zveřejnili článek, ve kterém jste se dozvěděli o 5 důvodech, proč byste si měli koupit Mac s M1. I přesto, že jsou tyto stroje naprosto parádní a jedná se o budoucnost jablečných počítačů, tak existuje pár důvodů, proč byste si Mac s M1 naopak koupit neměli. Nutno ale podotknout, že se tyto důvody většinou týkají spíše pokročilých uživatelů – na ty více obyčejné se tak úplně nevztahují. Pokud byste se tedy chtěli dozvědět o 5 věcích, kvůli kterým byste si Mac s procesorem Apple Silicon (prozatím) neměli zakoupit, tak pokračujte ve čtení.
Není možné nainstalovat Windows
Pokud jste si před několika lety chtěli pořídit Mac, tak jste museli provést obrovský výzkum ohledně toho, zdali je možné na operační systém macOS nainstalovat veškeré aplikace, které na Windows potřebujete. Doba se každopádně změnila a v současné době je většina aplikací k dispozici jak na Windows, tak na macOS – pořád ale existují určité výjimky. U Maců s procesory Intel se lze z této šlamastyky dostat instalací Windows, stejným způsobem se ale nemůžete vykroutit v případě, že byste si pořídili Mac s M1. Na tyto stroje totiž bohužel prozatím Windows, anebo jakýkoliv jiný operační systém, nenainstalujete. To by se však mělo brzy změnit – většina společností, které se zabývají virtualizací, už pracuje na možných řešeních.
Chybí podpora vícero externích monitorů
Patříte mezi takové jedince, kteří rádi pracují na obrovské pracovní ploše a k Macu si pravidelně připojujete dva, anebo více, externích monitorů? Pokud ano, tak vás bohužel v případě Maců s M1 musím zklamat. Tyto jablečné počítače totiž podporují možnost připojení pouze jednoho externího monitoru. Buď se tedy přizpůsobíte a například si pořídíte jeden větší monitor, který vystačí za dva, anebo si budete nějakou dobu ještě muset počkat. Je totiž prakticky jasné, že Apple dřív nebo později přijde s výkonnějším procesorem Apple Silicon, díky kterému bude bez problémů možné k Macu připojit vícero externích monitorů. I v tomto případě tedy hraje roli především čas.
MacBook Air s M1:
eGPU nebude fungovat
Jestliže ke své práci potřebujete brutální grafický výkon, tak dost možná na Macu s proceserem Intel využíváte eGPU, potažmo externí grafickou kartu. Jednoduše řečeno se jedná o obyčejnou grafickou kartu, kterou můžete k Macu připojit pomocí Thunderboltu a získat tak výrazně vyšší grafický výkon. Pravdou je, že grafický výkon čipu M1 bude dostačovat většině klasickým uživatelům, každopádně pokud patříte mezi minoritní skupinu, které výkon dostačovat nebude, tak bude lepší, když zůstanete, alespoň prozatím, na Macu s procesorem Intel. Čip M1 si totiž neumí poradit s externími grafickými kartami a spolehnout se tak musíte pouze na výkon vestavěného grafického akcelerátoru.
Možnost upgradu HW a opravitelnost
Někteří z vás si už dost možná vůbec nevzpomínají na poslední Mac, který bylo možné nějakým větším způsobem „vylepšit“. V minulosti jste si mohli bez problémů zakoupit například MacBook v naprosto základní konfiguraci, a poté si v něm svépomocí vyměnit například pevný disk za SSD, anebo jste mohli navýšit operační paměť. U MacBooků však tato možnost skončila již dávno, jelikož Apple začal veškeré komponenty napevno pájet k základní desce. Upgradovat v současné době můžete pouze 27″ iMac, konkrétně je možné v něm vyměnit operační paměť. U Maců s M1 si však o všem tohle můžete jen zdát. Samotný procesor, grafický akcelerátor i operační paměť jsou totiž přímo součástí samotného čipu. Z toho se dá vyvodit také mizerná opravitelnost.
Nová technologie, která může mít problémy
Čipy Apple Silicon pro jablečné počítače jsou tady s námi prozatím jen několik měsíců a i přesto, že Apple zajisté prováděl rozsáhlé testování, tak se v budoucnu mohou objevit problémy, které přijdou právě až s časem. Jeden takový problém se dokonce v poslední době již dostal na povrch – konkrétně u Maců s M1 dochází k extrémně rychlému opotřebovávání SSD disku, což může dřív nebo později způsobit velké problémy. Nezbývá tedy nic jiného než doufat, že se tato chyba týká jen určité skupiny uživatelů. Zároveň musíme doufat, že se v budoucnu žádné další problémy neobjeví – a když už ano, tak že budou řešitelné softwarovou aktualizací.
Hlavně ty monitory a eGPU je blbý. Přítelkyně má MBA 2020. V naprosté většině případů jí stačí jen displej notebooku. Teď potřebovala připojit 2 monitory a pracovat s tím jako s desktopem – externí klávesnice i myš. Tak jsem to napíchal na své eGPU, které je trvale připojeno na dva 2K monitory. Přes jedno USB C jedou oba monitory i napájení a ten druhý USB C port použila pro připojení flashky. Na MBA bez eGPU neřešitelný problém. Leda přes nějakou dockinu. Já se svým MBP 13 2020, kde potřebuju občas i Widle a rád si něco zahraju přes eGPU o M1 nemůžu vůbec přemýšlet.
Určitě je to nevýhoda pro určitou skupinu uživatelů. Doufám, že Apple příští čipy udělá i s podporou těchto věcí.
s některými dockya softwarem od DisplayLinku se dá připojit více monitorů.
Já používám PLUGABLE USB-C TRIPLE 4K DISPLAY DOCKING STATION, mám Macbook Air M1, a 2 monitory 2560×1440
K tomu poslednimu bodu:
„konkrétně u Maců s M1 dochází k extrémně rychlému opotřebovávání SSD disku, což může dřív nebo později způsobit velké problémy.“
To extremni vyuziti SSD disku je reportovano pouze vypisem, ale uz k nemu neni receno, co s tim pocitacem provadeji…
Jak uz jsem tady v diskuzi zminil, vyuziti v podobe 0,11TB za hodinu po dobu dvou mesicu neni vubec bezne vyuzivani…
Podpora až 6 monitorů pro macy s M1:
https://www.youtube.com/watch?v=Kq_FyjcAULA
Jako dobrý, ale dva monitory umí připojit už můj MacBook Pro z roku 2013…
Pěkný video, sice tam má 6 monitorů, ale jen s nízkým rozlišením. Dají se připojit tři 4K monitory?
len tak btw… MacBook M1 rozchodi aj 6 monitorov.. staci na to jednoduchy bezne dostupny IN/OUT extender hub.. je toho plny youtube.. :)
To zařízení není „extender“, ale primitivní USB grafický adaptér u kterého na nějaký vykon a akceteraci zapomeňte. V popisu 4K pri 30Hz vyloženě terno. Jako pro bezpečáka, ktery čumí na xx kamer dobrý…. vyloženě profik s Apple . To je nouzovka , která stejně nemění že M1 to neumí a nebude umět , nepomůže ani update firmware ani ovladače. Důvodem je počet sběrnic, tedy design hardware . Apple tím podle mě ukazuje, že chce udělat i tlustou mezi „nadoma“ a profi stroji pro creativní lidi. Ubude takových těch profesionálů s x let starým Airem.
To tve zhodnoceni je vcelku rozumne a logicke, jen do toho hodil sam Apple vidle tim, ze dovoluje u Air i plnohodnotny M1…
Kdyby to rozdelil na MBA s ochuzenym M1 a slabou konektivitou k monitorum, MBP 13 s plnym cipem a stredni konektivitou a MBP 16 jako „profi“ pro kreativce, dal by jasnou strategii.
mám mac mini m1, a používám bez problémů dva monitory a četl jsem že se dá použít až 6 (nebo 8?)
– používám BENQ 38″ přes HDMI a Samsung 21″ přes USB C (je to HDMI s koncovkou USB C) .. funguje to skvěle
původně jsem se toho taky bál, ale stačila chvilka gůglení a bylo jasno :)
2) co se WIN týká, dají se, ale pouze nějaká testovací verze ARM, za mne nic moc
3) Možnost upgradu HW a opravitelnost – no upřímně, tohle je myslím problém u všech posledních maců :)
pokud Apple zruší podporu rossety tak to bude problém, ale jinak to jde .. jasně, je tma problém podpory některých FCPX pluginů stavěných na intely, ale firmy začínají vydávat řešení .. žádná sláva, ale dá se s tím pracovat :)
Opravitelnost u MacBooku je problém už radu let. Najde se pár dobrých duší, kteří vám jej opraví za rozumný peníz, ale většinou jsou opravy neúměrně drahé k pořizovací ceně.
Souvisí to i se zmíněným swapováním a opotřebení SSD. Není žádná převratná novinka, že MacBook swap používá, když nestíhá RAM. Osobní zkušenost – MB 13 Pro Retina mid 2014, 8GB RAM. Po roce a půl odešlo SSD. Stane se, říká si člověk. Vyměnili v záruce celou desku. No, jenže po dalším cca roce odešla znovu. Tentokrát již mimo záruku a z iStyle přišel návrh na cenu opravy na 30.000 Kč. Takže je to celý nafouklý. Koupit si 8 GB RAM M1 a čekat, že z toho vyždímám výkon jako z násobně dražších strojů (jak to rádi porovnávají) bez větší újmy, je blbost. Běžný uživatel dostane znatelně vyšší rychlost, kdo to má jako pracovní nástroj a bude z toho ždímat maximum, ten za pár let asi zapláče. Snad se však pletu…
Michale, jen takova drobnost, SSD u mid2014 si vymenis sam do hodiny i s nahranim OS…
Díky za info :) Při druhé opravě jsem to nechal opravit jinde a znatelně levněji, takže jsem, přiznám se, neřešil možnost opravy svépomocí ;)
Stejně však má teď asi i jinou vadu (vypíná se nahodile, jednou za měsíc nebo 2x denně, jak se mu chce), takže spíš bude další krok nový stroj, ale díky za tip :)
Tak ona oprava svepomoci jako samotny akt je v pohode. Vice slozitejsi je sehnat disk kvuli proprietarnimu konektoru, ale uz jsem zahledl mnozstvi redukci na bezne disky. A taky je spousta lidi co vymeni disk za vetsi a stary prodavaji za docela dobre ceny.
Co se tyka toho vypinani, tak jsi k tomu podal malo informaci. Muze to byt sw problem, muze to byt hw problem. Je to opravdu nahodile nebo se pokazde objevi urcita podminka (i takova kterou neberes jako podminku). Muze byt mnoho duvodu proc se tomu tak deje.
Ach ta čeština, ta dostává na frak…