Na konci loňského roku jsem si pořídil novou PS5 a po letech jsem se rozhodl, že by to chtělo i nový televizor. Vůbec poprvé jsem se začal probírat internetem ve snaze najít ten nejlepší televizor pro PS5 a zároveň i sledování převážně streamovacích platforem. V drtivé většině skutečně odborných magazínů se objevovala na první nebo minimálně druhé příčce LG OLED77CX, která nakonec skončila u nás doma. Po pár měsících, desítkách filmů, tisících zabití v Call of Duty a hodinách sledování záznamů ze závodů F1 se s vámi chci podělit o svou zkušenost.
Rád bych hned na úvod podotknul, že nejsme AV magazín a tato recenze si neklade za cíl přinést detailní rozbor barev a podobných věcí. Pokud vás zajímají křivky svítivosti a zobrazení jednotlivých barev, pak vás tato recenze rozhodně neuspokojí. Pokud však vybíráte nový televizor a zajímá vás, jak LG OLED77CX funguje v praxi a co nabízí běžnému uživateli, který k němu chce zapojit Apple TV, PS5 a Set-Top Box, pak věřím, že si následující řádky užijete. Mimochodem, zkušenosti s předchozím televizorem, který jsem nahradil si můžete přečíst v dnes již sedm let starém článku 4K: zkušenosti s TV, se kterou nebudete sledovat televizi!
Elegantní a čistý design
Zcela upřímně je u televizoru pro mě design asi to nejméně podstatné ze všeho. Přesto je televizor, obzvlášť s úhlopříčkou 196 cm, věcí, která bude tvořit dominantu vašeho obývacího pokoje, a tak je super, že v tomto ohledu LG nabízí poměrně líbivý design. Televizor je extrémně tenký (dokonce tenčí než iPhone), což vzhledem k velikosti působí velmi zajímavě, ale také velmi nestabilně. Celou plochu totiž drží jen spodní stojan, do kterého je namontována samotná obrazovka, a i když stojan váží více než 20 kg, přesto se vám bude první dny zdát, že je vše poměrně vachrlaté. Časem si však zvyknete a zjistíte, že pád televizoru skutečně nehrozí.
Zhruba 2/3 celé plochy obrazovky jsou skutečně tenčí než iPhone, ale poslední třetina obsahující veškeré porty a elektroniku je tlustá zhruba 4 cm. Stojan je pak hluboký 27 centimetrů, a tak je potřeba myslet na to, že vzhledem k tomu, že drtivá většina z těchto 27 centimetrů je umístěna za obrazovkou, nemůžete televizor, respektive jeho obrazovku dát příliš blízko zdi, ale vždy bude zhruba 20 centimetrů od zdi.
Co se samotného designu týká, lesklá obrazovka spolu s neviditelnými rámečky, vypadá zkrátka cool a musím uznat, že i když mám Apple XDR Pro Display, tak při čelním pohledu vypadá televizor skoro stejně dobře jako tento designový skvost od Applu. Spodní stojan je zkrátka kus zbroušeného kovu a rozhodně bych na něm nehledal nějaké designové umění. Televizor v místnosti působí příjemným dojmem a je něčím, co vás nebude pohoršovat, ale zároveň to rozhodně není ani něco, na co byste se chodili dívat se zájmem o design. Snad jen při bočním pohledu si vždy uvědomíte, jak neuvěřitelné je, kam až se technologie dostaly a jak extrémně tenká obrazovka dokáže nabídnout tak kvalitní obraz.
Pokud se rozhodnete pořídit stejně jako já LG OLED CX ve velikosti 77″, pak první, co udělejte je, že si zavoláte kamaráda, který vám pomůže s instalací nebo si za instalaci zaplaťte. Váhu 36 kilogramů asi většina z nás bez větších problémů zvládne, co však nezvládnete, je plocha, na které je tato váha rozložena. Televizor se skládá ze dvou částí, z nichž jednu tvoří samotná obrazovka a druhou pak spodní masivní, celokovový stojan. Obě části musíte spojit pomocí několika silných šroubů, a to ideálně tak, abyste nijak nepoškodili obrazovku. Dejte si tedy skutečně pozor a instalujte vše raději ve dvou lidech.
HDMI 2.1 jako standard pro všechny porty
Jak jsem již zmínil, tím, co mě donutilo pořídit si nový televizor byla právě nová konzole Playstation 5, kterou již nemělo cenu do mého předchozího televizoru zapojovat. A právě proto mi záleželo kromě obrazové kvality především na tom, jakými porty bude nový televizor disponovat. Abyste totiž mohli využít všechny vymoženosti nejnovějších konzolí a nejen jich, potřebujete mít televizor vybavený porty HDMI 2.1. Velkou výhodou a jednou z věcí, které se mi na televizoru skutečně líbí je fakt, že když LG uvádí, že televizor disponuje HDMI 2.1, tak to platí pro všechny 4 porty HDMI, kterými televizor disponuje. Ne zřídka se totiž stává, že výrobce sice uvede, že nabízí HDMI 2.1, ale týká se to pouze jednoho portu a zbytek funguje na HDMI 2.0 nebo dokonce HDMI 1.4. U LG CX tedy nemusím vůbec řešit, jaká zařízení, do jakého portu připojím, vždy mám nejlepší možný výsledek. Osobně jsem si říkal, že televizor je věc, kterou nebudu dalších třeba deset let měnit, a tak jsem se rozhodl investovat i do kabeláže. K televizoru mám připojený 4K Set-Top box, Apple TV 4K a také Playstation 5. Vše jsem připojil pomocí kabelů Belkin Ultra HD High Speed 8K HDMI 2.1, které jednak nabízí nejlepší možnou kvalitu přenosu signálu, ale také jsou pletené a dá se s nimi skvěle vytvořit kabel managment za televizorem.
Právě porty HDMI 2.1 jsou to nejdůležitější, co jsem při výběru televizoru řešil. Přece jen Playstation 5 je konzole, která umí nabídnout velmi kvalitní obraz, který si u těch nejnovějších her dovolím srovnávat s kvalitou, kterou nabízí kvalitní herní počítače. Abyste si mohli zahrát hry ve 4K při 120Hz s HDR a VRR, potřebujete HDMI 2.1 a protože takové rozlišení při 120Hz nabízí například Call of Duty: Black Ops Cold War, u kterého trávím poslední dobou večery, tak bylo jasné, že právě HDMI 2.1 je nutnost. Kromě již zmíněných HDMI 2.1 portů je televizor vybaven také dalšími výstupy a vstupy, a to konkrétně trojicí USB, 3,5 jack konektorem, digitálním optickým a digitálním audio výstupem. Komunikovat zvládá také bezdrátově a to pomocí Wi-Fi s podporou DLNA a nechybí ani Bluetooth. Samozřejmostí je pak podpora AirPlay 2 a nechybí ani aplikace Apple TV. Všechny porty jsou umístěny v jednom místě a umožňují celkem pohodlné svedení všech používaných kabelů do kabel managmentu, který je řešen přímo samotným telvizorem a to díky krytu ve stojanu, do kterého veškeré kabely pohodlně shováte a vyvedete přímo za televizor bez toho, aniž by vám někde něco koukalo nebo přečnívalo.
Všechny dnes dostupné technologie a něco navíc
Přesně ze stejného důvodu, z jakého jsem řešil nejnovější aktuální standard portů, jsem řešil také to, aby televizor disponoval vším, co je dnes v podstatě myslitelné z hlediska technologií. Ano, je pravda, že jsem mohl sáhnout po 8K, ale tak nějak mám pocit, že 8K skutečně dokážeme využít až za 10 a více let a to bude doba, kdy možná opět vyměním tento televizor za novější model a proto jsem vše řešil právě pro rozlišení 4K, tedy Ultra HD. Právě v tomto směru nabízí LG CX vše, co je dnes dostupné, a naopak disponuje i jednou vychytávkou, kterou nenabízí aktuálně žádný jiný televizor na trhu a využívají ji právě nové generace konzolí. Co se technologické výbavy týká, nabízí LG CX rozlišení 4K, tedy konkrétně 3840 x 2160 pixelů, které se v mém případě rozprostírají úhlopříčce 77″. Pokud budete vybírat televizor, je velmi důležité si přesně změřit, z jaké vzdálenosti se na něj budete dívat a pak se podívat na tabulky, kterých najdete na internetu nepřeberné množství a zjistit, jaká úhlopříčka je pro vás ideální. Pro nás byla ideální 75″, ovšem tu LG CX nenabízí, a tak byla možnost vzít 65″ nebo 77″ a vzhledem k tomu, že tento televizor chceme použít do budoucna ve větším prostoru, zvolili jsme nakonec LG CX 77″. Počet pixelů při 4K je totiž u televizoru vždy stejný a liší se jen to, na jak velkou plochu jsou jednotlivé pixely rozmístěny. Pokud tedy máte 10″ displej se 4K, pak najdete oněch 3840 x 1260 pixelů právě na úhlopříčce 10″. Stejný počet pixelů pak najdete na úhlopříčce 77″, z čehož logicky plyne, že čím větší úhlopříčka, tím nižší hustota pixelů a tím větší je jejich velikost. To však vůbec nevadí, ale musíte sedět dostatečně daleko na to, abyste měli skutečně plnohodnotný zážitek.
O to, aby televize svítila se stará technologie OLED. Televizor disponuje veškerými konvenčními standardy, které jsou nyní na trhu a nabízí tak HDR 10, Dolby Vision, Dolby Atmos a VRR. Co se obnovovací frekvence týká, ta je 100 Hz, respektive pro americký trh pak 120 Hz. Právě díky kombinaci portů a technologií máte možnost využít cokoli, co k televizoru připojíte přes kvalitní HDMI kabel, skutečně na 100 %. Neexistuje v podstatě nic, co by uměl nějaký set-top box, TV box, konzole, DVD přehrávač nebo domácí kino a televizoru tento standard chyběl nebo jej nepodporoval na 100 %.
Zatím co některé technologie jsou již absolutně samozřejmostí, jsou věci, které v podstatě u žádné konkurenční televize na trhu aktuálně nenajdete. LG CX totiž nabízí plnohodnotné VRR, což je věc, díky které se vám hry nebudou za žádných okolností sekat. Nejdůležitější vlastností této technologie je eliminace trhání obrazu v horizontu. K trhání obrazu může docházet ze dvou důvodů. K trhání obrazu, díky kterému vidíme propad snímků a máme pocit, že se hra seká, dochází zejména v momentech, kdy je scéna příliš náročná a grafický čip si s ní nedokáže poradit. Konzole pak nedokáže stabilně nabídnout 60 nebo 120 snímků za vteřinu a dochází k tomu, že počet snímků je jiný než obnovovací frekvence samotné televize. Díky VRR dokáže televizor přizpůsobit okamžitě obnovovací frekvenci počtu snímků, které dostává z konzole a díky tomu dokáže i v momentě, kdy poklesne počet snímků za vteřinu, udržet obraz plynulý. Ani jednou se mi při hraní nestalo, že by se jakýmkoli způsobem viditelně snížila plynulost obrazu, a to bez ohledu na to, co za scénu se právě ve hře odehrává. Je pravda, že i bez VRR nemusíte mít s propadem snímků problémy, ale díky VRR je zkrátka mít nemůžete.
webOS – svižný software, který však nevyužívám
Musím se přiznat, že jsem ani za tři měsíce software nějak extra nezkoumal. LG sice nabízí operační systém webOS, který je velmi svižný a můžete přes něj instalovat aplikace jako je Apple TV, HBO, Netflix, YouTube a tak dále, ale mě zkrátka za ty roky používání již mnohem víc vyhovuje Apple TV a PS4, respketive PS5 a nemám důvod software samotného televizoru používat.
Co se pak nějakého menu a nastavování týká, vše je samozřejmě k dispozici v češtině, vše je velmi intuitivní a změny vidíte v reálném čase přímo během toho, co jednotlivé funkce nastavujete. Za celou dobu, co mám televizi doma, do ní dorazila jedna nebo dvě aktualizace, které mě ničím neobtěžovaly a nainstalované byly zhruba za dvě minuty.
Jediné, co někoho může obtěžovat, je ovladač, který funguje v podstatě jako myš v 3D prostoru, kterým pohybujete a díky tomu pohybujete kurzorem na obrazovce. Tato funkce se dá vypnout a pro pohyb můžete používat klávesy. Pokud si však zvyknete, zjistíte, že ovládání pomocí pohybu je velmi rychlé a poměrně přesné, ovšem je pravda, že ne každému musí sednout.
Dokonalý obraz, stačí dokonalý film
Nebudu vám mazat med kolem pusy a rovnou přiznám, že první týden jsme se ženou váhali, zda televizor nevyměnit za ten stejný, ale přece jen o něco menší. Když totiž sledujete posledních pět let 50″ a přejdete na 77″, zdá se vám obraz extrémně velký a chvíli trvá, než si na něj zvyknou oči. Jakmile si však zvyknete, což v našem případě trvalo zhruba první týden, pak nastává něco, co se dá jen velmi těžko popsat slovy, musíte to zkrátka zažít. Obraz je extrémně plastický, detailní a podání barev vás doslova vtáhne do děje. Najednou se nedíváte na filmy jen kvůli jejich obsahu, ale i kvůli tomu, jak jsou natočené.
My ke sledování využíváme v podstatě trojici kanálů. Jedná se o HBO GO, Netflix a YouTube, vše v tomto případě přes Apple TV. Samozřejmě pak také hraji hry na již zmíněné PS5, a to v poslední době zejména tituly jako je Call of Duty: Black Ops Cold War, které dokáže využít potenciál televizoru i konzole na 100 %. Plně si uvědomuju, že bych si měl kupovat speciální 4K Blu-Ray média a přehrávat je ještě na něčem mnohem lepším než je PS5, abych využil potenciál televizoru na 100 %, ovšem to je věc, která je poměrně nepraktická a vsadím se, že ji bude řešit jen minimum lidí. Nejlepší kvalita ze všeho je samozřejmě u PS5, ovšem tam se nebavíme o sledování filmů, ale hraní her. CoD Cold War totiž dokáže nabídnout při 4K rozlišení 120 Hz a zážitek je zkrátka famózní. Hra vás mnohem víc pohltí a obrovský obraz vám umožní mnohem snadněji identifikovat nepřátele a sledovat veškeré detaily.
Co se týká toho, čím je OLED pověstný, tedy absolutní černou, to je samozřejmě pravda a vypadá to naprosto skvěle. Má to však ale jeden podstatný háček. Stoprocentní černá není totiž ve filmu téměř nikdy a pixely skutečně zhasnou jen ve velmi málo procentech času, který trávíte před televizorem. Nejlepší efekt OLED tak paradoxně není ani tak při sledování nějakých temných scén, i když tam samozřejmě také, ale v především v případě, kdy je film více širokoúhlý než váš televizor a na horní a spodní straně televizoru se objevuje černá lišta. Ta vás totiž při večerním sledování ničím neruší a vy máte pocit, že se televizor prostě jen o nějakých pár centimetrů zmenšil. Perfektní je, že má televizor lesklou úpravu, což v kombinaci s OLED působí extrémně plastickým a živým dojmem. Upřímně řečeno, protože sledujeme TV především večer, tak nám lesklá úprava nevadí, ale na druhou stranu musím uznat, že přes den se skutečně nějaké ty odlesky najdou a pokud vám přímo na televizor něco svítí, pak to rozhodně není ideální.
Pokud se bavíme o filmech, pak je problém v tom, že v podstatě nemáte kde brát obsah, který by si televize zasloužila. Navíc, i když HBO GO nepodporuje 4K, čas od času se stane, že narazíte na film, který je natočen tak dokonale, že vám to vůbec nevadí a naopak se vám na Netflixu u 4K Dolby Atmos a Dolby Vision filmu může stát, že si budete lámat hlavu nad tím, zda je to vůbec 4K film. Opravdu záleží mnohem víc na konkrétním snímku, než na platformě, přes kterou film přehráváte. Televizor nabízí funkci Film maker, která automaticky čte datovou stopu u videa a přizpůsobí nastavení obrazu televizoru tak, jak chce režisér nebo hlavní kameraman, aby film vypadal na vašem televizoru. Když tuto funkci aktivujete, pak film z osmdesátých let má žlutý nádech, přiznané nedokonalosti a skutečně atmosféru osmdesátek se vším všudy. Ultra moderní filmy z vesmíru je pak doslova plastický zážitek a vše je extrémně ostré a barvy jsou živé a výrazné. Vše si televize umí nastavit sama podle datové stopy filmu, samozřejmě můžete ale tuto funkci také vypnout a mít své režimy pro sledování.
Pokud je film velmi dobře natočen, pak se vám bude žasnout nad tím, co filmaři dokázali udělat. Pokud je však obraz horší, pak jej dokáže velikost televizoru a fakt, že víte, co televizor u dobrých filmů dokáže, ještě víc umocnit. Je pak jen na vás, zda budete brát nedokonalosti jako součást hry, anebo vám budou zkrátka vadit. V mém případě je to tak, že se ženou raději volíme filmy, které jsou ve 4K, jsou z posledních let a baví nás se na ně dívat nejen z pohledu děje, ale také z pohledu efektů a kvality obrazu. Například české filmy natočené před rokem 2015, které jsou na Netflixu, jsou doslova nekoukatelné. Ovšem hollywoodské velkofilmy, klidně i dvacet let staré mají kolikrát obraz tak zajímavý, že i když není dokonalý, tak vás zkrátka baví jej sledovat. Je potřeba si uvědomit, že televizor umí zkrátka vše, co je dnes vůbec možné, a to jak z hlediska hardwarového, tak softwarového a pokud se vám nějaký film nelíbí, pak je to skutečně zejména tím, v jaké kvalitě jej máte dostupný nebo jak kvalitně byl natočen.
Další věcí je pak sledování televizního vysílání. My máme doma tak jako většina z vás kabelovku a poměrně nový 4K set-top box, který by alespoň podle slov našeho poskytovatele měl nabízet nejvyšší dostupný standard. Je sice hezké mít 4K set-top box, ale na 4K filmy a pořady samozřejmě v ČR/SR můžete hned zapomenout. Vysílání drtivé většiny našich stanic je totiž v HD, pár jich pak najdete ve full HD. Musím říct, že pokud sledujete 4K film na Netflixu a pak si pustíte fotbal na ČT, asi nedokoukáte ani první poločas. Vysílání je zkrátka na televizor extrémně nekvalitní a čím větší televizor máte, tím víc to poznáte. My doma sledujeme, co se televizního vysílání týká, pouze F1 a ty jsou naštěstí ještě jakž takž koukatelné. Pokud však chcete primárně sledovat filmy přes kabelovku, pak volte rozhodně menší úhlopříčku a rozhodně i levnější televizor, protože funkce tohoto, rozhodně nevyužijete. Co mě příjemně překvapilo, že například i mé záběry z GoPro Hero 9 vypadají na televizoru skvěle a stejně tak je tomu i v případě videa natočeného na iPhone.
Největší překvapení, perfektní zvuk
Pokud si chcete pořídit televizor v této cenové hladině, pak je zřejmé, že to s hraním nebo sledováním filmů myslíte skutečně vážně a je to nedílnou součástí vašeho života. Abyste měli plnohodnotný zážitek, pak jsem přesvědčen, že drtivá většina lidí sáhne po domácím kině nebo herních sluchátkách, případně AirPods Max a tak podobně. Osobně jsem zatím domácí kino neřešil, a to z důvodů již zmíněného stěhování. Nějaký ten pátek tedy musíme vystačit se sluchátky při hraní na PS5 a integrovaným reproduktorem v momentě, kdy sledujeme filmy. Od vestavěných reproduktorů toho člověk příliš neočekává a bere je jako něco, co stejně většina lidí v této cenové kategorii televizorů vymění za kino. O to víc jsem byl překvapený, jak kvalitně reproduktory hrají, a to nejen u filmů, ale zvládnete z nich poslouchat i klipy na YouTube. Ano, není to sice o nějakém exkluzivním zážitku, ale pár písniček je na televizoru naprosto v pořádku.
Filmy mají prostorový zvuk a díky tomu, že televizor nabízí Dolby Atmos, tak vám dokáže zprostředkovat velmi kvalitní zvukový zážitek. Pokud byste uvažovali například o nějakém soundbaru, tak většina z nich zvuk příliš nevylepší. Jediný problém je ten, který je zcela logický. Televizor má samozřejmě jen přední reproduktory, a tak efekt domácího kina zkrátka nastat nemůže. Pokud se však smíříte s tím, že zvuk vychází pouze zepředu, pak uslyšíte velmi čisté tóny, kvalitní basy a zkrátka vše, co potřebujete pro velmi pohodlné sledování filmu. Jestli tedy z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete mít třeba díky prostoru u vás doma domácí kino, pak věřte, že i bez něj, bude sledování televizoru skutečně zážitek.
Dát sto tisíc za televizor, ano či ne?
Je mi naprosto jasné, že dát téměř sto tisíc korun za televizor je něco, co neudělá každý a nemusí to každému dávat smysl. Pokud však nepotřebujete 77″ variantu, hned druhá největší 65″ stojí již méně než polovinu této částky a věřím, že drtivé většině lidí bude vzhledem ke vzdálenosti, ze které ji budou sledovat naprosto vyhovovat. Všechny televizory OLED CX jsou navíc naprosto totožné a liší se pouze velikostí obrazovky. LG OLED CX nabízí vrchol toho, co si dnes můžete koupit. Nemusíte dělat žádné kompromisy a víte, že veškeré technologie, které nabízí cokoli, co k ní připojíte, tak podporuje i váš televizor. Pokud tedy hledáte opravdu jen to nejlepší, co je na trhu a jste ochotni to zaplatit, pak už moc variant, kam výš sáhnout nemáte a věřím, že s LG OLED CX budete nad míru spokojeni. Po zhruba čtvrt roce používání není nic, co bych mohl opravdu vytknout a považovat to byť za sebemenší chybičku.
Tou jedinou, která mě skutečně napadá je fakt, že se v televizoru opravdu odráží veškeré odlesky a používat jej přes den je velmi nepříjemné. Je potřeba vždy vytvořit tmavé prostředí a minimálně zatáhnout žaluzie. Mě osobně ani naší rodiny se tento problém příliš netýká, ale pokud chcete, abyste například přes den pustili dětem pohádky, je potřeba pamatovat na to, že se jim buď bude lesknout obraz anebo budou sedět ve tmavé místnosti. Pokud však stejně jako my sledujete televizor zejména večer nebo v noci a to většinou ještě v zimě, kdy je tma už ve čtyři odpoledne, pak je to jedna z nejlepších voleb v oblasti OLED televizorů, kterou můžete udělat.
Hrozná snůška plků… autor si zřejmě potřeboval před partnerkou obhájit investici sto klacků do TV od LGshitu, což jsou asi tak stejně správně zainvestovaný peníze, jako do 7 bimmera, kterej jenom po vyjetí z autosalonu sleze ze 4,6 mega na 2,5…
Vy co máte trochu rozumu a jde Vám fakt o hraní na PS5, kupte si TV od Sony. 75 palců, kupovaná o Vánocích za 45k. Má 100Hz panel a certifikaci Ready for PS5, jedině tak si totiž můžete bejt jistí, že Vás výrobce nepodělá.
A na OLED se vykašlete, za 2 roky ta technologie bude stát čtvrtinu…
Ja se strasne omlouvam, ale tedy kvalitu definuje ten napis ready for ps5? Protoze tento jak vy rikate lgshit vyhral ve vsech prestiznich magazinech jako nejlepsi volba . Jinak nastesti, nevim jak to mate doma vy, ale ja si nic obhajovat nemusim.
Ja s recenzi souhlasim. Mam ten samy model, ale mensi 65″ jiz nejakou dobu. Zkusenost s konzoli nemam, ke koupi me vedli jine dovody. Tezko bych hledal lepsi OLED obraz. O LG u mne rozhodl opet vyborny a odladeny OS
kupil som sony k PS4 este super ….ale minuly rok som kupil tento OLED ale model 2019 uz s HDMI 2.1 portami …ked som pustil FAr cry 5 onemel som doslova….bol to šok nic take som este nevidel potom metro exodus a myslel som ze to nedam…
mam ho uz rok a nieco a nic tak brutalne som co do vizualu nevidel …zvuk je plochy takze idem cez onkyo von na velke repro ale ten oled je neskutocny,…
SONY je hamnbou svojej znacky drahsi a nema HDOM 2.1 a obraz nie je takly….
inak OLED panely pre sony robi LG ….
sa zobud kamarat a sony vyhod von oknom fajt ti hovorim
Snůšku plků jsi napsal ty. Takže sis koupil LCD střední třídy s jedním ojebaným HDMI 2.1 portem (nezvládá 4K/120) a srovnáváš to s OLEDem? To spíš vypadá, že něco zdůvodňovat si potřebuješ ty 🤦🏻♂️
Co to meleš tvl? 😂 Podívej se na stránky Sony do tabulky specifikací, tohle všechno má moje TV taky. Jen říkám že vyhazovat prachy za OLED je naprostá hovadina, když to bude za dva roky stát čtvrtinu…
Ani nebudu zmiňovat, že ta Tvoje Sony má panel od LG 😉
Led se s OLED opravdu srovnávat nedá 😊. Ale to pochopi jenom majitel OLED . Zasekaný Android systém na Sony je další věc a ještě parádní odezva co má panel od LG ocení MP hráči .
Mám LG C9 65
Máme Sony X85J s androidem (google TV) a žádné zasekávání nepozoruju. Rychle jsem si zvyknul a je to celkem příjemně ovladatelná TV s pěkným obrazem – teda až na odlesky obrazovky, ale v tom LG OLED nebude lepší …
Televize je to krásná, má super obraz atd, rodiče mají tu stejnou, ale menší model. Problem vidím v rozlišení, v dnešní době nosíme 4K v kapse, abychom se na to dívali z 30cm, Mac 27” má 5k pro sledování do 70cm, proto u takto velké úhlopříčky bych vyžadoval 8K. Pro rozlišení se sledovací vzdálenost neřeší, jen úhlopříčka a výrobci jsou si toho vědomi, dokonce i některé země, třeba v Japonsku se vysílá v 8K běžná televize 😁
Kdyz ja to Japonske vysilani nechytam :)
Youtube, Vimeo, Rakuten… 😉
Marku a youtube na tv podporuje 8k? Jinak mate pravdu s tim rozlisenim, ale prece jen na to je dle meho nazoru jeste cas no. Poustel jste si nekdy na 5k iMacu 4k video a sledoval jej ze vzdalenosti ze ktere se n-„a iMac bezne divate?
Romane, osobně vyzkoušené 8k video na TV nemám, ale dle dostupných informací na netu televize 8K rozlišení v youtube aplikaci pro TV podporuje. Berte můj názor na vyšší rozlišení z pohledu do budoucna, ta televize nemá problém vydržet 10 let, přitom už třeba za 3 roky může být 4K prostě málo. Přeci jen není to věc za 10 tisíc a jistě si nebudete za pár let kupovat novou.
Mohl bych poprosit o odkazy na tech 4K v kapse? :)
A tom nemyslim ty dva modely od Sony ;)
Diky :)
Já koukám na 55BX z 90 cm a v rozlišení nevidím problém. Používám jako monitor s RTX 3080.
Ja jsem si uplne tu samou TV minuly tyden povesil na zed a souhlasim s pekne napsanou recenzi, je to fakt brutal rozdil. Navic jsem ji poridil uz “jen” za 75k (na mallu), LG ma ted 10k cashback promo. A uz jen doplnim malou vychytavku, je homekit kompatibilni (pokud se nemylim tak zadna jina TV na trhu to neumi), takze se da pekne pohrat s automatizacema pokud pouzivate chytrou domacnost. Dekuji za recenzi, mam zase o neco lepsi pocit, ze za ty prachy to fakt stalo :)
Sony TV jsou také homekit kompatibilní.
https://www.sony.com.my/electronics/support/articles/00206864
LG rozhodne neni jedina znacka, co umi chytrou domacnost. Samotny Philips ma i vlastni zarizeni, sparovane jako s Google assistentem, je ale kompatibilni i s dalsimi, vcetne jejich vyrobky chytre domacnosti jako je treba osvetleni Philips Hue s paradou Ambilight, o cem muze LG jenom snit…
Pekná recenzia :)
pěkná telka bohužel jako otec dvou malých dětí pracující doma jako OSVČ v době viru kdy jsou zavřené školky nemám čas večer ani na film.. je spousta výrobku krásných televizi ale normální člověk pracující doma v této době na to nemá vůbec čas ani možnosti.. osobně si ale myslím že mít doma kvalitní televizi je super a pokud poslany obsah s internetu umí kvalitu obrazu telky tak ještě líp.. otázka je kam ten obraz ještě může jít aby to lidské oko bylo schopno ocenit
Mam doma OLEDCX48 a musím jen souhlasit s recenzi. Design a kvalita obrazu nemá slov, OS je super a to jsem nedal dopustit na Samsung. Koupil jsem si k tónu SONOS arc a 2x symfonisk a teprve teď je zvuk strop. Netflix nemá chybu.
Očividně pár věcí tady nesedí. Například celá zmínka o VRR je naprostý nesmysl, když máte PS5. Pokud víte, PS5 nepodporuje ani VRR, ani Dolby Vision, ani Dolby Atmos… Takže zmínka o plynulejším chodu díky VRR je celá smyslena…. Tyto věci podporuje zatím jen Xbox.
No, sice to nesedí, ale minimálně s VRR se počítá v jednom z budoucích FW.
To je nahoda, asi 2 tydny zpet jsem ji koupil taky. Sice GX (gallery design), ale to jsou jen kosmeticke zmeny. Taky musim rict, ze teda LG klobouk dolu. Vse funguje skvele.
svižní software = svižný software, předpokládám :-) omlouvám se předem, četl jsem pouze nadpisy jednotlivých kapitol. TV opravdu krásná, to je bez debat, ale za mě osobně jedno obrovské minus, a to je nepodporování 3D. Ano, teď mě většina odsoudí, ze je to mrtvé apod., ale proč tedy každé kino podporuje 3D? Ano, v době pandemie jsou zavřena, ale i tak. Proč každý normální projektor podporuje 3D? Proč se stále prodávají 3D filmy? Proč PlayStation podporuje 3D? Protože to proste mrtvé není. Doufám, ze má stařičká LG 4K 3D TV vydrží ještě hodně dlouho, abych nepřišel o 3D podporu.
Ano 3D už je mrtvé a nikoho nezajímá, tudíž nulová poptávka.
Když je 3D mrtvé, proč tedy projektory, konzole, kina a VR, stále 3D podporují? Proč se prodávají 3D Blu-ray? Problém je jinde, výrobci to prostě neumí dostat do těch svých panelů 🤣
Co je nejlepší pro tebe ty kašpare, to neznamená že to je nejlepší pro všechny.
Dobrý den, moc děkuji za váš názor, jen bych se chtěl zeptat, kde konkrétně v textu je napsáno, že by to mělo být nejlepší pro všechny? Děkuju moc za odpověď hodnou inteligenta, jakým jste se bezesporu ukázal již při prvním komentáři :)
Mirous: jake to je zit s takovou zavisti jakou v sobr mas? Musi to byt asi tezke, zkousel jsi odbornou pomoc?
Romane, máte tam na zemi Supersonic, nebo Airwrap, že?
AirWrap od Dysonu? ten používá žena na vlasy to je pravda, ale na žádné fotce ho nevidím :)
Fotka televize z boku. U stěny tam máte hromádku s věcmi a je tam i Airwrap :-)
Ona je to bezesporu super TV, ale.., je tady toho mnoho v čem zrovna dobra není.
– je to Oled (riziko vypálení není jen fáma a děje se pravidelně, LG neuznává zárukou) dávejte si velký pozor na způsob používání Oled TV..
– HDMI 2.1 není plnohodnotné, a celá situace kolem nej je propadák. (VRR, LLM..)
– TV rozhodne bez vypálení/degradace jasu/kontrastu.. nevydrží déle jak 3roky (osobní odhad)
Je toho ještě více jen se mi to nechce vypisovat, tím nesnižuje fakt, ze TV je skvělá! Jen ten poměr cena výkon a “ready for PS5“ tady opravdu není. Jenže to není u žádné TV ani u Sony..
Příští rok snad už konečně Microled a je vyřešeno pro všechny. Obraz bude lepší než Oled a HDMi plnohodnotné. Teď ještě aby to dali ty konzole :)
Co to meles? Co konkretne neni na tom hdmi plnohodnotne proboha? A co ps5 umi a ta tv neumi? Jezis marja prosim blokujte v redakci tyto idioty
Ty nebudeš nejchytřejší tužka v penále.., co třeba 40gbps na místo 48gbps, ten port není plnohodnotný.
A neumí třeba díky tomu Chroma 4:4:4 .
Idiot jako ty, stejně neví o čem mluvím, tak se přestaň zapojovat do konverzace když víš hovno.
Jasné a ty sem píšeš svá moudra založena na odhadu.
To je smysluplná diskuze blebecku :D
Cyllon ma pravdu, ozyvas se aniz bys o tom technicky neco vedel. A ted te sere, ze te ojebali, tak nebrec ;)
Gratuluji k nove televizi :-) LG je dle mého kvalita. Sice jsem nikdy žádnou drahou nekupoval ale už 10 let mi doma jedna spolehlivě od LG slouží a stála tak 10-12 tisíc
Telka super, niektoré komentáre ako od retardov :D nechápem to.
Zvažoval jsem tenhle model od LG. Nakonec jsem ale skoncil se Sony AG977 a jsem taky spokojen. Obraz i zvuk perfektni. PS5 ale neprovozuji tak nemohu srovnat, resp. musim pockat az prijdou mladi na navstevu.
Ako tato cx je bezpochyby dobrá tv aké oplatila sa kupovať teraz keď vychádza nový model? Tém posun je poznať. Ja sa akurát rozhodujem medzi 83” c1 oled od lg alebo Samsung qn900a Neo led 85”.
Ale príde mi divne písať recenziu na výbehový televízor na konci je životného cyklu.
Co na tom nechápeš? Taky za ni nedával původní cenu.
Jaká vlastně byla původní cena, když TV vyšla? já za ni dával něco kolem 90
Ako som písal..na tuto tv som čítal recenzie pred rokom, teda recenzie sú bežne dostupné, no akurát vysla nová rada, kedy vsetcia očakávajú práve tieto recenzie (hdr 1000 na olede) Ide o veľký skok kupredu keďže aj Samsung značne vylepšil ich qled v podobe micro led.
Teraz práveže prichádza najzaujímavejší posun za posledne roky, preto by som neočakával už recenziu výbehového modelu.
Koupil jsem LG OLED 55 BX a na PS5 stále čekám, ale už ten rozdíl na PS4 Pro je obrovský,, ty barvy, jas, zvuk a odezva… wow… cena 30 000,, teď je myslím 26 000… Procesor je pomalejší a paměť RAM taky malá,, ale funguje to.. Nechápu proč je dodnes takový problém dát do televize pořádný hardware,, mobil za víc jak 5000 je proti tomu raketa… Ale je to lepší než minulá tv LG 668v… haha… obraz byl ale taky slušný,, 100hz panel…
Televize je to super, mám jí necelý týden a jsem též spokojený. S autorem se ale neztotožňuji, ostatní komentující mají pravdu, je to “snůžka plků”. Neplnohodnotným datovým tokem bych se netrápil:)… Nový Xbox, ani PS5 nemají dost výkonu na 4K při 120Hz. Autor ale nejspíš nekecá, jen si nedoplnil informace o skutečném výkonu v Cold War. 4K 30-60 FPS nebo FHD 60 – 120FPS. A tak to bude i s ostatními hrami. Grafický výkon na úrovni RTX 2070 Super prostě nemá na to, aby vyždímal z PS5 dost na 4K při 120FPS… Možná u nějakých “nezávislých – méně rozpočtových” titulů. U AAA her spíš vidím výhledově jako reálné 60Hz při FHD. Cold War běží na prastarém enginu, grafika bude u nových her ještě lepší, ale rozhodně s nižším frameratem. I tak je to výrazný posun proti PS4 Pro:)
Prosim proc nez neco napisete se nepodivate na internet? Sam mam ps5 a cod skutecne jede 4k a 120hz!
Dobrý den, nevím jak to máte vy na vaší PS5, ale na té mojí je jasně u COD Cold War napsáno 4K a 120 Hz… na vaší ne? https://www.youtube.com/watch?v=g5VFxbMP3qw postupujte tedy podle tohoto návodu, případně mnoha dalších co jsou na YouTube stejně jako tisíce videí, které 120hz na PS5 s 4K ukazují. Věřím, že vám to pomůže a i vy si zahrajete ve 120 Hz :) pěkný den
Zdravím pánové. To že ta hra umožní vypočítat obraz 4K ve 120FPS je hezké, ale musí se to opravdu dít, což tak v případě Cold War rozhodně není. Celá hra může být nastavena tak, aby běžela v DYNAMICKÉM 4K rozlišení, nezbytné pro dosažení 120FPS – UP/DOWN SCALING je v tomto případě to, co se děje.
Nechci tady nikoho poučovat, ale v praxi to znamená, že aby bylo dosaženo požadované snímkové frekvence, rozlišení škáluje dle možností a střídá se tak “nižší, vyšší a různé mezitím”. Typoval bych, že u Cold War se obraz nejčastěji renderuje někde mezi HD+ až QHD, dle náročnosti scény. Aby nebyl výrazný rozdíl v rozlišení vidět, používá hra dodatečné úpravy “vylepšení” obrazu – grafické featury. Rozhodně netvrdím, že obraz díky tomu nevypadá dobře, ale jednoznačně si stojím za tím, že v případě Cold War se o žádné NATIVNÍ 4K nejedná. Rozhodně ne v případě požadavku 120FPS.
Jinak reakce na vaše doporučení:
1. Romane, díky za tip. Video v odkazu jsem na Vaše doporučení shlédl. Týpek si to nastavil podle manuálu, následně začal popisovat svoje osobní pocity ze hraní, tleskám… Ano, také mu to psalo 4K ve 120FPS, ale neudělal nic, čím by dokázal, že to tak opravdu běží. Protože 90% času ve hře mu to na tenhle setting prostě neběží!
2. Franku, ano, na internet jsem se koukal. Váš komentář je tady dost pokrytecký, protože to Vy jste ten, kdo se na internet nekoukal, nebo neumí hledat informace. Pokud do Googlu napíšu: “Cold War 4K native”, první co mi vypadne je úryvek ze článku, který na pár řádcích vysvětlí přesně to, co jsem si celou dobu myslel – 4K DYNAMICKÉ rozlišení… Odkaz: https://www.psu.com/news/call-of-duty-black-ops-cold-war-runs-at-dynamic-4k-resolution-in-120-fps-mode-on-ps5/
Hledal jsem i jestli od vydání nevyšel nějaký patch, který by dodatečně dotčené výrazně ovlivnil. Nic takového…
Ale já to chápu. Marketing je marketing a člověk, když vidí to, co se mu líbí, prostě koupí a hloubku problematiky neřeší.
Ano, lepší obraz než oled se prostě bohužel nedá momentálně koupit. Proti jakékoliv LCD ( ať už se marketingově jmenuje LED, QLED atd.) je to o parník lepší. Je to každodenní zážitek a člověka to neomrzí.
Jenom, nechci strašit, ale na 10 let to opravdu nevidím. Na mé oled (65″ B7 tenkrát za 70k) se začly objevovat vypálená místa po asi 8000 hodinách (v našem případě něco přes 2 roky).
Horší než vypálená místa je ale to, že ve středu obrazovky uz žlutá není žlutá, ale skoro zelená. Teď máme najeto 11000 hodin a u Simpsonů je to hodně vidět. Je pravda, že nové modely to mají určitě líp vyřešeno, ale i tak to nejspíš jednou přijde. Přeju aby to nebylo tak brzy :).
Jen je dobrý s tím při nákupu počítat a utratit jen opravdu tolik, aby to nemrzelo. A hlavně to nenazývat investice :D.
Jinak počet najetých hodin je v servisním menu, kam se lze dostat spešl dálkovým ovladačem, který jde nahradit aplikací pro android… viz google.
Každopádně pokud brzy nebude microled, tak do oled jdu znova :). Už nechci klesnout na ten osklivej obraz z lcd.
Tak investicí jsem to nazval spíš ze srandy, lidi to tak říkají, že investovali do něčeho :) a samozřejmě přesně jak píšete, nejsem člověk, co by dokázal utratit 10% svého ročního přijmu za blbosti typu TV nebo mobil, jak někteří.
Marku, zase to musíte brát tak, že dnes jsou OLED panely někde jinde jak v časech B7 a to jak v odolnosti vůči vypálení, tak v degradaci barev.
Taky v to doufám :).
Souhlasím ze OLED má nejlepší obraz ale nemyslím si ten panel přežije 5 let natož 10
Taky jsem uvazoval o Oled, nakonec zvitezil design a misto cerne placky na stenu jsme tam dali obraz – Samsung The Frame.
Kdyz je Tv vypnuta, tak je tam umeni a diskutujeme, co tim obrazem autor chtel rici a jsou to i temata k hovoru, kdyz se nekdo zastavi.
Krmim to Nvidia Shield – zahraju cokoliv, co maj v nabidce Gforce now, Xbox Pass, Google Stadia, Boosteroid, pripadne Shadow Pc. Treba Cyberpunk s RTX je super.
Zvuk jsem k tomu dal Dolby Atmos 7.1.4. Samsung HW Q90R a nemuzu si stezovat. Casem treba zkusim Nakamishi Shockwave Ultra Pro nebo nejake Atmos reseni od Klipsch ci neco podobneho.
Ale na to domaci zvykani, to staci.
LG untoho modelu ma hezky obraz a technologie OLED ma jiste vyhody, ale taky nevyhody. Rozhodne to neni nejlepsi TV vsech dob a ze si posbira nejake oceneni to z ni nedela nejlepsi TV. Kdybych volil v te cene, rozhodne bych si vzal novy Philips OLED, ktery ma taky HDMI 2.1 a vsechny jeho vyhody, ale je tam navic mnohem lepsi system – Android – tedy hlavne Kodi, ktere je stredobodem vyhod android TV a dalsi a pro me nejvetsi vyhoda – Ambilight, ktery doma uzivam s ambiHue. Kdonzazije atmosferu tetonveci pochopi, ze sledovani filmu dela kontrast obrazu, svetelna zvuku. To ma ale jen Philips a jeho chytre osvetleni. https://youtu.be/wOvYK2OnFkY
a je mi uplne jedno, ze je to LG panel, ale za ty penize je 5let zaruka a vice muziky a efekty ;) S LG jen standart OLED a 2roky ;)
Když jsme TV kupoval tak Philips nic podobného neměl ani jen oznamené. Android TV je mi celkem k ničemu, když mám Apple TV a PS5, ale chápu, že pro někoho to může být zajímavé. Atmosféru Ambilight jak jsme psal v úvodu, jsem zažíval posledních 7 let a musím uznat, že to má něco do sebe :)
tak nove modely Philips jsou oznameny na webech, dobre o tom pisi tady
https://www.tvfreak.cz/philips-upresnil-detaily-o-novych-tv-jak-je-to-s-hdmi-2-1-ci-zonami/7106 ,
co budou nabizet, predevsim velmi zajimave na tom bude miniled, dokazu si troufat tvrdit, ze bude obrovskym konkurentem pro OLED akorat se nevypali obraz a JAS muze byt opravdu extremni. Nicmene u OLED Philips je zaruka 5let a to dokonce i na vypaleni obrazu. Apple TV nemam, protoze jsem odpurce jablka, ale vzhledem k moznostem programu Kodi je to vic nez konkurenceschopne a celkove Android ma nejvice moznosti jako OS TV. Jen je pravda, ze mnohem vetsi odladenost je u Philipsu nez u Sony. Jak tu nekdo zminoval absence 3D, ano, ja se pridavam, tato vec chybi nejen me, ale i nekolika lidem v okoli. Vetsina lidi ale neumela ani TV na 3D zkalibrovat a pak pindali, ze to vypada na nic a nebo nemeli nahravky ci pristup k nim… Pokud by se k tomu nekdo vratil, urcite by po tom dost lidi sahlo
Já vám vůbec neberu, že jsou oznámené na webech, já jsem se snažil vysvětlit, že tu TV mám doma 4 měsíce a v době koupě, žádné Philips s HDMI 2.1 nebyly… toď vše. Jinak když jste odpůrce Applu, mohu se zeptat, co vás dovedlo na web s názvem Letem světem Applem?
4mesice? aha, to mi uniklo, kdyz jsem to cetl hluboce v noci. To se tedy OMLOUVAM, to oznamene ty modely jeste nebyli a OLED nemeli s hdmi 2.1, meli jen vylepseny 2.0 s tim, ze podporoval funkce na plynulost obrazu ALLM a myslim VRR, nevim, ktere z moznosti, hledat se mi nechce a je to red irelevantni.
Na plose mobilu mam urcite zajmy, takze mi tam chodi informacni zpravy z ruznych webu, jejich nadpisy. Vcera tam byl tento clanek, tak jsem si to precetl. Je taky letemsvetemandroidem, pokud se nepletu, takze jsem si ani nevsiml ;)
Jabko ma jiste vyhody, ale taky nevyhody, ktere mi vadi, rozebirat to tu nebudeme ;)
Ahoj všem, zdravím autora.
Mám také řadu CX, pouze 65 palců, doplním co mi vadí (pozitiva jsou v recenzi)
1. Návod na montáž doporučuje položit TV obrazovkou na stůl a dále montovat zbytek – je to o nervy televizi ze stolu zpět odlepit, ta tenká horní část pruží – trochu to otestuje vztah, pokud to děláte s přítelkyní :-) Navíc TV je ve stojanu velmi nestabilní, celá působí dost křehce. Doporučuji montáž na zeď a v případě ramena manévrovat s televizí velmi opatrně.
2. Zvuk – bohužel nahrazuji 55′ TV a kvůli místu musím odstranit 5.1 systém od Jamo (základní řadu, cca 7 let starou). Zvuk z televize se ale jeví jako otřesný, horší než má předchozí Bravia 4k 7005 či dvanáct let stará LG plazma. Ve zkratce – je plechový, pořízení odpovídajícího soundbaru se jeví jako nutnost.
3. WebOS – systém je svižný, ale neobsahuje aplikace pro O2 TV či T-Mobile TV, tzn. jste odkázáni na set-top box. Pro mě je to velmi špatná zpráva, O2 set-top mě dovádí k nepříčetnosti (je pomalý), T-Mobile TV pak má odlišné sportovní kanály, které nyní musím streamovat přes Airplay a bohužel obnovovací frekvence či plynulost obrazu je mizerná. Taktéž chybí KODI – samo, mám Netflix i HBO, ale Kodi s rozšířením Cinema Stream má snad libovolný film v top kvalitě (4K, HDR – často streamuje soubory o 40 GB a tedy s minimální kompresí). Toto asi vyřeším Chromecastem 3.
4. Dálkový ovladač: k televizi za 50 tisíc a více bych čekal něco jiné, než odporný vyksvajlantový šunt. I mnohem levnější TV (např. TCL) nabízí kovový ovladač, nebo např. podsvětlená tlačítka. Bohužel, LG nabízí ovladač pro TV z kategorie do 10 tisíc.