Je to několik měsíců nazpátek, co Apple představil zbrusu nový Mac mini, 13″ MacBook Pro a MacBook Air. Na první pohled byste příliš změn nenašli, každopádně po stránce hardwaru je vše jinak. Kalifornský gigant totiž u těchto tří jablečných počítačů jako první přišel s vlastními čipy Apple Silicon, která již brzy kompletně nahradí procesory Intel. Jestliže se stále nemůžete rozhodnout, zdali sáhnout po Intelu či M1, tak pokračujte ve čtení. V tomto článku se společně podíváme na 5 důvodů, proč byste měli sáhnout právě po M1.
Výdrž na jedno nabití
Čipy Apple Silicon jsou oproti procesorům Intel velmi úsporné, za což můžeme vděčit především technologickému vývoji. Při představení nových zařízení s procesorem M1 se Apple chlubil mimo jiné perfektní výdrží všech přenosných počítačů, což se později potvrdilo v praxi. Pokud patříte mezi jedince, kteří na přenosném počítači surfují na internetu a provádí klasické a nenáročné úkony, bez problémů se s výdrží dostanete na více než jeden den. Zkrátka a jednoduše, přenosné Macy s procesory Intel se na poli výdrže nemohou se zařízeními s M1 žádným způsobem srovnávat.
Vysoký výkon
Nejenže je procesor M1 velmi úsporný, on je na druhou stranu také velice výkonný. Při představení Apple světu sdělil, že se mu podařilo vyvinout takový čip, který má naprosto bezkonkurenční poměr výkonu na jeden watt. Obrovský výkon Maců s procesory M1 později taktéž pouze potvrdily různé výkonnostní testy. Jestliže se nyní rozhodnete pro zakoupení Macu s M1, tak si můžete být jistí, že vám zařízení vydrží několik dlouhých následujících let a nebudete ho muset, z hlediska slabého výkonu, brzy vyměnit. Už dávno jsou pryč časy, kdy jste si za třicet tisíc kupovali MacBook se slabým výkonem. Nyní za tuto cenu dostanete stroj, který ve stejné cenové relaci naprosto rozdrtí svou konkurenci. Jen pro představu, s procesorem M1 je MacBook Air výkonnější než nejdražší konfigurace 16″ MacBooku Pro s procesorem Intel.
Tichost jako bonus
Jestliže jste se žádným způsobem v předchozích měsících novým Macům a čipu M1 nevěnovali, tak si nejspíše myslíte, že si z vás už dělám legraci. Vše totiž zní až moc dobře a určitě si říkáte, že v tom musí být nějaký háček – opak je ale pravdou. Kromě perfektní výdrže na jedno nabití a fenomenálního výkonu však získáte ještě naprostou tichost, tedy pokud se rozhodnete pro MacBook Air. Ten totiž ve svých útrobách vůbec nemá ventilátor pro chlazení a veškeré teplo je odváděno pasivně. Ventilátor tak najdete pouze v 13″ MacBooku Pro a v Mac mini s M1, každopádně i v těchto počítačích se reálně roztočí až po opravdové zátěži, kterou jen tak nevyvinete.
Aplikace z iOS
Vzhledem k tomu, že je čip M1 stavěný na architektuře ARM, stejně jako například čipy A-series, které tepou v iPhonech a iPadech, tak je na Macích s tímto čipem možné spustit aplikace z iOS či iPadOS. Stačí, abyste přešli do App Storu, kde si aktivujete filtr aplikací pro iOS a iPadOS, a poté se pustíte do stahování. Tato funkce je k dispozici již nyní, každopádně je rozhodně ještě co vylepšovat, aby byl požitek z těchto aplikací lepší. Co se pak týče klasických aplikací pro původní architekturu x86, tak ty na Macu spustíte prostřednictvím překladače kódu s názvem Rosetta 2. Ten nepatrným způsobem může ovlivnit výkon, každopádně ho má procesor M1 na rozdávání, tudíž to ani výrazně nepocítíte. Jedinou nevýhodou je nemožnost instalace Windows, což by se ale mělo v blízké budoucnosti změnit.
Budoucnost
Je více než jasné, že se Apple v následujících letech bude starat pouze o následný vývoj nových a ještě lepších procesorů z rodiny Apple Silicon. Samotný kalifornský gigant navíc již před delší dobou uvedl, že do zhruba do roku a půl od dnešního data přestane kompletně nabízet počítače s procesory Intel. Již brzy bychom se měli navíc dočkat procesoru M1X, který by se mohl objevit například v nových iMacích a dalších zařízeních, které Apple snad již brzy představí. Každým dalším rokem bychom se pak měli dočkat nových procesorů, podobně jako to je u iPhonů či iPadů.
Ja mam jeden dovod, preco este porozmyslat … SSD, ktore zdochne este pred zarukou 🙁
Mitho, kolik ze je TBW u disku v M1 variantach, kdyz tvrdis, ze ti to zdechne jeste pred zarukou? 😆
Nebo se obvolavas na toho jedineho jedince, co „reportuje“ 165TB za dva mesice, kdyz vetsina lidi reportuje priblizne 15-35TB za ctvrt roku?
TBW je zname, vzhledem k tomu že jde o čipy Hynix, které jsou stejné jako v jiných SSD. Co se životnosti týče, ono otevřeně na tom MAC asi nebude úplně nejlépe, protože co jsme porovnávali v práci, tak Windows stroj s 16GB ram zapsal na disky za 8 měsíců používání cca 5,5TB dat, zatímco mac za 3 měsíce stihl zapsat 16TB dat. takže ano, za třetinu času 3x více dat, navíc na MACu prostě SSD nevyměníte, jako ve většině jiných strojů.
Hádám ale, že je jenom otázkou času, než to Apple fixne nějakou SW aktualizací, která upraví chování systému aby byl k SSD citlivější.
Za mě je třeba důvod zatím nekoupit jednoduchý,a sice DOCKER, pokud nepojede normálně, tak je pro mě jako vývojáře ten stroj nepoužitelný.
M1 mám v pláne, počkám ale na Macbook Pro 14″ , pokiaľ ho vydajú a potom podľa cena/výkon sa rozhodnem, či aktuálny model alebo nový.
MacBook Air, najnižšia konfig., mám ho cca 3 mesiace.
Stav k tejto chvíli:
SMART/Health Information (NVMe Log 0x02)
Critical Warning: 0x00
Temperature: 36 Celsius
Available Spare: 100%
Available Spare Threshold: 99%
Percentage Used: 0%
Data Units Read: 10 201 809 [5,22 TB]
Data Units Written: 5 193 917 [2,65 TB]
Host Read Commands: 125 464 065
Host Write Commands: 41 696 951
Controller Busy Time: 0
Power Cycles: 260
Power On Hours: 70
Unsafe Shutdowns: 25
Media and Data Integrity Errors: 0
Error Information Log Entries: 0
Snáď to bude ok, príp. vydajú nejaký update, ktorý to spomalí.
Uvedomujes si, ze hledas problem tam, kde zadny nemas? 🤓
Kdyz se kouknes na ten vubec prvni twett, kde autor reportuje 3% vyuziti a pri pouziti uplne zavadejiciho prepoctu (2TB disk ma 3%, tak 10x mensi 256GB bude mit teda 30%) spise zbytecne strasi lidi jako ty.
A vis ze ten zavadejici prepocet ve sve zbytecnosti jde obratit proti autorovi? Za ctvrt roku mas 0% vyuziti, zaokrouhlime to na 1% teda. 100 x 3 mesice je kolik? 😄
PS.: Pokud zustane v tvem pripade zapis stale stejny, tak 1% nebudes mit drive nez za pul roku…
PS.: Tento „problem“ je zpusobem spravou operacni pameti, ne typem procesoru.
Ja práve neviem, či je to dobré alebo zlé, alebo vôbec nejaké :). Zachytil som info, tak som si to pozrel.
Ale pravdou je, že presne pred týžňom bol stav written 2,41 TB. Takže asi naozaj nie je čo riešiť pre bežnom používaní.
Mirmo: Ale to je prave to, co pisu. Tim svym prepoctem proste jen strasi lidi.
Koukej, kdyz jsi zachytil toto info, byla v nejakem z nich, co jsi si vyhledal, zminka jak vubec to jejich zarizeni vyuzivaji?
Kdyz si vezmes doposud nejvyssi reportovane zatizeni cca. 165TB za dva mesice, tak jednoduse dojdes k cislu 0,11TB za hodinu.
To co oni zapisou na disk za den, ty mas za tri mesice.
Vazne by me zajimalo, co s temi pocitaci delaj, ze maji tak extremni hodnoty…
Protoze ja taky dokazu utavit motor v aute, ktere bude mit najeto jen 1000km…
Ďakujem :)
Ahojte. Takže môžem smelo aj do najnižšej konfigurácie Macbook air na bežnú kancelárskemu prácu a nemusím sa obávať 2-3 životnosti? Pretože práve tieto info ohldom SSD ma zabrzdili pri kúpe nového M1. Dik…
(oprava gramatiky) ..Ahojte. Takže môžem smelo aj do najnižšej konfigurácie Macbook air na bežnú kancelársku prácu a nemusím sa obávať 2-3 ročnej životnosti? Pretože práve tieto info ohľadom SSD ma zabrzdili pri kúpe nového M1. Dik… (oprava gramatiky)
Viď vyššie, čo píše kolega :)
Myslím, že môžše úplne v pohode. Podľa prepočtov :) to nie je žiadna katastrofa. A to u mňa mac beží v podstate celý víkend cez týždeň každý deň cca 4-5 hodín.
Mirmo: Ten sranda prepocet, tri mesice x 100, ber s rezervou. Byl zminen jen z toho duvodu, ze kdyz jeden takto hloupe nasobi, tak to jde pouzit i na druhou stranu.
Jak jsem napsal, ty se jednoho procenta, pri stavajicim uziti, dockas az tak za 6 mesicu.
Já mám jeden důvod proč M1 zatím nekupovat – hry. Widle v Boot Camp zatím nejdou a rozšíření her na macích je slabé a ty co jsou, jsou většinou hůře odladěné než na vidlích. Až bude situace na macích podobná jako u iOS, koupím M1 hned.
Tak MacBook není zas tak úplně ideální kupovat na hraní her.
Macy nemám na hry, ale práci, školu a internet. To ale neznamená, že si na nich nechci s dětmi zapařit. Mám doma 3 Macy a z tohoto důvodu pro mě M1 zatím není.
ZA: Hele, ze ty jsi si otevrel hospodu a pak jsi ji zavrel, protoze ti tam chodili lidi? 😄
Na hry si kup konzoli, ale to te urcite jiz davno napadlo, prece nejsi tak hloupy…
Pro vývojáře v XCode je M1 perfektní volba. Fantastický výkon za skvělou cenu. Mám mini a to, že má větrák jsem si ověřil jen při prvním zapnutí, kdy si trochu fouknul. Od té doby o něm nevím. Staré MBP při buildu znělo, jako by se chystalo někam odletět. Zkrácení překladu na třetinu se také hodí a to, že emulátor nevytěžuje CPU na doraz je další bonus.
To :) 7. 3. 2021 0:00 ….
Ano to obecný paradox počítačů s kancelářským grafickým chipem. Můžete mít výkonný stroj za 40000,- kde, ale nejdou hry jako na stroji za 18000,- . Vy budete radit koupit kneb za 400 jeste třeba konzoli za taky 15-20, kde ty hry stejně nepůjdou. Protože narozdíl toho stroje 40 a za 15, tu hru třeba na tu konzoli nikdo nevydal, nebo po siti nejde s hráči na MacOS nebo Win hrát…
Promin, ale ja nic z toho co pisete neradim.
Cely ten prispevek byla spise kousava ironie na to, ze dotycny nehodla kupovat M1 kvuli hram, aby hned vzapeti dodal ze Mac nema na hry, ale na praci, skolu a internet.
A co je na tom divneho, že chcete mit jeden počítač na vše ?
Divneho na tom neni nic, ale sam urcite uznas, ze univerzalnost vyuziti dosti osekava jedinecnost v jednom segmentu.
Priklad, muzes si postavit nabuseny herni pocitac, ale uz mu chybi univerzalnost v podobe mobilnosti…
Notebook nikdy nebude nabuseny jako stolni PC, ale bude do jiste miry mobilni…
Muzes si poridit „nabuseny“ notebook na hry, ale upravovat na tom fotky bude za trest kvuli pouzitemu displeji…
S Ferrari taky nepojedes na tydeni nakup do Kauflandu.
Základní nepochopení je, že tu diskutujeme nad M1. Který není ani profi ani herní a nebude součástí MBP16, ani výkonnější konfigurace iMacu, o MacPRO nemluvě.
Většina Apple strojů s grafikou AMD (ex ATI), nebo nVidia byla použitelná i na hry. Grafická část SoC M1 v tomhle jde ve stopě grafik Intel. Herní NTB není už dávno doménou TN LCD, takže herni stroj může sloužit na grafiku lépe než , nejvyšší konfigurace M1 Macbook Pro 13 na hry.
Pokud má prvotní tazatel obavy , tak musí počkat na výkonnější SoC, které nebude tak úsporné a tak levné jako M1. A to se nejedná jen o hry ale 2D/3D grafika , konstruování, hudba, video. Jinak řečeno Air, mini a mbp13 bude pro „jednoduché“ aplikace a nenáročné domaci použití.
Ano, herni ntb jiz nemaji skoro vubec TNko, ale to ze maji IPS je vubec nekvalifikuje na praci s grafikou respektive s fotkama. Neni totiz IPS jako IPS. I kdyz i v tomto segmentu se blejska na lepsi casy, samozrejme ze to je ale vykoupene cenou.