Představení iPhonů 13 je sice ještě poměrně daleko, už nyní však o nich víme relativně dost zajímavých informací. O další z nich se nyní podělil asijský portál DIgiTimes, kterému se podařily vyzpovídat zdroje obeznámené s plány Applu, které pochází přímo z jeho dodavatelského řetězce.
Zdroje DigiTimes odhalily pár detailů konkrétně o fotoaparátech iPhonů 13 Pro a Pro Max. V obou případech má Apple počítat s nasazením tří objektivů ve složení širokoúhlý – ultraširokoúhlý – teleobjektiv. První dva zmiňované objektivy pak dostanou podle zdrojů stabilizaci posunem senzoru, díky které by tak měly být fotky a videa z nich stabilnější než je tomu u klasické optické stabilizace. Nasazení nového typu stabilizace, vyzkoušeného v minulosti pouze u širokoúhlého objektivu iPhonu 12 Pro Max, pak má Applu dopomoci i k výraznému zkvalitnění automatického zaostřování. To by mělo být u iPhonů 13 Pro rychlejší než u jakéhokoliv jiného iPhonu, což je rozhodně skvělá zpráva.
Zdroje rovněž potvrdily výrazné zlepšení světelnosti ultraširokoúhlého objektivu. Ta se má ze současnách f/2,4 změnit na f/1,8, což je téměř světelnost, kterou se chlubí nynější širokoúhlé objektivy iPhonů 12 (ty mají f/1,6). Je tedy jasné, že kvalita snímků z ultraširokoúhlých objektivů iPhonů 13 (Pro) by měla jít strmě nahoru, čímž se jejich obliba zcela určitě ještě zvýší. Jakým způsobem pak Apple vylepší i další objektivy je nicméně v tuto chvíli bohužel nejasné.
- Apple produkty můžete zakoupit například na Alze, Mobil Pohotovosti či u iStores
Slovo „strmě“ v této větě: „Je tedy jasné, že kvalita snímků z ultraširokoúhlých objektivů iPhonů 13 (Pro) by měla jít strmě nahoru…“ je asi dost přehnané. Škoda, že bulvární pojmy se dostávají i sem.
Porovnejte si nynější kvalitu fotek z ultraširokoúhlého objektivu a širokoúhlého objektivu. Rozdíl je obrovský. Když budou tedy mít u 13 Pro téměř stejnou světelnost, bude oproti letošku rozdíl u ultraširokoúhlého oproti iP 12 (Pro) opravdu obrovský.
Světelnost objektivu má s kvalitou snímku jen málo společného! Světelnost ovlivni kvalitnu snímku jedině v případě, když se snímek vyfotí s nižší clonou a tím pádem lze použít vyšší rychlost, nebo nižší citlivost ISO. Ale buďme realisti, iPhone jen málokdy fotí na nejnižší clonu. Pak zase docházi častokrát k viditelnosti vad objektivu.
Kvalitu snímku ovlivňuje především velikost senzoru (velikost jednotlivých pixelů) dynamický rozsah a hloubka barev. ✌️
Nějak mi moc nedáva smysl stabilizace u ultraširokáče. Stabilizace má největší efekt u teleobjektivů. Co se týká optické kvality stabilizovaných objektivů (ze zkušenosti s objektivy „dospělých“ fotoaparátů, nikoliv telefonů a stabilizaci optickou nikoliv na čipu), tak obvykle platí pravidlo, že stabilizovaný objektiv je téměř vždy opticky horší než nestabilizovaný (odpovídající cenou, konstrukcí apod.) Výhoda stabilizace je, že typicky sníží podíl „zmetků“ způsobených třesem fotoaparátu, ale technická kvalita už lepší být nemusí.
Větší světelnost je na tom podobně – udělat stejně „ostrý“ světelnější objektiv je samozřejmě problém, takže to, že bude objektiv světelnější, neznamená nutně, že snímky budou kvalitnější – naopak, aby byl objektiv světelnější a snímky měly jít kvalitou ještě navíc „strmě nahoru“, to je problém na druhou.
Světelnější objektiv znamená v praxi to, že se sníží počet „zmetků“ tam, kde nepomůže stabilizace (např. při focení pohybujícího se objektu).
Samozřejmě je super každé technologické vylepšení, jen bych mírnil nadšení z nějakého skokového zlepšení.
IJa mám takú skusenosť , že objektivy iphonoe nemajú žiadnu mechanickú clonut tj pracuju, s plným otvorom. Pri nižsej clone sú pod statne vysšie nároky na kor ekcie rôznych optických chýb. Ak pod kvalitou ovjektívu rozumieme rovnomernosť rozlišovacej schopnosti po ploche a korokciu chromatickej aberácie aj v rohoch tak v princípe objektív s vyššou clonou má väčšiu šancu byť na tom lepšie.