Rover Perseverance je na Marsu již několik dní. Nemá cenu vysvětlovat, že vyrobit a dostat rover na Mars stojí miliardy dolarů a roky práce. Leckdo by tak očekával, že takový stroj bude mít v sobě co možná nejmodernější „vnitřnosti“. Věřte nebo ne, ale rover Perseverance je poháněn stejným procesorem, jenž se vyskytl v iMacu G3 v roce 1998.
Konkrétně jde tedy o procesor PowerPC 750. Jen připomeňme, že procesory PowerPC používal Apple až do roku 2005, kdy si v této záležitosti plácl s Intelem. PowerPC 750 je jednojádrový procesor založený na 32bitové architektuře. Jeho frekvence je 233 MHz a má 6 milionů tranzistorů. Zde se hodí dodat, že nedávno představený čip Apple M1 má tranzistorů hned 16 miliard. Ovšem lhali bychom, kdybychom řekli, že po rozebrání Perseverance a starého iMacu G3 vytáhnete dva stejné procesory. Ten tepající v roveru je samozřejmě upraven tak, aby mohl pracovat v tamních podmínkách. Především je schopen fungovat v teplotách -55 až 125 °C, s čímž se iMac G3 chlubit rozhodně nemůže. Tato úprava znamená, že procesor je oproti klasickému PowerPC 750 o 200 tisíc dolarů dražší. Vzhledem k úkonům, které rover má na rudé planetě dělat, jistě uznáte, že špičkový výkon zde není třeba.
Nejnovější vozítko na Marsu poslalo v minulých dnech na Zemi velkou porci fotografií zachycující okolí, což je důležité pro budoucí pohyb zařízení. Též nám byla ukázána fotka hořícího přistávacího modulu, 360° video a samozřejmě video dokumentující samotné přistávání.
🤦♂️ostuda, tomuhle asi rozumí jen vědci…..proto to vozítko pořizuje takový cool obrázky a i na tom povrchu té planety se pohybuje jak ve zpomalenem filmu…
Prosim ta vrat sa do triedy v materskej skolke a nepis sem taketo (ne)inteligentne vety!!!
Důvodem použití starého procesoru je jeho schopnost přežít cestu vesmírem. Během cesty utrpí procesor mnoho zásahů nabitými částicemi a každý takový zásah do něj udělá „díru“. Tak je tak velká, že v dnešních procesorech by propálila několik tranzistorů a procesor zničila. Staré procesory mají tranzistory tak velké, že „díra“ je řádově menší než tranzistor a obvykle nevadí.
Perseverance přivezl na Mars dron a ten je postaven na mobilním CPU (myslím že je z 2 roky starého Samsungu). U něj bude zajímavé, jestli je toto CPU v pořádku. Pak by byla naděje na nasazení i novější elektroniky. Ty staré CPU dnes už nikdo neumí vyrobit.
Presne tak, inak som tiež zvedvý na ten dron , či prežil cestu.
Jasne deset let zpet je zvladli vyrobit, ale dnes je nezvladnou, co je to za kec?