Z dílny společnosti Microsoft – ať už přímo, nebo ve spolupráci s jinými společnostmi – vzešla od doby jejího vzniku celá řada nejrůznějších hardwarových i softwarových produktů a služeb. Řada z nich ale byla po nějaké době uložena k ledu a k jejich aktualizacím již nedochází. Právě těmto projektům, pohřbeným Microsoftem, se věnuje web KilledbyMicrosoft. Pojďte s námi zavzpomínat na některé z nich.
Wunderlist
Zánik aplikace Wunderlist je relativně nedávnou záležitostí. Tento užitečný a multiplatformní nástroj pro tvorbu seznamů všeho druhu si mezi uživateli rychle získal obrovskou oblibu, a aplikace ToDo, která jej nahradila, se zpočátku nesetkala s příliš nadšenou odezvou. Díky propojení s cloudem bylo v rámci Wunderlistu možné sdílet seznamy úkolů a spolupracovat na nich. Wunderlist pro iPhone vznikl v roce 2011 pod křídly berlínského startupu 6 Wunderkinder, který byl v červnu roku 2015 odkoupen společností Microsoft. Své plány na pohřbení Wunderlistu ve prospěch ToDo oznámil Microsoft již v roce 2017, k ukončení provozu jako takovému došlo v květnu roku 2020. Wunderlist pro Mac získal v roce 2013 ocenění Aplikace roku, o rok později byl oceněn cenou Golden Mi od společnosti Xiaomi.
Microsoft Edge s jádrem EdgeHTML
Edge (vyvíjený pod kódovým označením Project Spartan) byl webovým prohlížečem od Microsoftu, který byl v provozu od března roku 2015. Edge sice ještě není definitivně pohřbeným softwarovým produktem, ukončení provozu jeho verze s jádrem EdgeHTML je ale plánováno na březen tohoto roku. Microsoft Edge se objevil v operačním systému Windows 10 coby nástupce služebně staršího Internet Exploreru, jehož vzhledem se částečně inspiroval. Podíl prohlížeče MS Edge na trhu postupem času utěšeně rostl, uživatelé měli k dispozici v online obchodě řadu různých doplńků a užitečných rozšíření. Microsoft svůj nový webový prohlížeč chválil pro jeho rychlost a výkon, podle všeho to ale nestačilo. Edge posléze přestal využívat vlastní renderovací jádro EdgeHTML a přešel na jádro Chromium.
Windows Phone
Když se řekne “mobilní operační systém”, většině z nás se nyní vybaví iOS nebo Android. Svůj mobilní operační systém měla ale také společnost Microsoft. Windows Phone byl nástupcem operačního systému s názvem Windows Mobile, a poprvé spatřil světlo světa v druhé polovině října roku 2010 (Evropa a Austrálie) a v první polovině listopadu 2010 (Spojené státy americké). Uživatelské rozhraní operačního systému Windows Phone bylo tvořeno virtuálními dlaždicemi, jejich rozložení si uživatelé mohli přizpůsobit podle svého. Součástí Windows Phone byla upravená verze webového prohlížeče Internet Explorer, interním vyhledávacím nástrojem byl Bing. Operační systém Windows Phone také nabízel podporu e-mailoývch služeb jako Hotmail, Yahoo Mail, Gmail nebo Exchange, a jeho součástí byla také služba Windows Marketplace (později Store) pro pořizování mediálního obsahu. Samozřejmostí byla přítomnost kancelářského balíčku MS Office. Poslední aktualizací operačního systému Windows Phone byla verze 8.1 v červnu roku 2015.
Lumia
Mezi produkty, které Microsoft uložil k ledu, patří také produktová řada chytrých mobilních telefonů a tabletů Lumia. Na zařízeních této řady běžel výše zmíněný operační systém Windows Phone. První produkt této řady byl představen v listopadu roku 2011, a jednalo se o výsledek dlouhodobého partnerství mezi Nokií a Microsoftem. Nokia patřila v letech 1998 – 2012 mezi největší výrobce mobilních telefonů, její podíl na trhu ale začal postupem času klesat, a do popředí se pomalu začaly dostávat smartphony s iOS a Androidem. Tehdejší ředitel Nokie Stephen Elot zamítl návrh na implementaci operačního systému Android do Nokií, a firma se nakonec rozhodla pro již zmíněné partnerství s Microsoftem. Smartphony Lumia se setkaly s poměrně příznivou odezvou, nechyběla jim ani vcelku rozsáhlá kampaň – Lumia dokonce vyšla ve speciální edici při příležitosti uvedení batmanovského snímku Temný rytíř povstal. V roce 2012 se nové modely dočkaly například NFC čipu, podpory bezdrátového nabíjení a dalších vylepšení. K ukončení výroby a prodeje zařízení řady Lumia došlo v říjnu roku 2017.
Windows Movie Maker
Mezi základní nástroje pro tvorbu v prostředí operačního systému MS Windows patřil také program s názvem Windows Movie Maker. První verze softwaru Windows Movie Maker byla součástí Window Me v září roku 2000. O rok později vyšla verze 1.1, která byla součástí Windows XP, a kromě jiného nabízela podporu pro vytváření souborů typu DV AVI a WMV 8. Windows Movie Maker ve Windows Vista přinesl možnost přidávání přechodů a efektů, nabídl podporu pro přehrávání na herní konzoli Xbox 360 a řadu dalších vylepšení. V září roku 2008 spatřila světlo světa nová verze softwaru, došlo také ke změně názvu na Windows Live Movie Maker 2009. V lednu roku 2017 došlo k nahrazení Movie Makeru aplikací Microsoft Photos App.
MSN Messenger
MSN Messenger (později přejmenovaný na Windows Live Messenger) byl multiplatformní komunikační klient, vyvinutý společností Microsoft. První verze služby MSN Messenger byla vydána v červenci roku 1999, a zpočátku nabízela pouze ty nejzákladnější funkce – jednoduché psaní a minimalisticky pojatý seznam kontaktů. Verze 4.6, která byla vydána v říjnu roku 2001, přinesla četné změny v uživatelském rozhraní, možnost vytváření skupin kontaktů a také podporu pro hlasové konverzace. Postupem času mezi funkce MSN Messengeru přibyla například možnost přidávání emotikonů, personalizovaných avatarů nebo třeba změna pozadí. Poslední verze aplikace pod názvem MSN Messenger byla vydána v srpnu roku 2005 a nabízela například funkci dynamického pozadí nebo zvukových klipů. V letech 2005 – 2009 byla aplikace distribuována pod názvem Windows Live Messenger, poslední verze s číslem 16.4.3508.205 byla vydána počátkem srpna roku 2012.
Nejvíc lituji zrušení Win. mobility. Nokia 530 byla jednoduchá, ovládání lepší než u u Androidu. Kdo dělal s Win. Neměl problém s Win mobily.
Ano, připadá mi, že všechno, co bylo ve Windows typické a příjemné, tak zmizelo. Lumii jsem používal 4 roky, jeden telefon mi bez problémů vydržel a je stále v pořádku, ale systém bez podpory je v klinické smrti, je mi to líto. Tak jsem přešel na iphone.
Stejný příběh