Viber, jedna z předních komunikačních aplikací na světě, uveřejňuje výsledky globálního průzkumu, který se uskutečnil mezi uživateli aplikace a kterého se zúčastnilo více než 340 000 osob. Celkově odpovědělo 77% uživatelů, že soukromí a bezpečnost jsou pro ně důležité.
Koronavirová krize urychluje digitalizaci mnoha aspektů našeho života, od vzdělávání po lékařskou péči, a roste tak využití aplikací a digitálních formátů, které nám umožňují být v kontaktu s přáteli, rodinou a kolegy. Podle provedeného průzkumu lidé ale také přemýšlí o bezpečnosti dat, které v digitálním světě sdílí.
Z regionů, které se průzkumu zúčastnily (Evropa, Blízky východ, severní Afrika, jihovýchodní Asie), je bezpečnost dat nejdůležitější pro osoby ze západní Evropy, kde jí za velmi důležitou označilo 85 procent odpovídajících. To je skoro o 10% více než je globální průměr. V České republice odpovědělo 91% účastníků průzkumu, že je pro ně digitální soukromá důležité. To je skoro o 10% více, než výsledek v zemích střední a východní Evropy (80,3%).
Pro uživatele je nejdůležitější, aby bylo v komunikaci možné nastavit funkce pro soukromí a aby byly jejich konverzace defaultně šifrované na obou koncích. 77% českých účastníků průzkumu uvedlo, že je pro ně prioritou, aby jejich konverzace byly soukromé. Dalších 9% odpovědělo, že je pro ně důležité, aby jejich data nebyla sbírána a sdílena nad rámec toho, co je potřeba pro fungování aplikace.
Na Viberu jsou všechny soukromé konverzace a hovory chráněny šifrováním na obou koncích komunikace. Nikdo se nemůže přidat ke skupině bez pozvání. Viber také nabízí funkci skrytých konverzací, do kterých je přístup možný pouze s PIN kódem a nebo mizících zpráv, které se samy odstraní po nastaveném čase.
Účastníci průzkumu ze střední a východní Evropy, kterých bylo celkem téměř 100 000, většinově odpověděli (72%), že je pro ně velmi důležité šifrování komunikace na obou koncích. V loňském roce v podobném průzkumu takto odpovědělo pouze 18% účastníků.
Když srovnáme české výsledky, kde je digitální soukromí velmi důležité s okolními zeměmi, vidíme, že na Slovensku je to s 89% podobné. Nejméně je tato otázka v regionu důležitá na Ukrajině, kde tak odpovědělo pouze 65% uživatelů.
V průzkumu také 79% účastníků odpovědělo, že by vyměnilo komunikační aplikaci, kterou používají, za jinou z důvodu ochrany soukromí.
“Tento průzkum nám jasně ukazuje, že otázka bezpečnosti nemůže být opomíjena a to obzvláště v současné době, kdy rostou obavy z vytěžování soukromých dat kvůli ziskům,” řekl Djamel Agaoua, CEO ve společnost Rakuten Viber. “Ochrana dat je pro naše uživatele důležitým tématem a my budeme nadále nabízet bezpečnou platformu pro komunikaci pro lidi z celého světa.”
Zřejmě je tu samý raketový inženýr …
To je sice pěkné, že pro 91% dotázaných Čechů je soukromí důležité, ale z nich možná jen desetina ví, v čem to soukromí a zabezpečení vlastně spočívá.
Jak lze u viberu nastavit mizející zprávy?
Jo, jasně, pro lidi je bezpečnost důležitá a na otázku, jaký používají prohlížeč řeknou Seznam. Ke komu přijdu něco opravovat na počítači, tak mrknu do prohlížeče, napíšu do něho f a nabídne mimo 20 videí na freevideu, kde byl dotyčný naposled. Antivirus většinou propadlý a neaktuální, nebo třeba něco „kvalitního“ jako AVG nebo Avast. V ruce mobil Huawei, kde cokoliv kamkoliv napíšete, tak je první v Číně a pak až u toho, komu to patří. Co lidi cpou na FB ani nemá cenu komentovat. Tak si tolik k bezpečnosti.
Důležité je max. mít plný koš z Globusu .-)
A je to marné, stádo a to nic neřeší. Ale až dojde na porážku, tak začnou mečet.
tady píše :-D Kdybys nenapsal tu blbost o tom „kde cokoliv kamkoliv napíšete, tak je první v Číně“, taky by se s tím dalo i souhlasit.
Chápu, že jsou lidi negramotní a pokud jím to někdo nestrčí pod nos, jak blbům, neumí nic! Proto používá dost lidí Apple, jsou holt dost blbí na to, aby zvládli ovládat Android a Windows, nedej bože Linux…. Tím nechci všechny jablíčkáře házet do jednoho pytle, najdou se i výjimky.
Souhlas, nicmene rada lidi si Apple produkty kupuje ne proto, ze by byli negramotni v otazce bezpecnosti, ale ze je nebavi tu bezpecnost ve Windows resit. Tim myslim napr. ovladani antiviru (plus licencovani atd.), aktualizace systemu (ne vzdy probehnou hladce), update ovladacu atd. Chteji misto toho ty produkty proste pouzivat 😊 a venovat se s nimi vecem, ktere je bavi vic nez antivirus…
Kdyby bylo pro Cechy klicove soukromi tak si nikdy nemuzou koupit Android
V tom s vámi souhlasím, android moc bezpeční není, musí v něm být nainstalovaní antivirus a to také stoprocentně zařízení neochrání, často se seká a není jednoduchý na nastavení jak iOS od Applu, velká výhoda Applu je nejen v soukromí ale i v jejich cloudové službě ,,iCloud’’ která se google drive nevyrovná, aplikace nemá android tak kvalitě zpracované jako iOS a hlavně ne každé jsou funkční a bez viru a google to je společnost která data hojně využívá hlavně k prodeji a pro reklamní účeli.
Píší z vlastních skušeností protože jsem měl android zařízení asi 2 roky.
Přeji hezký večer 😀
Ty se nauč raději prvně pořádně česky, demente!
Android že potřebuje nainstalovaný antivir? Antiviry pro mobily jsou akorát mega podvod, který tak akorát maximálně porovnává id stažených aplikací se svou databází, jinak to je obyčejný adware. Android, že se seká? Jasně pokud porovnáváme telefon za 2k s tím za 20k od Apple …. iCloud vs GDrive? 15GB vs 5GB? Android odesílá data do Google? To asi těžko, žádný takový kód v AOSP není . Možná pokud někdo používá Google aplikace a Google Play Services, jistě máte důkazy co přesně Google odesílá a v jakém počtu.