Jestliže patříte mezi majitele nějakého staršího iPhonu, tak zbystřete. Dost možná už jste se někdy v minulosti dostali do situace, kdy se vám v zimních měsících jablečný telefon začal rapidně vybíjet, v tom horším případě se dokonce natvrdo vypnul. Uživatelé často vůbec netuší, proč se tohle děje, a jak se v podobné situaci mají zachovat. Pokud se tedy i váš iPhone v zimě vypíná, a to i přesto, že jej máte naplno nabitý, tak se vám bude zajisté hodit tento článek. Vše si totiž vysvětlíme a uvedeme na pravou míru s tím, že se dozvíte také to, jak vybíjení a vypínání předejít.
Vše je to o baterii
Hned na začátek tohoto článku vám mohu říci, že je náhodné vypínání iPhonu v zimě způsobeno jeho baterií. Apple u všech svých zařízeních využívá Lithium-Ion baterie – a ještě aby ne. Jedná se totiž o nejpoužívanější typ baterií a i když se to může zdát jako nesmysl, tak jsou tyto baterie také velmi spolehlivé. Mimo to je můžete velmi rychle nabíjet, což se hodí v případě, že někam spěcháte. Samozřejmostí jsou ale také různé nevýhody, konkrétně se bavíme především o náchylnost při používání v nestandardních teplotách, především tedy v těch minusových.
Selhávání baterií
Pokud váš iPhone vystavíte na delší dobu příliš nízké teplotě, tak v útrobách baterie začne vzrůstat vnitřní odpor. Tento jev pak zapříčiní zmenšování kapacity baterie. Konkrétně se pro příklad udává, že v -18 stupních Celsia kapacita Lithium-Ion baterie klesne až o polovinu, mimo to pak podle testů dokáže kapacita baterie klesnout o dalších 15 % každou půlhodinu, během které je vystavená minusovým teplotám. Chcete-li tedy, aby váš iPhone fungoval bez potíží, tak byste dle oficiálních stránek Applu neměli jeho baterii dlouhodobě vystavovat teplotám mimo provozní teplotu. Tato provozní teplota je stanovena v rozmezí od 0 do 35 stupňů Celsia. Dá se říct, že cokoliv mimo tohle rozmezí už pro baterii není ideální a může docházet k selhávání.
Jestliže baterii iPhonu vystavíte na delší dobu příliš nízké teplotě, tak se jednoduše řečeno „zblázní“ měřič nabití baterie. Ten totiž dokáže fungovat pouze ve výše zmíněných provozních teplotách. Ve finále si tak může měřič myslet, že je iPhone kompletně vybitý, čímž dojde samozřejmě k vypnutí, avšak reálně může být baterie nabitá klidně na několik desítek procent. Největší problémy nastávají tehdy, pokud je iPhone reálně nabitý na 30 % a méně. Zblázněný měřič totiž může mít mimo provozní teplotu až 30% odchylku od skutečnosti.
Co dělat, aby iPhone přežil?
Různým zimním procházkám a dalším aktivitám, při kterých jsou teploty mimo provozní teplotu Lithium-Ion baterií, se prostě a jednoduše nevyhneme. Pokud chcete zajistit, aby iPhone vydržel co nejdéle naživu, tak máte pouze jedinou možnost – musíte jej udržet v teple. Nejlépe uděláte, pokud iPhone vložíte do stehenní kapsy, kde mu bude dobře především díky tělesného tepla. Samozřejmě byste jej z kapsy měli vytahovat jen v nutných případech, teplotní šoky taktéž nejsou úplně ideální. Pokud se stane, že se iPhone v zimě i přesto vypne, tak nezoufejte. Stačí, abyste jej alespoň na chvíli zahřáli. Strčte jej tedy například pod tričko, anebo jej chvilku nechte před topením ve vozidle. Poté, co se iPhone dostatečně zahřeje, tak se měřič nabití vzpamatuje a zjistí, že má vlastně k dispozici dostatek energie k tomu, aby bylo možné telefon použít. Po několika minutách se tedy (ve většině případech) iPhone zapne a vy jej budete schopni znova využívat. Pokud se telefon nezapne, tak je nejspíše doopravdy vybitý – dodejte mu tedy trochu šťávy.
Kondice baterie
Každá baterie ve všech přenosných zařízeních je označována jako spotřební zboží. To znamená, že postupem času baterie chemicky stárne a ztrácí své vlastnosti. Jestliže vám ani jeden z výše uvedených tipů nepomohl a iPhone se vypíná neustále, tak to znamená, že máte na 99 % špatnou baterii, která už má to nejlepší za sebou. Všeobecně se odhaduje, že baterie v jablečném telefonu vydrží maximálně dva roky než, než je zralá na výměnu. Je-li vaše baterie starší než zmíněné dva roky, tak nyní víte, kde je problém. Stav baterie pak můžete zkontrolovat také v Nastavení -> Baterie -> Kondice baterie. Zde se jednak zobrazí maximální kapacita baterie, a jednak také její stav. Pokud je kapacita baterie pod 80 %, měli byste ji nechat vyměnit. Lepší už to totiž rozhodně nebude.
Pro mě největší chyba iPhone. K čemu je mi mapa v mobilu, všechny super hyper foťáky, když se chvíli poté, co ho v zimě vytáhnu, vypne?
… tohle je chyba všech mobilů z kovu a skla, iP není žádnou výjimkou.
Na XS se mi to nikdy nestalo, ale u 12 Pro na horách v cca -5, kdy byl 10 minut venku ano.
inu, kombinace kovu a skla prostě není ideální, a je opravdu jednu,jestli je to iP nebo jiná značka. Bohužel, fyzika funguje na celém světě a pro všechny stejně. Ideální by bylo pouzdro s dvojicí opačně položených peltrierových článků a bezdrátovým napájením z reverzního nabíjení v mobilu. V létě chladí, v zimě hřeje. :-)
Hmm, mam kondici na 84%, ale stejne jde kapacita v chladnejsich podminkach do haje….
To už je kondice na výměnu 🙂.
a to je přesně ta situace, která se popisuje v článku. Můžete mít klidně kondici 100%, ale nárůstu vnitřního odporu baterie, který způsobí, že se baterie navenek jeví jako vybitá, zabráníte jedině tak, že nedovolíte, aby se mobil příliš ochladil. Nic jiného v tom opravdu není.
Nikdy se mi to nestalo, měl jsem 4s, 5s, 6s a teď již 3 roky X. Normálně iPhona vytáhnu kdy chci a s kondici 86 mi vydrží cely den.
… na horách v -10°C při lyžování? Cha, cha.
Nikdy se mi to s žádným iPhonem nestalo – 4,4S,5S,7,8,XS, XSMAX za pěknou řádku let. Ale je fakt, že telefon nosím v origo krytu a vždy v nějaké kapse, kde dostává částečně teplo od těla a pokud hodně mrzne, tak ani ne tak kvůli telefonu, ale spíš kvůli sobě používám chvíli a pak ho zase hned schovám. Chápu, že pokud ho má někdo v -15 na řiditkách na kole, že to může zlobit:-P
No jeste, ze mate ORIGO kryt, v tom z ALI by okamzite umrzl :D
Samozřejmě, že pokud telefon bude vystaven zimě delší čas, tak je vliv krytu zanedbatelný, ale při krátkodobé expozici může být rozdíl, jestli tam máte ten origo koženej s vnitřní výstelkou a nebo nějaký obyč tenkej plast z karcinogenní gumy z drcených pneu z ALI :-D Ale proti gustu…
Jojo mel jsem na XS originalni kozeny obal, kterej mi uplne dojebal rohy, jsou cele poksrabane, protoze pod tou super kuzi je klasicky plast :D
@Maggots: Tak to netuším, jak se Vám to povedlo, protože originální kryt od Apple je z vnitřku komplet polstrovaný a navíc XS má ocelový rámeček, takže jakože Vám polstrovaný plast nadělal drápance v oceli?
Maggor: To chce originál příslušenství!
Ano polstrovaný a pod tím je prostě plast :) jak se to povedlo netuším, asi je to ocel asi jako safir na watch :D
najdolezitejsie pravidlo pred vychadzkou do chladneho pocasia – nabit baterku na 100%
… a telefon dát vedle horké placaté termosky v kapse :-)
Vzhledem k tomu, že iPhony vlastní hlavně děti školou povinné… ledaže by v tom měly čaj.
Právě naopak, software se snaží předejít poškození baterie a ztrátě dat, to Vás se Samsungem nepotká, to je fakt :-D Na druhou stranu si zase u Samsungu nemusíte morálně zdůvodňovat mnohem častější nákupy nového telefonu – prostě nevydrží….
protože seš zaseklej a nemáš dost kapesného aby jsi si ho mohl dovolit
Tak radši vyhodíš peníze za stejně drahej Samsung ale potom ho už znova nezapneš, nebo ještě horší případ, vybouchne.
android telefon mi to nikdy nedělal..proč?
Jako majitel S21 ultra, se vším souhlasím. :D pěkný článek.
Ja tomu predesel tak, ze jsem si koupil jinou znacku telefonu.