Letos v lednu si připomínáme výročí představení historicky prvního iPhonu. V této souvislosti si v našem dnešním článku připomeneme události, které předcházely jeho uvedení na trh.
V době, kdy byl první iPhone uveden do prodeje, postrádal řadu funkcí, které dnes u smartphonů pokládáme za naprostou samozřejmost. I přes to si ale u poměrně velkého množství uživatelů získal velkou popularitu, a určil směr také mnoha konkurenčním výrobcům. Historicky první iPhone byl opatřen 3,5-palcovým displejem s rozlišením 480 x 320 pixelů, a jeho rozměry činily 115 mm × 61 mm × 11,6 mm. Přístroj vážil 135 gramů, a přestože nebyl prvním smartphonem na trhu, od svých konkurentů se v lecčems lišil – například absencí hardwarové klávesnice. V době, kdy byl iPhone představen, se podle společnosti Canalys prodalo po celém světě 22 milionů smartphonů, z toho polovinu si připsala na účet Nokia. Velké oblibě se před příchodem iPhonu těšily také smartphony BlackBerry, Palm, Motorola či Sony Ericsson. Rozhodně se nedalo říci, že by byl v době představení prvního iPhone celý svět neochvějně přesvědčen o jeho budoucím obřím úspěchu – tehdejší ředitel Microsoftu Steve Ballmer dokonce uvedl, že iPhone nemá nejmenší šanci ovládnout trh se smartphony.
Steve Jobs si s myšlenkou na dotykové zařízení od Applu údajně pohrával již od roku 2005. Již v té době mluvil se svými kolegy o telefonu s integrovanou službou iTunes. Po fiasku s Motorolou ROKR ale tentokrát chtěl, aby telefon vzešel čistě z dílny Applu. Byl si také jistý tím, že nechce vyprodukovat klasické PDA ani tablet – věřil, že se mobilní telefony v budoucnosti stanou nepostradatelnými zařízeními pro práci, komunikaci i zábavu. Na podzim roku 2006 již v Applu probíhalo intenzivní testování prvního prototypu iPhonu. K dokonalosti měl hodně daleko – hovory neustále padaly, nabíjení baterie nefugnovalo tak, jak mělo, a zrovna nejlépe nefungovaly ani aplikace. Jeden z inženýrů, který se podílel na vývoji prototypu, vzpomíná na to, jak se Steve Jobs upřeně zadíval na odpovědný tým a mrazivě pronesl:”Ještě nemáme žádný produkt.” Už tehdy ale bylo jasně dané, že se iPhone stane středobodem příští konference Macworld, a členům odpovědného týmu došlo, že musí přidat. Pokud by iPhone nebyl připravený včas, Macworld by se stal fiaskem, svět by dal za pravdu Jobsovým kritikům a cena akcií Applu by neodvratně poklesla.
V Applu začalo období hektické práce, stresu, bezesných nocí a hádek – na konci tohoto období byl konečný produkt, iPhone první generace. Steve Jobs tehdy uzavřel dohodu s americkým operátorem AT&T. Po roce a půl, vyplněném tajnými schůzkami za zavřenými dveřmi, se Apple s operátorem dohodli na několikaleté smlouvě o exkluzivitě. Nejednalo se zrovna o standardní dohodu – Apple získal naprostou svobodu, co se týče vývoje, designu, výroby a marketingu telefonu, a operátor navíc firmě odváděl procenta z každého prodaného iPhonu i ze zisku ze služby iTunes, stejně jako z měsíčního účtu každého zákazníka, který si u AT&T pořídí iPhone. V polovině prosince roku 2006 předvedl Steve Jobs první iPhone vedení společnosti AT&T. Její tehdejší šéf Stan Sigman byl z telefonu údajně velice nadšený, a označil jej za “nejlepší zařízení, které kdy viděl”. 9. ledna roku 2007 se již konala zmíněná konference Macworld, na které Steve Jobs představil první iPhone – jeho prodej byl oficiálně zahájen 29. června téhož roku.
Zavidis?
Nekdo si kompenzuje maly pero drahym autem, nekdo trollenim na netu
Jaképak trollení? To je zcela přirozený vývoj. Začínal jsem na 6 a teď mám taky 12. A taky bych si nekoupil žádnou jinou napodobeninu. Ten ekosystém, i když má své mouchy, je k nezaplacení. A už mám dost věk na to, abych si pomocí telefonu s někým porovnával pindíky.
Presne, produkty od Applu jsou na pozovani k nezaplaceni, sam mam dva.
já už taky iPhona mám a není to můj jediný Apple produkt, začínal jsem na 4s pak 5s, 6s, 7Plus, X, 11 Pro a teď 12 Pro, ani jeden mě nezklamal, Steve, děkujeme, bez tebe by nebyly naše životy tak daleko.
Za ty peníze člověk nemůže očekávat zázraky….. 👍