Ačkoliv se to možná bude zdát až k nevíře, od představení nové verze operačního systému iOS s označením 15 nás v tuto chvíli dělí méně než půl roku. K jeho odhalení totiž zcela určitě dojde na vývojářské konferenci WWDC, kterou Apple pořádá každoročně v červnu – zpravidla pak na jeho začátku. Pojďme si tedy nyní společně zaspekulovat nad tím, co by mohlo v iOS 15 dorazit a potažmo co bychom my v něm moc rádi viděli.
Větší možnosti přizpůsobení
Přestože jsou doby, kdy nebylo možné z hlediska operačního systému iPhony téměř přizpůsobit k obrazu svému, stále je v tomto směru rozhodně na čem pracovat. Na mysli mám například nemožnost změny ikon pro aktivaci fotoaparátu či svítilny na bezrámečkových iPhonech, na kterou někteří jablíčkáři nadávají už od jejího zavedení, jelikož jim je třeba svítilna naprosto k ničemu. Kdyby tedy Apple umožnil nastavit vlastní možnosti rychlé aktivace, rozhodně by tím zpět krok neudělal, ba naopak. Totéž v bledě modrém pak platí i pro Dark Mode, který je i několik let po svém uvedení na iPhony relativně nesjednoceným prvkem. Zatímco některé aplikace lze totiž nastavit ručně na černou či bílou v pozadí, jiné kopírují nastavení systému, což však může být ve výsledku celkem nepříjemné. Kdybychom se tedy dočkali možnosti nastavit si ručně tmavý režim u každé aplikace zvlášť přímo přes sekci v Nastavení, též by to vůbec špatné nebylo. Za zvážení by dle mého stála i možnost úpravy stavového řádku, ve kterém bych rád viděl procenta baterie. Ty by mohl buď Apple umístit přímo do baterky, nebo by mohl právě promícháním informací ze stavového řádku umožnit zvětšení místa v něm a následné přidání procent. Například takový operátor mi přijde v řádku svým způsobem zbytečný, když ve druhém “rohu” iPhonu vidím sílu příjmu signálu, ze které logicky vyvodím, že k síti připojený jsem. Zkrátka a dobře, možností ke zlepšení je hromada.
Lepší widgety
Přiznám se, že na widgety jsem se po jejich červnovém představení velmi těšil, ale když jsem si s nimi začal více hrát, byl jsem z nich spíše zklamán než nadšen. Stále si sice stojím za tím, že dokáží uživatelům využívání iPhonů usnadnit, avšak rozhodně ne tak, jak by byly schopné. Je velká škoda, že pro ně Apple “předdefinoval” jen určitá místa na ploše iPhonu a nedovoluje s nimi tedy v tomto směru daleko lépe pracovat. Též mě vcelku štve, že si nemůžu dát widget na výšku, ale lze to jen na šířku. Právě zobrazení na šířku ale zkrátka někde tak úplně smysl nedává – například u Akcií je zkrátka lepší číst seznam ve widgetu na výšku. Zde je tedy prostor ke zlepšení opravdu obrovský.
Velké vylepšení by mohla dostat i editace již nasazených widgetů, který mi přijde neuvěřitelně krkolomná a zasloužila by si zjednodušení. Nejlepší možností editace a de facto i jedinou je totiž v tuto chvíli smazání již nasazeného widgetu č sady widgetů a následné nasazení přepracované verze, což mi zrovna komfortní nepřijde. Stejně tak by stálo za zvážení ještě větší “zinteraktivnění”, kdy by bylo možné přes widgety interagovat s aplikacemi daleko více než je mít jen jako rychlé přístupy do nich, potažmo ukazatele některých důležitých informací z nich.
Multitasking, který za něco konečně stojí
Zatímco androidí telefony se jich relativně pokročilým multitaskingem ve formě možnosti spustit si vedle sebe či “na sobě” dvě aplikace chlubí, iPhony nikoliv. Abych byl upřímný, toto zdráhání se Applu absolutně nechápu, jelikož žijeme v době, kdy mají všechny telefony v jeho nabídce vyjma SE 2 a 12 mini opravdu velké displeje, na kterých by se se dvěma spuštěnými aplikacemi pracovat zcela určitě dalo. Problém by to pro Apple nebyl navíc ani z hlediska výkonu či RAM, jelikož se iPhony pyšní skutečně výkonným hardwarem konkurujícím i některým počítačům. Jako každý rok se tedy budu i příští rok v červnu modlit za to, aby se Apple konečně smiloval a přinesl na iPhony multitasking podobný tomu z iPadů. Přeci jen, je lepší mít jeho podporu a nevyužívat jej, než jej nemít a pak lamentovat, že jej tím pádem nemohu v případě nutnosti využít.
Česká Siri
Česky hovořící umělá asistentka Siri je už de facto naším tradičním požadavkem na nadcházející iOS a proto nemůže chybět ve výčtu ani letos. Jasně, angličtinou vládnou mnozí z nás, ale ruku na srdce – opravdu se nám chce s telefonem nastaveným v češtině komunikovat v České republice jiném jazyce než v naší mateřštině? Jsem přesvědčen o tom, že naprosté většině z nás zkrátka ne a proto by si zde česky hovořící Siri uplatnění jistojistě našla. Mnozí z vás určitě namítnou, že jsme svou velikostí pro Apple nezajímavý trh, což je svým způsobem pravda. Má mě však tohle jakožto zákazníka, který Applu platí za jeho produkty, vlastně vůbec zajímat? Popravdě si to nemyslím a sobecky řeknu, že českou Siri z přes tohle všechno zkrátka vidět chci. Jak se však naštěstí zdá, práce na ní již běží a tak není absolutně nereálné, že bychom se jí v příštím roce nedočkali.
Chytřejší Lock Screen
Moc se mi líbí, jak má Apple nastavenou ranní zamknutou obrazovku iPhonu – tedy konkrétně přivítání a zobrazení počasí na ní. Byl bych proto moc rád, kdybychom se v iOS 15 dočkali určitého rozvoje v tomto směru a to například ve formě reakcí na události v kalendáři, kdy by nám Lock Screen ukázal kromě počasí u nás i počasí v místě destinace, do které se po probuzení vydáme. Rovněž by mě neurazilo ani zpřehlednění příchozích notifikací, které by mohly být tříděny pod jednotlivé ikony či složky podle toho, jak s danými službami, potažmo vlákny v nich uživatel dlouhodobě interaguje. Jinými slovy, strojové učení a AI by pochopilo, že ze sta odběratelů na Twitteru nejvíce sleduji asi čtyři účty, jejichž notifikace by mi řadilo dopředu či do hlavní složky notifikací a ty zbylé pak do vedlejší, totéž by pak šlo zcela určitě nastavit i z zpráv z iMessage, Messengeru a tak podobně, díky čemuž bych se zkrátka a dobře vždy dozvěděl nejdříve o tom nejdůležitějším či mě nejbližším. Bylo by sice určitě potřeba vytvoření i možnosti ručního přizpůsobení, které by AI brala v potaz, ale to by určitě nebylo nikterak problematické.
Konečně gesto Zpět, rozhodně
A co swypnutí zprava doleva?
Oprava: zleva doprava samozřejmě.
A co i Always on?
Věž si vzít léky proti demenci a neotravuj na stránkách o Applu
Pane redaktore, Siri v češtině přece vůbec není o tom, že jí budu moci zadávat povely v češtině. To je opravdu to nejmenší. Siri v češtině bude umět například správně vyslovit jméno volajícího. Siri v češtině mi pustí českou písničku na HomePodu. Siri v češtině mi napíše česky zprávu. Prostřednictvím Siri v češtině bych mohl odpovídat na české maily. Siri v češtině mě dokáže navigovat na česká místa. A možná je toho ještě víc, co mi zatím nechybí. Zavedením dalších jazyků do jablečného ekosystému by se také rozšířily jeho překladatelské schopnosti, takže to nemusí být zrovna jen o velikosti trhu. A máte pravdu, jako uživatele mě to ani nemusí zajímat. Svým způsobem mi Apple za plnou cenu nabízí zařízení, které nedosahuje plné funkcionality, jako na domácím trhu. Což by mělo zajímat evropskou komisi. Místo vymýšlení hovadin ohledně konektorů u nabíječek by se mohli zabývat diskriminací spotřebitelů. Bohužel, Evropa v tomhle moc nefunguje. Sice máme jednotný trh, ale nejednotný přístup. Kdyby Apple nesměl prodávat zařízení v celé Evropě, dokud je nelokalizuje do jazyků všech členských států, to by se kolečka točily mnohem rychleji.
Vy jste dobrej blá*en 😁. Další z těch, co by chtěl všem všechno nakazovat. Já bych to řekl úplně jinak – Apple (jako mnoho dalších) nabízí svůj produkt. Chcete ho? Kupte si ho. Chybí mu dle vás něco? Kupte si něco jiného, ale nepřidávejte se prosím k diktatuře dnešní doby, kdy si všichni myslí, že budou všem řídit životy a budou firmám nakazovat co můžou a co ne. Viz fraška jménem Epic. Díky.
Aktavorisi, obávám se, že jste mě vůbec nepochopil. Rozhodně se nepovažuji za příznivce direktivního řízení všeho. Na druhou stranu, tu a tam nějaký legislativní tlak být musí. Kdyby nebyl, dodnes by po ulicích jezdily auta bez katalyzátorů (pomineme, že v Česku jezdí i tak), protože žádná firma si sama, dobrovolně nesníží své zisky. Stejně tak se můžeme bavit o tom, zda je v pořádku, když stejná firma prodává na různých trzích různé produkty (s různým složením) pod stejným jménem. Vaši narážku na Epic Games jsem nepochopil. Myslíte diktaturu Apple, kdy firmám nařizuje co v rámci App Store mohou nebo ne nebo snahu Epic Games domoci se svého u diktatury dnešní doby? Možná vás překvapím, ale myslím, že pokud někdo souhlasí s podmínkami App Store, když uvádí svou aplikaci, měl by je dodržovat i v případě, že se aplikace stane úspěšnou. Samozřejmě, uvítám také jakoukoli radu ohledně koupě „něčeho jiného“ :-)
Myslím, že se neshodneme. Já každopádně netvrdím, že bych neuvítal Siri (a nejenom ji) v rodném jazyce – poukazuji však na to, že nevidím důvod, proč by měl mít někdo právo někomu (v tomto případě Applu) diktovat co může a co nemůže. Produkt si koupit v daném stavu můžete a také nemusíte – nikdo Vás nenutí. Přirovnání k autům bez katalyzátorů mi také přijde poněkud nešťastné, poněvadž to jsou určité předpisy týkající se životního prostředí, zdraví atp. a takových nařízení dodržují všichni výrobci elektroniky stovky. Kdežto dostupnost určitých služeb je jen o pohodlnosti dané osoby. No a Epic zde asi více rozebírat nebudeme, takových komentářů už proběhlo stovky – každopádně si myslím, že vy jste také pánem svého domu a platí v něm vaše pravidla, která si určitě semtam přizpůsobíte – pokud ale přijde cizí člově a nebude je dodržovat, nevím nevím jestli se Vám to bude líbit. Ale! Mělo by! Přece nejste diktátor… :). Vy máte názor, já mám názor a v tom je ten svět krásný, tak se mějte, odpovídat již nebudu, ať tu z toho nemáme nějaký chat. Hezký zbytek roku.
Nejlepší je přejít na android a je po problémech :D
a tvoje slavná Bixby z Ťamťungu snad umí česky, Siri je mnohem více napřed a za pár let bude umět i česky, Apple na tom pracuje, ne jak Ťamťung který ve všem usíná na vavřínech
Už jsi někdy slyšel o Google assistant?
Ano, o tom postíženém asistentovi od Googlu jsem už slyšel mnohokrát, i jsem ho používal, ale proč má teda Ťamťung Bixby ? Vždyť je to podle nich ta nejlepší asistentka, z vlastní zkušenosti mohu říci že je na dvě věci
A proč má Samsung Exynosy, když jsou taky horší?
S neschopností Bixby souhlasím, ale Google assistant se mi postižený nezdá
Ano, bixby je postížená a G asistent je konkurent Siri
To je dobrá blbost argumentovat několik let starým videem, to napadne asi jenom tupého uživatele Ťamťungu. https://m.youtube.com/watch?v=ou9CjRWq1tM Tady je video, rok 2020 kde je jasně vidět že Siri je mnohem lepí než tvoje postížená bixby, navíc to je Siri v iOS 13, v iOS 14 by byla ještě lepší
Ale já jsem zapoměl, ty máš vlastně J3 že ? A tam ta slavná bixby není že 😢🤣 v roce 2017 se Ťamťung vzpamatovával ze stovek vybouchlých Note 7 a nemohl přijít na to jak sakra to Applovské Face ID funguje a pochybuji že měli čas na to vylepšovat shitxby, Siri bude umět i česky cokoliv kdežto Ťamťung ji naučí tak Korejsky
Tak to ti gratuluju S10e možná že ti maminka brzo koupí novej, když už nemáš softwarovou podporu, a Siri česky umět bude (apple to potvrdil https://www.letemsvetemapplem.eu/2020/09/29/siri-v-cestine-3/,) je mnohem realističtější než Google a než Shitxby, jak znám Google tak připravuje se znamená, betatestování začne za 5-7 let
S10 a Android 12 ? To se prosimtě probuď z tvého snu, jo a on ještě ten Android 11 nemá ? 🤣 iOS 14 je tu od září, nedávno počeštil svůj obchod ??? vždyť už na 4s jsem měl v češtině všechno. To ses zasekl tak v roce 2010.
Chci zpět force touch, favourites, nabíječku v balení, hodinky, co fungují i s ip6 -, i sluchátkový jack… Nepoužitelnost siri je také na žalobu, samozřejmě.
Siri je použitelná. Stačí se naučit anglicky, vy tupci. Prej na žalobu.. 😂
Tupec jsi ty, protože i když Siri řeknu anglicky co chci, tak zprávu své ženě anglicky diktovat jaksi nemám důvod. Stejně jako nechci slyšet anglicky přečtené, tedy přečtené naprosto nesrozumitelně, české zprávy a maily v autě apod. Zkus příště trochu přemýšlet, než se pokusíš dopustit se myšlenky 😉
Děkuji. Přesně tak, chci použitelnou Siri. Prozatím, díky nelokalizaci, je použitelnost značně omezena, sotva 30%. Přitom diktování zvládá Apple skvěle, takže by to chtělo se probrat a začít pracovat.
Take by to chtelo konecne vlastvi nastaveni hlasitosti budiku!!!
Konečně indikace Tichého režimu na displeji, náhled fota kontaktů i v Telefonním seznamu a ne jenom u Oblíbených, snažší volbu vyzváněcí melodie, atd.. Procenta v ikoně baterie by byla také fajn. AOD je z říše snů.
100% určitě bude nová sada korektních emotikonů
Nestačím se divit, co všechno ty ikrámy neumí. Myslím iphone, hodinky, ipad atd., pro androiďáky kolikrát naprosto základní věci.
Vždycky čekám, že se něco dozvím, jsem u iphonu novej. Potom jen přestřelky duševních impotentů, sotva odrostlých školních lavic, a mám po náladě.