Pokud vlastníte jablečný počítač s procesorem Intel a chystáte se přejít na Mac s M1, tak se vám s největší pravděpodobností bude hodit tento článek. Jak jistě víte, tak přechod z Intelu na M1 je třeba pořádně zvážit – vše má svá pro a proti a tento případ rozhodně není výjimkou. Vzhledem k tomu, že procesory Apple Silicon běží na jiné architektuře než ty od Intelu, tak na nich klasicky nespustíte původní aplikace určené právě pro Intel. Většinu aplikací lze naštěstí spustit prostřednictvím překladače kódu Rosetta 2, každopádně nejlépe aplikace běží tehdy, pokud je napsaná přímo pro určitou architekturu. V rámci macOS Big Sur si můžete nechat zobrazit, které aplikace jsou univerzální a fungují jak na Intelu, tak na Macu, a které jsou zase určené jen pro Intel.
Jak na Macu zjistit, které aplikace jsou kompatibilní s M1
Chcete-li na vašem macOS zařízení zjistit, které nainstalované aplikace jsou univerzální (kompatibilní jak s procesory Intel, tak s M1), a které jsou zase naopak určené pouze pro Intel, tak pokračujte následovně:
- Prvně je nutné, abyste v levém horním rohu klepnuli na ikonu .
- Jakmile tak učiníte, tak z menu vyberte možnost O tomto Macu.
- Po klepnutí na tuto možnost se otevře nové okno, ve které nahoře klepněte na záložku Úložiště.
- Tímto se zobrazí přehled vašeho úložiště. V pravé horní části klepněte na tlačítko Spravovat…
- Pak dojde k otevření nového okna. Počkejte, až se vše načte.
- Po načtení v levém menu rozklikněte záložku Aplikace.
- Zde už se zobrazí všechny nainstalované aplikace, u kterých se věnujte sloupci Druh:
- Pokud se u aplikace objeví Univerzální, tak je určená nativně pro Intel i M1;
- jestliže se u aplikace objeví Intel, tak je určená nativně jen pro Intel.
Tímto způsobem se můžete jednoduše přímo v macOS podívat, které aplikace jsou univerzální, a které pouze pro Intel. V současné době jsou univerzální především nativní aplikace, postupně ale s podporou přichází také aplikace třetích stran. Pokud se u nějaké aplikace objevuje kompatibilita pouze s Intelem, tak to každopádně neznamená, že ji na M1 nespustíte. Spuštění bude možné, avšak pouze skrze zmíněný překladač kódu Rosetta 2.