Když společnost Apple začala postupně představovat své služby, nabraly na intenzitě spekulace o tom, že nejrůznější balíčky těchto služeb na sebe nenechají dlouho čekat. Tyto odhady nebyly daleko od pravdy – letos jablečná společnost představila svůj první balíček služeb s názvem Apple One. Mnozí se ale domnívají, že co se „balíčkových nabídek“ týče, mohl by Apple zajít ještě dál, a začít nabízet výhodné „hardwarové“ předplatné.
Na toto téma se v nedávné době vyjádřili například analytici společnosti Loup Ventures, podle kterých by cupertinská společnost mohla v budoucnu nabízet svým zákazníkům možnost pořízení iPadu, Macu nebo Apple prostřednictvím hardwarového předplatného. Apple v současné době nabízí některým uživatelům možnost využít programu, v jehož rámci získají za měsíční „předplatné“ každý rok nový model iPhonu. Analytici Gene Munster a David Stokman z Loup Ventures se domnívají, že by tuto praktiku mohl Apple začít v budoucnu uplatňovat i u dalšího hardwaru, případně u softwarových služeb typu Apple One. Podle vyjádření zmíněných analytiků má jablečná společnost dlouhodobou praxi ve zkušebním uvedení specifické novinky – a pokud se novinka ujme, aplikuje ji Apple i na další oblasti.
Odborníci z Loup Ventures si podle svých vlastních slov umí také vcelku dobře představit, že by Apple začal různými způsoby slučovat své nabídky předplatného za hardware i služby. Experti se domnívají, že tímto krokem by Apple mohl profitovat z trendu „probíhající digitální transformace a měnících se nákupních preferencí spotřebitelů“. Právě Apple má podle odborníků šanci v tomto systému fungovat a vydělávat na něm. Nový systém placení za hardware by mohl zvýšit příjmy společnosti Apple z předplatného ze zhruba 55 % na úctyhodných 85 %, a zajistit také firmě stabilnější příjem. Přijetí nového systému plateb za hardware by mohla nahrát i situace, související s pandemií koronaviru, která u řady lidí změnila způsob práce i studia, a zvýšila nároky na vybavení domácností výpočetní technikou. Jako příklad měnících se potřeb zákazníků uvádí Loup Ventures relativně vysoký nárůst příjmů z prodeje Maců – za zářijový kvartál se jednalo o 29% nárůst, a podobně jsou na tom také iPady.
Přechod na systém předplatného si podle odborníků vyžádá delší čas, není ale neuskutečnitelný. Zejména u hardwaru dávají lidé stále ještě více přednost nákupu před „pronájmem“, i tento trend se ale pomalu začíná měnit. Podle průzkumu z loňského roku dává 31 % mileniálů přednost předplatnému. U příslušníků generace X se jedná o 21 % a u „baby boomers“ o 8 %. Láká vás představa nového hardwaru za pravidelný poplatek, nebo dáváte přednost klasickému nákupu?
- Nově představené Apple produkty můžete zakoupit například na Alze, Mobil Pohotovosti či u iStores
Jen to ne!
Jednoznacne chci vlastnit. Pronajem mi nesedi. iPhone menim kazdy rok, hodinky kazde dva, iPad kazde dva, notebook kazdy treti rok. Sluchatka vzdy s novym modelem. Pokud by Apple prisel se zajimavym najmem tak bych o tom minimalne uvazoval ale tak jak je to ted s tim nemam zadny problem
„… a měnící se nákupní preference spotřebitelů…“ Prdlajz! Žadný preference spotřebitelů. To lidem začaly cpát firmy samy – začal s tím Microsoft se svým Office 365 a Adobe. A od nich to chytli další i menší programátoři aplikací. Jistý pravidelný příjem, než jednorázový nákup.
Tak u softu, kde se očkávájí updaty to docela dává smysl. Vemte si předchozí obchodní model – byl třeba Photoshop 6.0 za 20k a když byl upgrade na 7.0 tak byl zvýhodněný za 8k, oproti novému nákupu za opět 20k. Ale spousta uživatelů upgrade neudělala/nezaplatila, takže třeba bezpečnostní díry by museli opravovat jak ve verzi 6 tak ve verzi 7. Což je opruz (z hlediska sw společnosti). Dále technické možnosti distribuce neumožnovaly nějký SAS režim (jen pro korporatni firmy kde měli „svého člověka“). Myslím si, že u HW je ta situace trochu odlišná, ale ve finále pokud jde o mít funkční celek tak ten pronájem asi dává smysl…
Smysl to dává pro firmu, ne pro běžného uživatele.
PřesnĚ jak píše LIFEIST, smysl to dává jen pro ty firmy, potřebují peníze. Pokud neumí dělat někdo SW/HW, tak, aby ho to živilo, ať to raději nedělá. Co se týká předplatného u SW, tak to se mi nelíbí, rád si SW koupím a používám, pokud pak vyjde nová verze a stojí za to, zvážím zvýhodněný update. Co se týká bezpeč. záplat, tak tam můžou třeba nabízet záplaty pro starší verze SW jen po omezenou dobu. Např. ten photoshop 11 záplaty do verze photoshopu 12 a s 12 je ukončit (nebo do 13ctky). A kdo by chtěl a stačilo mu to, může ten starší SW používat, dokud ho vývojáři nepřesvědčí, že nový SW stojí za to.
U HW je to již dnes, Alza i CZC nabízejí mobily každý rok nové u alzy je to pronájem a u czc je to tak, že po roku je váš a tam je to formou výkupu. Navíc jsou tady různé společnosti, co nabízí vzít si zboží na splátky.
Od Apple by to dávalo smysl, pokud by se to opravdu vyplatilo.
Třeba u SW nabídky předplatného mě nic nezaujalo, vzal bych třeba předplatné pouze na iCloud a na AppleArcade, nebo kdyby si to člověk mohl sám poskládat/nakonfigurovat. Ale třeba Apple TV je tak špatná, že i předplatné zdarma na rok lidi neaktivují. Já jsemtřeba jeden z nich, mám AppleTV zdarma na rok, ale nechci to, takže jsem si službu ani neaktivoval. Škoda, že místo té TV na rok, nedali vybrat třaba z iCloudu, nebo z Apple Arcade na rok, to by byla opravdu jiná nabídka!
S nevyhnutelnou centralizací především všemožného MEGA nejen AI VÝKONU a tak (samo i díky 5G + následujícím) stále silnějšímu příklonu k Tenkému Klientovi na straně uživatele, což v konečném důsledku zejména pro masovku výrobně výrazně zlevní KZ a producentům jak HW, tak ještě více SW maximalizuje jeho kontrolu (..bohužel ve všech smyslech toho slova…) jde o naprosto přirozený byznysový model, který dokonce může jít i cestou KZ „zdarma“, přičemž to bude bez předplacených Cloud Services samo o sobě prakticky nefunkční nebo jen velmi omezeně. Ať chceme či ne, právě tímto směrem IT evoluce kráčí………
Samsung již reálně „mapuje terén“ v Německu
https://www.gsmarena.com/samsung_launches_flagship_smartphone_rental_program_in_germany-news-46693.php