Když společnost Apple uvedla v roce 2007 na trh svůj iPod touch, znamenalo to pro celou produktovou linii jablečných hudebních přehrávačů obrovskou změnu. Ne nadarmo si získal přezdívku “iPhone bez telefonu” – v dnešním článku si shrneme historii tohoto zařízení.
První a druhá generace
V době, kdy byl vydán první iPod touch, byl na světě – byť po relativně krátkou dobu – iPhone 3G. Vedení Applu si bylo velice dobře vědomo toho, že iPhone je velkým hitem, který si ale nebude moci dovolit každý. První generace iPodu touch nabízela za přijatelnou cenu to nejlepší z iPhonu a předchozích modelů iPodu – s výjimkou telefonování. iPod touch se vyznačoval obdobným designem, jaký nabízel iPhone, měl barevný dotykový displej, disponoval Wi-Fi konektivitou a umožňoval přehrávání videa i hudby spolu s nákupy multimediálního obsahu přes iTunes Store. Oproti tehdejšímu iPhonu postrádal iPod touch první generace nejen funkci telefonování, ale také fotoaparát nebo GPS. V září roku 2008 vydala společnost Apple svůj iPod touch druhé generace. Ten se od svého předchůdce odlišoval mírně rozdílným designem, nabízel ale také hned několik nových funkcí a byl vybaven řadou senzorů včetně vestavěného akcelerometru. iPod touch druhé generace disponoval také integrovanými reproduktory, funkcí Genius a podporou Nike+, nebylo z něj ale možné telefonovat a stále chyběl fotoaparát.
Třetí a čtvrtá generace
iPod touch třetí generace byl vydán v září následujícího roku. Oproti svému předchůdci nabízel relativně malý počet vylepšení a nových funkcí, proto se ze strany spotřebitelů zpočátku nesetkal s očekávaným zájmem – jisté zklamání přinesl například fakt, že ani třetí generace dotykového hudebního přehrávače od Applu se ještě nedočkala vytouženého fotoaparátu a GPS. Navýšení kapacity a rychlejší procesor se ale nakonec postaral o relativně dobrý úspěch. O rok později přišel iPod touch čtvrté generace, který si vypůjčil řadu skvělých funkcí od iPhonu 4. Výrazně se zlepšily schopnosti displeje a přehrávač byl o poznání výkonnější. iPod touch čtvrté generace byl osazen procesorem Apple A4, a společnost Apple jej konečně vybavila předním i zadním fotoaparátem s podporou FaceTime videohovorů a nahrávání videa ve vysokém rozlišení. iPod čtvrté generace byl kromě jiného také vybaven 3,5-palcovým Retina displejem s vysokým rozlišením a tříosým gyroskopem pro ještě lepší zážitek z hraní her.
Pátá, šestá a sedmá generace
V říjnu roku 2012 spatřil světlo světa iPod touch páté generace. Apple sice v tomto případě nedodržel roční intervaly v aktualizaci, zato ale uvedl přehrávač se spoustou skvělých novinek. iPod touch 5. generace byl vybaven čtyřpalcovým displejem, osazený procesorem Apple A5, a jednalo se o první iPod, který se nabíjel přes Lightning konektor. Dodával se spolu s tehdejší novinkou – “drátovými” sluchátky EarPods a běžel na něm operační systém iOS 6. iPod touch 5. generace dále nabízel hlasovou asistentku Siri, možnost pořizování panoramatických záběrů nebo třeba podporu funkce AirPlay. V červenci roku 2015 – tedy celé tři roky po “pětce” – pak Apple vydal svůj iPod šesté generace. Ten se mohl pochlubit například vylepšeným fotoaparátem, pohybovým koprocesorem M8 a procesorem Apple A8. K dostání byl také ve variantě se 128GB úložištěm a byl opatřený čtyřpalcovým Retina displejem. Nabízel podporu Wi-Fi 802.11ac, AirPlay a protokolu Bluetooth 4.1, a zachoval si stejné rozměry i váhu jako jeho předchůdce. V květnu roku 2019 Apple veřejnost překvapil tím, že zcela v tichosti vydal svůj iPod 7. generace. Sedmá generace dotykového jablečného hudebního přehrávače byla osazená procesorem Apple A10 a pohybovým koprocesorem M10. Byla k dostání také ve variantě s 256GB úložištěm, čtyřpalcový displej nabízel rozlišení 1136 x 640 pixelů. iPod touch sedmé generace byl vybaven zadním 8MP fotoaparátem a přední FaceTime HD kamerou a nabízel možnost pořízení slo-mo videa, sekvencí, HDR videa nebo třeba panoramatických záběrů.
Článek co měl potenciál, jen je Škoda napsat ho za 5 minut, kdyby si s tím dal někdo 25 minut práce mohl by to být článek takový jak říká nadpis. Škoda
sice pravda, ale pokud je uz v titulku zmineno „v kostce“ neocekava se obsahly clanek o patnacti odstavcich
Škoda že je Ipod na druhé koleji. Dokázal bych si představit mít telefonní služby v hodinkách a výkonný Ipod na zbytek činností včetně propojení tak, aby ten Ipod stále sloužil i jako telefon.