Je tomu jen pár dní, co oslavila (nejen) vývojářská komunita první větší úspěch v příchodu Windows na Macy s M1. Vývojáři Alexandru Grafovi se totiž jako vůbec prvnímu na světě podařila na tomto Macu spustit virtualizace Windows a to navíc ve velmi dobré funkčnosti. Cesta ke spuštění sice byla kostrbatá, díky čím dál více poznatkům jiných vývojářů se však začínají dveře pro operační systém z dílny Microsoftu na Macy s M1 čím dál více otevírat. A díky tomu jsou již k dispozici první skutečně zajímavé srovnávací testy.
O zřejmě ten nejzajímavější se postaral youtuber Martin Nobel, kterému se na jeho Macu mini s M1 Windows taktéž ve virtualizaci podařil rozchodit. YouTube následně porovnal výkon tohoto Macu s Windows se strojem Microsoft Surface Pro X, který se prodává na našem trhu za 30 990 Kč. Výsledky zřejmě některé z vás šokují. Mac s M1 je totiž i s neoficiálně spuštěným Windows, který jeho výkon samozřejmě sráží, dosahuje o poznání lepšího výkonu než stroj z dílny Microsoftu – konkrétně téměř dvojnásobného při testu jednoho jádra a o zhruba 2000 bodů v testech více jader. Pokud se tedy v budoucnu vydání oficiální verze Windows pro macOS dočkáme, je jasné, že se v žádném případě nebudeme muset bát jakéhokoliv výkonnostního propadu či čehokoliv podobného.
Kdy přesně se prvních zajímavějších řešení Windows na Macu dočkáme v tuto chvíli sice není jasné, dlouho však pravděpodobně čekat nebudeme. Práce na tomto úkolu už oznámili například i vývojáři z Parallels, jejichž řešení je jedním z nejvyužívanějších na Macích s Intelem. Dá se proto očekávat, že ani v případě Maců s M1 tomu nebude jinak a proto svůj software přinesou v co nejbližším časovém horizontu.
- Nově představené Apple produkty můžete zakoupit například na Alze, Mobil Pohotovosti či u iStores
Problém je, že Windows na Surface X beží katastrofálne, je to doslova nepoužiteľné na čokoľvek iné ako prehliadanie internetu a prácu s Officom. Takže by som si skôr počkal na reálne testy a hlavne podporu x86 64bit aplikácií na Windows ARM v nejakom normálnom emulátore, ktorý nezoberie 90% výkonu. Pochybujem, že by niekto inštaloval Windows 10, aby ho mohol používať na Macu ako hlavný systém, to nedáva zmysel. Väčšinou ho ľudia potrebujú kvôli nejakej špecifickej aplikácii a tá im na Windows 10 ARM zatiaľ nepôjde tak či tak.
Toto třeba nepochopim, aby zařízení za několik desítek tisíc nefunguje z výroby, člověk si to koupí na práci a hned po rozbalení zjistí že půlka věcí nefunguje? Nepředstavitelné pro mě. A neprijde jim ani blbé tlačit ceny do nebes.
Pokial nebude mat Microsoft specificku verziu WIndows ARM pre M1 (s Apple drivermi a upravenym bootloaderom – ziadny UEFI), tak to nebude mat vyznam.. a spustat Windows ARM v skoro safe mode (bez grafickej akceleracie, na urovni basic VGA) a dalsich obmedzeni je take..
Nechapem tu nadrzanost nad nejakym syntetickym benchmarkom.
Oni Widle někdy na něčem běžely dobře, nedej bože na Intelu? 🤣
Bezali a bezia dobre, pokial indicki sudruhovia nerobia blbosti.. na druhej strane, o „kvalite“ MacOS X sa tiez da diskutovat, taka Catalina bola a je plna chyb, uvidime, ako to bude v pripade Big Sur (ci sa tiez bude cakat aspon rok, kym to sudruhovia v Cupertine odladia).
Pred ctyrma rokama jsi leda tak chodil do zvlastni skoly
tak to jo odborniku 4 roky tak to uz jo
Lenze moznost spustit WIndows na Mac hw (v nativnej rychlosti) bola velka pomoc pre Apple od cias prechodu z PPC.. na nejaku pomalu a problematicku emulaciu nie je nikto zvedavy a rovno si kupi PC platformu (kde ma Windows, Linux, BSD..).
Windows je pracovni nastroj, az vyrostes tak pochopis.
Nevím jak běží Windows na M1, ale pro mě je MacBook s M1 docela zklamáním. Mám Macbook 13″ 16GB, 512GB SSD model 2020 s čipem Intel. Na základě recenzí jsem si koupil MacBook Pro s čipem M1.
Výsledek je takový, že na Affinity Photo, je rendering na MacBooku s čipem M1 pomalejší, jediná výhoda je snad v tom, že nový MacBook nehřeje jako kamna.
V Adobe Photoshop jsou výsledky stejné, ale při náročnějších operacích je MacBook s Intelem rychlejší. Sice je více zahřátý, ale nic dramatického. Nevím tedy kde se berou ty recenze na YouTube a tady ma LsA.
Hraji World of tanks. Na Dellu dosahuji 120 FPS při ultra rozlišení. MacBook Pro 16 GB kolem 60 FPS a MacBook Pro s čipem M1 stěží 30 FPS.
Při připojení k monitoru, kde obvykle pracuji, když zpracovávám fotky se Mac s M1 seká a nic se nedá dělat plynule, MacBook s Intelem nemá problém. S Dellem mohu používat dva monitory.
Chápu, že je to začátek, ale nevěřím recenzím. Zkušenost je jiná.
Já tedy jsem naopak z Macbooku air M1 naprosto nadšený. Ve finalcutu mi zvládá přehrávat nativně různé longopy z Panasonicu GH5, nikonu, Sony a7S naprosto bez problémů v multicamu i několikrát zrychleně, včetně barvení, lutek a efektů. Vedle mám Macbook pro 16 i9 v nejvyšší konfiguraci s 64GB ram, který mě stál 120tis a ten to samé nedokáže. Jakmile začnu přehrávat podobné longopy v multicamu, začně funět a ve zrychleném režimu to prakticky nepřehraju. Macbook M1 v základní konfiguraci to zvládá s přehledem, rychleji to exportuje a ani se to nezahřeje. Stačí se i dobíjet z externího disku lacie pomocí 15w. Zkoušel jsem exportovat i z Davinci 10h video do h264 a Macbook M1 to zmáknul bez potíží do hodinky a byl prakticky studený. Vůbec nechápu, jak se to Applu podařilo. Jinak samozřejmě porovnávat neoptimalizované aplikace je k ničemu. Adobe má obecně problém s výkonem i na intelu, u Photoshopu je třeba si počkat na úpravu pro M1. Zatím bych doporučil Afinity photo či Designer. To chodí na M1 skvěle. World of tanks nechodí na Macu obecně dobře, protože pro mac není ani nativně naprogramován, běhá to přes emulaci a tam je prostě propad ve výkonu. Macbook M1 musí emulovat 2x přes Rossetu a pak Win wraper, což je prostě divočina. Macy na hraní her nejsou, málo lidí na nich hraje a málo programátorů chce dávat finance do toho pro ně zvlášť vytvářet nativní aplikace. Třeba se to v budoucnu změní, ale nyní jsou Macbooky spíše pro kreativce, grafiky, zvukaře, střihače, prostě na práci.
Milý Davide, je to tak. Wydle již dáávno nepadají…
Myslím že Apple udělal se svým procesorem u macbooku jenom dobře. Je to hodně povedený procesor ale o žádným zázraku nemůže být řeč… Jenom si to nedokážu představit v desktopu i když jsem četl že chystají 12. Jádro tak s integrovanou grafikou na čipu se nemůže vyrovnat třeba s rtx 3080 nebo RX 6800xt.