Jakkoli to může znít paradoxně, podpora Windows bývá jedním z velmi důležitých požadavků, které majitelé Maců na svá zařízení mají. Ať už se jedná o běžné uživatele, kteří potřebují přístup k aplikacím, které pro macOS zkrátka nejsou dostupné či třeba vývojáře s jejich specifickými požadavky, podpora Windows je i pro mnohé jablíčkáře zásadní. Nedávno uvedené Macy s M1 však operační systém Windows nepodporují a ani pro ně neexistuje možnost jeho rozjetí pomocí Boot Campu tak, jako v případě starších Maců s procesory od Intelu. Vývojáři Alexandru Grafovi se však na jeho novém Macu Windows spustit podařilo.
Zprávu o podařeném úspěchu uveřejnil Graf na svém twitteru. Tam rovněž poznamenal, že rozjetí Windows 10 docílil pomocí open-source virtualizátoru QEMU, díky němuž dokázal na svém zařízení virtualizovat Windows 10 pro ARM. Konkrétně toho dosáhl pomocí Hypervisor.frameworku, jež Apple poskytuje vývojářům, aby mohli pracovat s technologiemi virtualizace bez nutnosti psát si vlastní kernelová rozšíření. Na QEMU pak použil několik patchů pro docílení co nejlepšího výkonu – jejich seznam pak taktéž zveřejnil na svém twitteru s poznámkou, že to, čehož docílil, se může povést i ostatním. „Zatím ale neočekávejte stabilní, plně funkční systém,“ doplnil.
Nové Macy s M1 již neumožňují instalaci x86 verzi Windows a jeho aplikací pomocí Boot Campu tak, jako tomu bylo u modelů z předchozích let. „Vinu“ na tom nese použití vlastní ARM architektury – samotný čip M1 však všechny potřebné technologie pro spuštění operačního systému Windows obsahuje. Jak tedy nedávno zmínil šéf softwarového inženýrství Applu Craig Federighi, míč je v tuto chvíli na straně Microsoftu a záleží jen na něm, zdali či případně kdy umožní použití Windows 10 pro ARM i pro nové Macy. Každopádně dokud nebude jasno, díky Grafovi existuje alespoň jedna, byť poněkud komplikovaná metoda, díky níž lze na nových Macích Windows spustit.
- Nově představené Apple produkty můžete zakoupit například na Alze, Mobil Pohotovosti či u iStores
To, že rozjel Windows pro ARM, je sice hezké a jistě to je dobrá zpráva (i když ne nějak překvapující), ale myslím, že většině lidí, co Win virtualizují, jde o x86/64. Tam si bohužel ještě počkáme – podle toho, co píše například Parallels, tak několik měsíců. Takže to bude trvat tak rok, než se to řádně odladí.
MS pracuje na virtualizovai x64 na ARM pretože plánuje nasadiť Win ARM na Surface X a ďalšie nové zariadenia – následne potom budeš môcť používať buď Virtualizované x64 aplikácie vo virtualizovanom Win na ARM (parallels napr.). Aj keď to už bude dvojitá virtualizácia. Alebo sa rozhýbe a cez bootcamp nahodíš ARM Windows, ktorý bude prekladať x64 aplikácie (obdoba Rossety). Buď jedno, alebo druhé nastane skôr – než používanie x64 Windows na M1…
Je to otazka penazi – ci MS investuje peniaze (a zaplati Apple za podporu/drivery pre Apple M1 hypervisor) pre verziu Windows ARM pre Apple.. pripadne urobi bootloader podla Apple specifikacii (kedze M1 pouziva iBoot, nie UEFI).
Windows ARM uz v sucasnosti vie virtualizovat x86, ale nie je to ziadna slava.. a x64 na tom podla dostupnych informacii bude este horsie (vykonovo).
Mňa by práve zaujímal ten rozdiel – ako to že Rosetta 2 má parádny výkon a MS to nevie… Pritom napr. kompatibilitu z xbox 360 (PowerPC) na x86 (Xbox One) zvládol perfektne…
Já myslel, že ARM instrukce jsou stejné ať se jedná o Intel ATOM, SnapDragon, MediaTek, EXYNOS, apod…
M1 je snad také klasický ARM procesor, ne? Nebo v čem je jiný?
Intel ATOM není ARM.
Na tej sprave nie je nic uzasneho, lebo v pripade Windows for ARM potom pouzivatel narazi na ubohu podporu x86/64 programov.
To chce KLID :)
Jak už pravil klasik, do roka a do dne na Mx alespoň x64 standardně ať už tak či onak pojedou a dá-li iGod, tak i x86 ;)
Není lepší pro člověka který potřebuje Windows si rovnou koupit notebook s win než tak složitě to obcházet ?
Podle me je :D
Studuju informatiku. Bohužel hromadu větší děláme na a pro Windows. Na hromadu věcí používáme nebo je vhodnější Linux. Mac mi umožňuje dělat vše. Na těch pár věcí, co bez Widlí neudělám mám Parallels, hromada věcí funguje jako na linutu a na vše ostatní mám OSX. Ale třeba pro kámoše, jehož denním chlebem je Excel a Access Mac smysl opravdu nemá. I když Excel na Mac je a kdyby místo Accessu používal MS SQL, tak to jsem si taky na Mac bez problémů nainstaloval přes Docker. A paradoxně mi Windows v Parallels fungují lépe než Windows na PC.
Je to nepříjemné, naštěstí tady budou Intel .Mac roky. Byť si tipnu, že spíše bazarové, než nové. Čím dříve je Apple přestane prodávat, tím kratší dobu pro ně bude muset držet podporu. Možnost používat MacOS, Linux a Windows na jednom počítači je anomálie. Jakkoli je užitečná, když uživateli stačí jeden stroj, těžko ji na Applu nárokovat. Jestli vydrží, domnívám se, že u dražších modelů (pro profesionály, kteří si rádi připlatí).
Zrovna je na Parallels akce, ktera je jednou za rok a konci za dva dny
Na najnizsiu (Desktop) verziu, ktora vela veci ma orezanych/obmedzenych.. a cakal som aspon 30%, 20% sa da ziskat aj cez rok.
Jak se dá získat? Kolikrát jsem sháněl..