Nový iPhone 12 Pro stojí v základní 128 GB variantě 29 990 korun v Česku, potažmo 999 dolarů v USA (bez daně). Přemýšleli jste však nad tím, kolik zhruba mohou stát součástky, ze kterých je vyroben a kolik zaplatil Apple za jeho sestavení ve fabrikách dodavatelů? Nejste sami. Jako již tradičně se totiž s velmi zajímavým cenovým rozborem vytasil portál TechInsights, díky kterému si můžeme udělat o výrobní ceně iPhonu 12 Pro vcelku slušný obrázek. Hned na úvod však musím zmínit, že výsledná cena komponentů neodráží ani zdaleka celkovou cenu, za kterou je Apple schopen tento telefon vytvořit, jelikož je do ní nutné připočítat i vývoj, marketing a další spoustu věcí.
Stejně jako v předešlých letech, ani letos není cena komponentů pro nejnovější iPhone zrovna dvakrát vysoká. Za všechny díly spolu s montáží by totiž měl Apple podle TechInsights zaplatit na 406 dolarů, tedy v přepočtu asi 9300 korun. Zatímco v předešlých letech býval nejdražší částí telefonu OLED displej či procesor, letos si pro sebe toto prvenství uzurpoval 5G modem Qualcomm X55, který má Apple vyjít na celých 90 dolarů za kus. Následuje OLED displej s cenovkou 70 dolarů za kus a čipset A14 Bionic s cenou 40 dolarů za kus. Další komponenty jsou pak už relativně levnou záležitostí. Například RAM moduly vychází na necelých 13 dolarů, úložiště pak na 19 dolarů. I se všemi ostatními komponenty pak má výroba iPhonu 12 Pro vyjít na výše zmíněných 406 dolarů, což je jen tak mimochodem o 84 dolarů méně, než na kolik vycházel loňský iPhone 11 Pro Max. U něj však šponoval cenu jeho zbrusu nový fotoaparát, který se v případě iPhonu 12 Pro (Max) z hlediska hardwarových specifikací příliš neposunul a díky tomu jej tak je Apple schopen odebírat levněji.
Apple stojí mnohem víc
Jak už bylo zmíněno výše, výsledná cena 406 dolarů za komponenty, se může zdát s ohledem na porovnání s prodejní cenou jak u nás, tak v zahraničí, skutečně nízká. Je však potřeba si uvědomit, jak obrovské částky investuje Apple rok co rok do výzkumu a vývoje, díky kterému mohou tyto produkty vznikat, kolik je nutné platit zaměstnancům pracujícím na těchto projektech, kolik peněz spolkne marketing či jen přeprava telefonů z fabrik k distributorům. Všechny tyto aspekty tak šponují cenu, za kterou je schopen Apple telefon vyrobit se vším všudy, na naprosto jiné hodnoty, které se však zřejmě nikdy přesně nedozvíme. Vyplývá to alespoň ze slov šéfa Applu z předminulého roku, který se k podobným odhadům výrobních cen vyjádřil slovy: “Nikdy jsem neviděl průzkum, který by se alespoň částečně blížil realitě.”
- Nově představené Apple produkty můžete zakoupit například na Alze, Mobil Pohotovosti či u iStores
Takže vlastně ještě méně než 9300 když je tam započíná i práce za montáž.
No určitě na tom chuděra Apple není ztrátový.
Nikdo nedělá nic zadarmo šmarja :D taky přece nechodíte do práce jen za náklady na jídlo a elektřinu
Doporučuji ještě jednou přečíst článek, v ceně není započítán marketing, vývoj a spousta dalších. A ano, světě div se, apple na tom vydělává, stejně tak jako by měl každý podnikatel. Už na střední škole se učí, že podnikání je neustálá činnost za účelem dosažení zisku. Věřím, že Vy do práce také chodíte za výplatu a ne, abyste dotovala svého zaměstnavatele.
Stále mě udivuje, že tak „inovativní“ společnost jako je Apple. Do svých smartphonů dala starý 5G čip. Respektive Qualcomm X55 je už téměř starý 2 roky a novější generace je už dávno na trhu dostupná. Nehledě na to, že se nachází i v levnějších zařízeních…
A v jakých je telefonech ?
No tak ve skutečnosti je výrobní cena ještě menší. Vy píšete jen kolik stojí Apple. Jeho dodavatelé ale taky mají marže. Takže reálně je to ještě polovina toho co píšete.
Ne není menší! Protože tohle je výrobní cena, tzn. cena za jakou ho je Apple schopen vyrobit, ne cena jednotlivých komponentů u prvovýrobců.
Nejzajimavejsi na tom je to levne uloziste, kdy si Apple u nas pri vyssi kapacite uctuje 3-5k navic.
No hlavně „nikdo“ neví, za kolik to reálně Apple nakupuje, když jde o milionové serie.
Tam bude cena o hodně níže.
S tímhle už ten odhad určitě počítá.
Pak k tomu připočtěte DPH, marži prodejci, záruční opravy… těch výdajů je tam okolo hodně, ale když prodáváte takové množství zařízeních tak ani nemusejí na jednom zařízení vydělat tolik aby měli ve výsledku čistý zisk obrovský, když prodáte 70 milonů kusů telefonů tak každá koruna čistého zisku na jednom zařízení je 70 miliónů čistého zisku celkově, pak si to násobte- 100kč čistého zisku= už je 7 miliard čistého zisku. 1000kč na jednom ks už by bylo 70 miliard… Nemusí vždy pršet… stačí když kape
Je krasne cist a sledovat jak nicky pocitaji cizi penize a debatuji o tom kolik by mela jaka firma vydelavat penez a jake by mela mit marze
👍
Když půjdu na drink do klubu, naúčtují si tam na drinku minimálně 100% marži a to mi ten drink jenom nalijí do (snad) čistý skleničky.
A v tomhle světle celkem beru tu iPhone částku, přeci jen krom těch komponent je tam tisíc a jeden další náklad od vývoje přes marketing po náklady na záruční servis.
Rozhodně víc než ten barman co mi prodá předraženej drink.
Přesně tak!
Když neplatíš za produkt tak jsi produkt. Víc není co dodat.
Zdar, asi bych bral 12 pro- ten menší a mám 7, ve velikosti je jakej rozdíl, to co googlím se mi zdá divný. Dík když někdo odpoví