Pokud se o váš iPhone dobře staráte, máte na něm kryt, ochranné sklo, většinou vám vydrží i více než čtyři roky. I po té době většinou ještě funguje a poslouží jako model pro děti, nebo pro starší rodinné příslušníky. Při takto dlouhé životnosti telefonu se může zdát problémem baterie, kterou je nutné, především u starších modelů, jednou za čas vyměnit, většinou jednou za dva roky.
Je to zcela normální, protože baterie chemicky stárne a už v sobě neudrží tolik energie. Od iPhonu 8 a výše není stárnutí baterie tak patrné. Novější zařízení jsou softwarově i hardwarově lépe připravena na optimálnější využívání baterie. Ale i baterie na iPhonu 7 a starších modelech, jakou jsou 6s, SE 1. generace či 6, může vydržet déle, pokud budeme dodržovat pár základních pravidel.
Používejte jen originální zařízení
Jedině originální nabíječka nabije baterii šetrně, aniž by ji zbytečně přehřívala. Stejný problém může být při různých rychlonabíječkách. Ty zbytečně baterii přehřívají a ničí ji. Pokud je to možné, raději co nejvíce používejte klasickou nabíječku, kterou jste dostali s mobilem v balení.
Pozor na chlad i teplo
Doporučená teplota pro používání iPhonů je od 0 do 35 °C. V létě byste ho tak určitě neměli nechávat na přímém slunci, třeba na pláži, nebo na parapetu za oknem. Zde se dokáže rozehřát i na více než 35 °C. V zimě ho zas noste dobře zabalený, nejlépe na svém těle, které ho bude přirozeně ohřívat. Použijte třeba obyčejný kryt na iPhone 7, který se dá pověsit na krk. Díky tomu ho můžete mít, třeba i při lyžování, neustále v teple pod bundou. Ve vnější kapse nebo v batohu může mobil pěkně promrznout.
Kupte si také dotykové rukavice, díky kterým nebudete na váš iPhone sahat zmrzlýma rukama. Ani to nedělá jeho baterii dobře. Můžete tak předejít nečekanému vypnutí, které je častým jevem u starších modelů s horší kondicí baterie.
Dobíjejte obezřetně
Ideální je, pokud zbytečně nenecháváte telefon vybít pod 20 % a nabít nad 80 % kapacity baterie. Takovéto rozmezí je pro baterii optimální. Případné extrémy opět baterii příliš zatěžují a dochází k jejímu rychlejšímu stárnutí. Přímo v telefonu si můžete zapnout funkci Optimalizované nabíjení, díky které si iPhone pamatuje, kdy ho zpravidla nabíjíte a nenabije se na více než 80 %.
Při nabíjení si také dávejte pozor na přehřívání. Pokud se telefon přehřívá, může to být krytem, proto ho raději sundavejte. Pokud se baterie přehřívá i bez krytu, může být problém v neoriginální nebo vadné nabíječce, nebo je vadná baterie a je třeba ji vyměnit.
Baterie šetří i nastavení telefonu
- Vždy je třeba mít aktuální systém. Pokud vám telefon sám nabídne aktualizaci, připojte zařízení k napájení a aktualizujte. Nabízené aktualizace najdete v Nastavení → Obecné → Aktualizace softwaru
- Snižte si jas obrazovky. Jednak si šetříte oči a z dlouhodobé hlediska prodlužujete životnost baterie. Snížení jasu vám pomůže i s výdrží baterie, pokud vás čeká dlouhý den. I na starších přístrojích si dnes můžete nastavit tmavé zobrazení, které šetří vaše oči. Konkrétně v Nastavení → Zobrazení a Jas → Tmavý
- Buďte co nejvíce připojeni k wi-fi. Ta spotřebuje méně energie než připojení přes data.
- Zapněte si Režim nízké spotřeby Nastavení → Baterie → Režim nízké spotřeby
- Pokuste se zrušit v mobilu co nejvíce aktivit na pozadí, jako je aktualizace některých aplikací. Aktualizace na pozadí můžete zcela vypnout, nebo si vybrat jen ty aplikace, které opravdu potřebujete Nastavení → Obecné → Aktualizace na pozadí
- To samé platí pro aktualizaci polohových služeb na pozadí. Menežovat, nebo je úplně zrušit můžete v Nastavení → Soukromí → Polohové služby
Pokud se vám i přes všechna tato opatření telefon rychle vybíjí, nebo se dokonce často vypíná, případně se vám zdá, že se příliš zahřívá, je třeba přistoupit k výměně baterie.
Tmavý režim nešetří baterii na LED / LCD displejích, které starší iPhony mají. To podsvícení je všude stejné, je to jeden z důvodů proč iPhony neumí always-on.
To s tou nabíječkou je taky pitomost, nabíjení si řídí čip v telefonu a ještě další čip v baterii, nabíječka je jen “blbý” zdroj proudu elektronů, maximálně se umí domluvit na tom, kolik jich má do hadice poslat… V čem je originální nabíječka lepší je max. to, že nehrozí shoření nebo že jí “lehce” o pár set V omylem neujede voltáž :D Ale z hlediska šetření baterie blbost.
Já mám lepší radu, jak zvýšit vydrž baterie. Nechte iPhone ležet celý den na stole 😁
Asi začnu psát také články… takové žvásty by mi taky šly psát
Větší pičovinu už jsem dlouho nečetl. Kurde nenechávejte psát každého debila