Také jste si všimli toho, jak se v posledních letech neuvěřitelným způsobem zvětšují všechny soubory? Kvalitní fotky mohou mít i desítky „mega“ a to se bavíme o těch z iPhone, z Leicy není problém mít fotku, co má 150Mb a video z GoPro v 4K zabírá desítky GB jen to hvízdne. Pokud chcete mít tyto soubory zálohované a zároveň mít možnost s nimi pracovat přímo z externího disku, je tu pro vás novinka od společnosti Western Digital, konkrétně pak G-Drive Mobile Pro SSD. Tu jsem si pořídil pro zálohování svého počítače i já. Jedná se o externí SSD disk o velikosti až 2TB, který vyniká extrémně rychlými časy čtení a zápisu dat. Pojďme se podívat na nejžhavější novinku letošního roku v oblasti externích disků na následujících řádcích.
G-Drive Mobile Pro k vám dorazí v elegantní krabičce, ve které se kromě samotného disku nachází také potřebné dokumenty a Thunderbolt kabel, o délce zhruba 30 centimerů. Samotný disk je ukrytý v hliníkovém šasi, které je z větší části obaleno pogumovaným plastem. Je však vidět, že se jedná o vrcholnou řadu WD a celý disk působí v ruce velmi odolně a kvalitně. Dílenské zpracování je na té nejvyšší úrovni a již na první pohled vám dává znát, že o svá data se nemusíte příliš obávat. Kdyby vám náhodou disk spadl, pak se jistě hodí, že je ukrytý v pouzdře, které má ochranu proti pádům z výšky až tří metrů. Nějaký ten pád ze stolu nebo pád vašeho batohu, ve kterém budete disk přenášet, by mu tedy neměl ani nejméně ublížit. O tom, že si WD za kvalitou stojí svědčí i fakt, že na disk poskytuje 5 let záruky.
Disk má pouze jednu LED diodu informující o jeho připojení k PC nebo Macu a jediný Thunderbolt port, který díky tomu, že se jedná o SSD, stačí jak pro samotné připojení, tak pro zásobování elektrickou energií. Velikostně pak disk odpovídá dvojici vedle sebe položených Magic Mouse. Co se velikosti a hmotnosti týká, jedná se o ideálního parťáka na cesty a nemusíte se bát, že by vám v batohu nějak významně překážel nebo se vám pronesl. Co se kapacity týká, máte na výběr 500 GB, 1 TB a 2 TB, přičemž v dnešním testu se budeme věnovat právě největšímu 2 TB uložišti, který G-Drive nabízí.
Po připojení disku k Macu se objeví možnost použít disk jako Time Machine a zálohovat na něj kompletně celý obsah vašeho počítače. Disk můžete tedy použít pro zálohování nebo jej používat jako klasický externí disk, případně obojí najednou. G-Drive můžete naformátovat pro MacOS, Windows nebo obojí dohromady tak, aby byl kompatibilní s jakýmkoli počítačem, ke kterému jej připojíte bez ohledu na operační systém. Disk se samozřejmě v rámci Finderu chová jako jakýkoli jiný externí disk a můžete na něj jednoduše zapisovat nebo z něj číst soubory. Možností je také použít šifrování, a to buď pomocí software od WD nebo přímo pomocí šifrování ve vašem Macu.
To nejdůležitější, co nás však zajímá, je rychlost. G-Drive Mobile Pro je tak extrémně rychlý, že je vám vlastně jedno, zda máte soubory přímo v počítači nebo na tomto disku. Osobně mám nejnovější iMac 27″ v nejvyšší možné konfiguraci, kterou Apple nabízí, a přesto jsem neměl možnost postřehnout rozdíl mezi čtením souborů a práci s nimi v případě, že jsou soubory na disku a v případě, že jsou přímo v iMacu. Je jedno, zda si chcete otevřít pár fotek z iPhonu, které máte na svém disku zálohované, nebo pracujete s 8K videem ve Final Cutu. Disk totiž dokáže pracovat až takovou rychlostí, že jeho 2TB kapacity zaplníte za necelých 14 minut. V praxi to znamená, že dokážete číst data rychlostí 2500 MB/s a zapisovat je rychlostí 2300 MB/s.
Takové hodnoty jsem naměřil pomocí Blackmagic Disk Speed testu na svém iMac 27″ 5K s 3,6GHz 10jádrový Intel Core i9 desáté generace, Radeon Pro 5700 XT s 16 GB paměti GDDR6 a 1TB SSD uložištěm přidal 128 GB operační paměti. Samotný počítač tedy disk nijak neomezoval a ten dokázal naplno využít rozhraní Thunderbolt 3, přes které se připojuje. Největší výhodou této rychlosti přitom není bleskurychlá možnost zápisu a čtení dat v případě jejich zálohování, ale především možnost s daty pracovat v reálném čase stejně jako byste je měli uloženy ve svém počítači. Zatímco disk v iMacu tak může zůstat pouze pro software a nejnutnější data, která musíte mít stále k dispozici, na G-Drive si nahrajete videa, fotografie, práce z Photoshopu nebo například Garagebandu a můžete s nimi pracovat bez jakéhokoli omezení v rychlosti.
Pokud sháníte disk, u kterého můžete počítat s téměř stejnou rychlostí načítání dat, jakou vám poskytuje integrovaný flash disk ve vašem Macu a zároveň potřebujete aby se do něj vešlo co největší množství dat, pak je pro vás G-Drive Mobile Pro SSD rozhodně zajímavou volbou. Disk vás totiž nebude nijak limitovat, ničím rušit a nebudete v podstatě ani vnímat, která data taháte z externího disku a která máte přímo u sebe v počítači. Co se týká ceny, záleží nejvíc na tom, jaká kapacita pro vás bude dostačující, zatímco s 500 GB se dostanete na částku 199 $, v případě 2 TB varianty si již připlatíte a z kapsy musíte vytáhnout 699 $ (české ceny nejsou v době psaní tohoto článku ještě oficiálně k dispozici). WD G-Drive mobile Pro SSD se na trhu objeví v nejbližších dnech.
Nevim kam presne chodite na titulky clanku, ale Samsung ma uz nejmene rok stejne rychly disk…
https://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/product/portable/x5/
ale podle clanku mate asi pravdu, jedna o prevratnou technologii, ktera ma zapis na disk rychlejsi nez cteni z disku….
Máte pravdu, nadpis byl pracovní a omyl jsme to s ním vydali, změnil jsem jej. Jinak čtení a zápis je měřen přes BlackMagic a je to tak jak to je v článku.
„V praxi to znamená, že dokážete zapisovat data rychlostí 2500 MB/s a číst je rychlostí 2300 MB/s“…..cisla budete mit asi prohozena
Dobry den. Co prosim presne znamena „G-Drive můžete naformátovat pro MacOS, Windows nebo obojí dohromady tak“ ? — Aky konkretny format (suborovy system) je pouzity v tom ktorom pripade?
Btw, na prenosny disk ukladat data nesifrovane je myslim vcelku velke riziko. Bolo by preto fajn otestovat disk aj pri pouziti sifrovania. Diky.
Dal by se na ten disk nainstalovat systém a pomalejší disk ve starším iMacu využít jen na data, u kterých člověk nepotřebuje rychlost?