Dnes slavíme státní svátek Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní svátek studentsva – 17. listopad. K tomuto datu se v naší historii 20. století vážou hned dvě velké události. 17. listopad 1939, kdy nacisti uzavřeli české vysoké školy. Stalo se tak bezprostředně po pohřbu Jana Opletala, což byl vlastně akt proti německé okupaci. Druhá událost se stala v roce 1989 a je spojena s protesty studentů na Národní třídě, které byly násilně potlačeny Veřejnou bezpečností. Nepokoje poté vzrostly až v Sametovou revoluci. Události přispěly až k pádu odporného komunistickébo režimu a odsunutí komunistických sviní až na vedlejší kolej. Jelikož rok 1989 naprosto změnil naši zemi, je k ní i několik dokumentů, a to zdarma na YouTube.
Cesta ke svobodě
Dokument vytvořený televizí Nova ke vzpomínce 30 let od událostí listopadu 1989. Ve filmu budou ukázány nové příběhy i fotografie, které ještě nikdo neviděl.
Unikátní záběry z roku 1989 a 17. listopadu
Výborná čtyřicetiminutová záležitost, která vás ve své velké části přímo vtáhne do centra dění. Uvidíte tak záběry přímo z Národní třídy okořeněné o exkluzivní výpovědi zúčastněných.
Něžná revoluce
Na tento dokument panují různé názory. Jelikož vznikl bezprostředně po událostech v listopadu 1989, je velmi ovlivněn tehdejší dobou plnou optimismu a ideálů. Pokud vás tedy zajímá, jak se na situaci dívali lidé přímo v té době, neměli byste si tento dokument nechat ujít.
Jak nás viděl svět – Sametová revoluce 1989 pohledem zahraničních televizních štábů
Sametová revoluce, čili převrat bez násilí. Na tu dobu velmi neobvyklé, o to více ale ceněné a sledované celým světem. Tento dokument vám dá pohled na to, jak o nás v té době hovořila zahraniční média.
Epocha mezi srpnem a listopadem
Dokument, v němž je velmi kvalitně popsáno, jak se posledních pár měsíců před revolucí rozpadal komunistický režim.
Ještě bych doporučil dokument ČT „Tenrát“ , který vznikl než ji v roce 2000 převzala ta dnešní Bakalovize.
https://www.youtube.com/watch?v=11xJnLrkq1Q