V březnu 2020 jsme se dočkali představení nového iPadu Pro, v jehož útrobách se nachází výkonný procesor A12Z Bionic. Půl roku poté, přesněji v rámci první letošní podzimní konference, poté Apple po boku nových Apple Watch představil také iPad Air čtvrté generace, který přišel s procesorem A14 Bionic. Nutno podotknout, že je tento procesor momentálně nejpokročilejším procesorem od Applu, po měsíci se pak objevil také v nových iPhonech 12. Oba dva tyto procesory jsou velmi výkonné a řadí se mezi nejvýkonnější mobilní procesory od Applu. Pojďme se na oba dva tyto kousky podívat a detailně je porovnat.
A12Z, A12X a A12 – jaký je rozdíl?
Na začátku roku 2020 byl již k dispozici jablečný procesor A13 Bionic, který momentálně tepe v iPhonech 11. V úvodu zmíněný iPad Pro byl představen až po iPhonech 11, ale i přesto byl osazen starším procesorem z řady A12, nikoliv modernějším A13 Bionic. Abychom uvedli věci na pravou míru, tak je procesorem A12Z osazen pouze iPad Pro 2020 – v žádném jiném zařízení tento procesor nenajdete. Jedná se o vylepšenou verzi procesoru A12X, kterým je zase osazen iPad Pro 2018. Oba dva tyto procesory s písmeny Z a X v názvu vychází z „obyčejného“ procesoru A12 Bionic, který najdete například v iPhonu XS (Max), iPadu Air třetí generace, iPadu mini páté generace a iPadu osmé generace.
Klasický procesor A12 Bionic nabízí šest CPU jader, kterým sekundují čtyři GPU jádra. A12X je poté výkonnější, jelikož nabízí osm CPU jader a sedm GPU jader. A12Z je poté ještě o něco lepší, nabízí totiž osm CPU jader a osm GPU jader. A12Z je oproti A12X lepší jen nepatrně, výkonnostní rozdíl lze pozorovat pouze v grafických úlohách. Tak jako tak, procesor A12Z je tedy nejvýkonnějším procesorem z rodiny A12 a oproti A14 Bionic se „chová“ lehce odlišně.
Porovnání A12Z Bionic a A14 Bionic
Oba dva v nadpisu zmíněné procesory navrhoval sám Apple. Jedná se o procesory s 64-bitovou architekturou a najdete mezi nimi hned několik rozdílů. Ty hlavní si můžete prohlédnout v tabulce níže, pod samotnou tabulkou pak najdete více podrobných informací.
A12Z Bionic | A14 Bionic | |
Frekvence | 1.59 GHz | 1.8 GHz |
Přetaktování | až 2.49 GHz | až 3.01 GHz |
Počet a typ jader CPU | 8 jader: 4 výkonná, 4 úsporná | 6 jader: 2 výkonná, 4 úsporná |
Počet jader GPU | 8 jader | 4 jádra |
Výrobní proces | 7nm | 5nm |
Typ | vychází z procesoru A12 Bionic z roku 2018 | nejvýkonnější jablečný procesor z roku 2020 |
CPU
Procesor A14 Bionic (dále jen A14) má oproti A12Z Bionic (dále jen A12Z) vyšší taktovací frekvenci – konkrétně se bavíme o 1.8 GHz u A14 a o 1.59 GHz u A12Z. Stejně je to i v případě přetaktování, kdy A14 zvládá až frekvenci 3.01 GHz, zatímco A12Z „jen“ 2.49 GHz. Kdybychom to měli přeložit do srozumitelnějšího jazyka, tak to znamená, že A14 dokáže oproti A12Z vykonat více operací, a že je tedy rychlejší. Nutno však podotknout, že procesory neběží neustále na těch nejvyšších frekvencích – na ty se dostanou až v případě, že je to opravdu potřeba. Co se týče úspory, tak A12Z nabízí dvě úsporná CPU jádra navíc, tudíž dokáže určité multi-core rozdělit celkově do čtyř jader a nikoliv jen do dvou, jako je to u A14.
iPad Air čtvrté generace:
GPU
A12Z nabízí oproti A14 dvakrát více grafických jader (GPU), konkrétně tedy osm oproti čtyř. Díky tomu je procesor A12Z oproti A14 o mnoho výkonnější v různých grafických úlohách. Každopádně, i přesto, že má A14 oproti A12Z dvakrát méně GPU jader, tak je nutné podotknout, že je výkon těchto jader překvapivý a rozhodně nelze říct, že by byl A14 u grafických úkonů dvakrát pomalejší.
RAM
Důležitým aspektem, co se hardwaru týče, je také operační paměť, tedy RAM. Nutno podotknout, že paměť RAM není integrovaná přímo v procesoru, takže se u jednotlivých zařízení liší. Procesoru A12Z, který tepe jen v iPadu Pro 2020, sekunduje 6 GB RAM. Co se týče procesoru A14, tak tomu u iPadu Air a iPhonu 12 (mini) sekundují 4 GB RAM, u vlajkových lodí v podobě iPhone 12 Pro (Max) pak 6 GB RAM.
Výroba
Procesor A12Z je vyráběn starším, 7nm výrobním procesem, kdežto pár měsíců starý procesor A14 je jako první procesor na světě vyráběn 5nm výrobním procesem. Především tento rozdíl je mezi oběma procesory podstatný, jelikož v případě procesoru A14 je možné na stejný prostor umístit vícero tranzistorů – konkrétně se jedná o cca 11.8 miliardy tranzistorů. A14 je mimo jiné díky modernějšímu výrobnímu procesu oproti A12Z úspornější. Apple sice u A12Z uvádí, že došlo k vylepšení tepelné architektury, tak jako tak je ale A14 pokročilejší.
Výkonnostní testy
V případě, že výše uvedeným specifikacím alespoň trochu rozumíte, tak už s největší pravděpodobností tušíte, jak si oba dva procesory proti sobě vedou ve výkonnostních testech. Obecně lze výkonností testy procesoru rozdělit na single-core a multi-core, tedy výkon na jedno jádro a výkon při využití všech jader. Vzhledem ke specifikacím by tedy měl být procesor A14 ve výkonu na jedno jádro oproti A12Z lepší, naopak ve výkonu na více jader by měl být horší – a tak tomu doopravdy je. Níže naleznete výkonnostní testy z aplikace Geekbench 5.
Single-core
V úlohách, ve kterých dochází k využití pouze jednoho jádra, je A14 oproti A12Z dle očekávaní výkonnější, konkrétně o cca 30 %. V tomto případě může za výkon především vyšší taktovací frekvence, která je konkrétně 1.8 GHz v „klidovém“ stavu, při přetaktování se může procesor dostat až na takt 3.01 GHz. Berte v potaz, že jsou oba dva procesory od sebe staré jen dva roky. Během těchto dvou let Apple dokázal výkon na jedno jádro zvýšit až o zmíněných 30 %, což je rozhodně pozoruhodné.
Multi-core
Pokud se podíváme na výkon v úlohách, které dokáží využít více jader, tak vyhrává A12Z. Oproti A14 je výkon při těchto úlohách u A12Z větší o cca 15 %, a to i přesto, že se jedná o starší čip. A12Z v tomto případě těží z dvakrát většího počtu jader – i přesto ale sledujte, že výkonnostní rozdíl není dvojnásobný. Během těch dvou let tedy Apple posunul dopředu i výkon na více jader, což je opět pozoruhodné. Všimnout si můžete také toho, že je výkon iPadu Air čtvrté generace vyšší, než u nových iPhonů. To je nejspíše způsobeno větším „prostorem“ okolo procesoru, ve kterém se může teplo lépe rozprostřít a procesor tak fungovat déle na vyšší frekvenci.
Metal
Dva výše uvedené odstavce značí, jak je na tom po výkonnostní stránce CPU. Výkonnostní test s názvem Metal z Geekbench 5 poté měří, jak je na tom po výkonnostní stránce GPU, tedy grafický akcelerátor. Vzhledem k většímu počtu grafických jader byste nejspíše čekali, že v této disciplíně zvítězí A12Z – opak je však pravdou, tedy jen částečně. Vítězem této kategorie se stal procesor A14, každopádně jen u iPadu Air čtvrté generace. Druhé místo pak obsazuje procesor A12Z u iPadu Pro, poslední paradoxně zůstal A14 u iPhonů 12. Není úplně jasné, z jakého důvodu si A14 v iPadu Air čtvrté generace vede ve výkonnostním testu GPU tak dobře, každopádně dosahuje o tři tisíce více bodů, než stejný procesor A14 u iPhonů 12. Většina z nás by čekala, že právě dvojnásobný počet GPU jader u A12Z zapříčiní absolutní výhru, každopádně tomu tak není.
Závěr
Pokud to shrneme, tak zjistíme, že je procesor A14 lepší především úlohách, které jsou určené pro jedno jádro. Zároveň je nutné brát v potaz, že A14 je oproti A12Z vyroben modernějším výrobním procesem. A12Z se poté hodí pro kompletní multi-core úlohy, a to i přesto, že je starší. A12Z těží především z většího počtu jader, a to jak v případě CPU, tak v případě GPU. Všeobecně dává využití procesorů smysl – uživatelé iPadů Pro s největší pravděpodobností více využijí výkon na více jader, uživatelé slabšího iPadu Air či iPhonů pak budou těžit především z vysokého výkonu na jedno jádro. Stejně to platí i v grafických úlohách – většina uživatelů s grafikou jako takovou pracuje na iPadu, nikoliv na iPhonu. Kromě „anomálie“ u iPadu Air čtvrté generace, kde je A14 výkonnější, by díky vícero jádrům měl být využitelnější právě starší A12Z.
A co je tedy lepsi z pohledu vypocetniho vykonu. Ipad PRO 2020 nebo Air 4?
Za me PRO uz jen kvuli te vetai ram…
Od včera mám ip 12 pro max a prvé skúsenosti :
Displej oproti XS Max nie je absolútne jasnejší (Skorej ešte tmavší jemne) a to má o 800 vs 625 nitu teda viacej ako XS Max. Pokrok v displeji 0 bodov a Super retina XDR je len ojeb na ľudí.. sklamanie teda
Reproduktory nie sú hlasnejšie, majú jemne iný zvuk. Niekomu sa môže páčiť zvuk viac z 2 roky starého iPhonu XS. Čakal som vylepšenie väčšie
LED dióda je menej výkonná ako na XS MAX. Svieti citeľne slabšie.
Narástli citeľne rozmery. Už je to na hrane
Rýchlosť medzi XS MAX a 12 PRO MAX nie je v praxi vôbec cítiť. Oba telefóny idu na chlp rovnako rýchlo (XS max má cez DFU nový iOS 14.2). A strane je vidieť ako iPhonu 12 chyba 120hz. Toto je epic fail
Predný fotak na XS Max fotí lepšie ako 12 PRO max čiže za 2 roky žiadny posun. Selfie fotky na XS max majú prirodzenejšou farbu pleti a cela fotka je viacej prirodzená na 12 pro max je taká studena ako keby.
To sú prvé skúsenosti. Strašne je vidieť ako Apple osádzať čo najviac lacný hw a cez SW si mysli ta banda debilov že to všetko vylepšila aby ušetrili a najviac zarobili.
Jezis ty si osel, tak proc sis ho kupoval ?🤦♂️
Mám obdobnou zkušenost mezi iPhone X a iPhone 12. Na X je displej výrazně bílý, na 12 je při přímém srovnání do žluta. Vidím to pokaždé když jsou vedle sebe.
Na fotkách z 12 je vidět že jsou brutálně vylepšené softwarově. Tak aby byly rádoby ostřejší a barevnější.
A co mi při nákupu úplně uteklo je, že 12 nemá tele objektiv. Ten ultra široký je k ničemu. Přiblížení 2x jako měl X bylo praktičtější. Už vím že jsem měl pořídit 12 Pro. Nechtěl jsem ho protože je těžší. No moje blbost.
Takže spíš zklamání než wow efekt, který jsem zažil a X a nyní jej vidím u syna který přešel z 5 SE.
A proč jsem si 12 koupil? Protože jsrm X chtěl posunout na děti, baterka už byla horší, chtěl jsem změnu a dvě SIM v mobilu. Jako správná ovce jsem prostě čekal mnohem víc.
vypni si night shift :D
Ja bych se rad dozvedel realnou funkcnost, tun. ve kterych ulohach je konkretne vyuzito jedno jadro a kdy procesor vyuziva vic jader.
Autor článku by mohol pridať príklad kde ktorý tablet má navrch aj reálne nie len cez tabuľkové čísla. napr. Hry, alebo render, alebo čokoľvek, ale to asi nejde že ?
Jako čerstvý majitel iPhone 12mini si telefon nemůžu vynachválit :) Přešel jsem z iPhone 7. X,XS,11, 11pro pro mě byly zbytečně velké a ještě těžké telefony. Naplno si tedy užívám 12mini s váhou 130g, o něco menším form-faktorem než iPhone SE 2020.
Displej, foťák, video, zvuk,… prostě úplně všechno je perfektní. Naštěstí i baterie, která mi vydrží s přehledem celý den (včetně navigace, atd…).
Jediná chyba je (opravdu velká), že displej telefonu přestává reagovat po nalepení jakékoli folie / skla a vložení do pouzdra (jakéhokoli). Snad to brzy opraví ale štve mě to u telefonu za 23tis…
Podle procesoru bych se tu určitě nerozhodoval.