Apple během svého posledního keynote s přívlastky opravdu nešetřil. Slovy jako „nejlepší“ či „nejrychlejší“ se úterní představení nových zařízení jen hemžilo, a to zejména v souvislosti s novým procesorem Apple M1. Jak to ale vypadá, přinejmenším z části mluvila společnost v superlativech naprosto oprávněně. Nedávno vydaná nezávislá analýza totiž přišla se zjištěním, že Apple M1 je opravdu nejrychlejším laptopovým CPU současnosti.
Analýzu prováděl technologický magazín AnandTech. Ten si na adresu Applu neodpustil kvůli některým jeho výrokům i pár řádků kritiky, v textu ale na základě již známých skutečností o méně výkonném čipu A14 vyhodnotil, že M1 reálně ztělesňuje nejrychlejší procesor, jenž je v současnosti mezi laptopy možné nalézt. Právě s M1 bude Apple dodávat novou generaci MacBooku Air, MacBooku Pro a Macu mini. Čip A14, jenž používá například nově vydaný iPhone 12, si podle AnandTechu vedl během standardizovaných benchmarků jako SPECfp a SPEC2006 naprosto fantasticky. Konkurenci mu ve většině případů dělaly pouze nejnovější designy z díly AMD. Magazín dokonce uvedl, že kdyby testování výkonu A14 proběhlo naslepo, automaticky by vzhledem k výkonům čipu od Apple předpokládal, že testuje některý z čipů s architekturou x86 od AMD či Intelu. „Fakt, že se Applu u A14 dařilo při obou typech zátěže, je důkazem, s jak extrémně vyváženou mikroarchitekturou přichází a dá se očekávat, že Apple Silicon nebude mít s vypořádáním se s desktopovou zátěží jakýkoli problém,“ rozvedl magazín důvod, proč měl Apple ve svém tvrzení o rychlosti M1 patrně pravdu.
I vzhledem k dřívějším úspěchům, které Apple při vývoji vlastních čipů zaznamenal a rychlosti, s jakou společnost výkon svého hardwaru upgraduje, se ale není těmto výsledkům třeba divit. Analýza samotná zmiňuje, že zatímco Apple od roku 2015, kdy vyšel jeho čip A9, vylepšil svůj design téměř 3x, Intel dosáhl za stejnou dobu jen 28% zlepšení. „Vzhledem k tomu, jaká data jsme k A14 nashromáždili a jak dobře si čip vedl, kdy lehce ztrácel pouze na nejnovější Zen3 od AMD, můžeme říci, že M1 titulu nejrychlejšího CPU s jistotou dosáhne,“ uzavírá magazín analýzu. Budoucí majitelé nových Maců se tak mají bezesporu na co těšit.
Ak Apple zvladne os po softverovej stranke a pribudnu aplikacie tak ma vydlazdenu zlatu cestu, ale obavam sa ze tam bude pokrivkavat co sa tyka softveru, co sa tyka vykonu vyhodil amd aj intel uplne oknom… pre mna su nadolezitejsie java a parallels
Java bez problemov, na Parallels zabudni (teda ak chces virtualizovat nieco ine ako ARM architekturu, x86/64 nehrozi).
Na paralels zapomen a Java dost s problemama.
ARM verze JDK je hodne vachrlata.
JDK funguje nejlip na X86, ono je uvnic celekm dost optimalizaci psanych v assembleru.
Parallels by měl fungovat časem také to vypadá.
https://www.parallels.com/blogs/parallels-desktop-apple-silicon-mac/
môže niekto definovať čo znamená najrýchlejší a čo najvýkonnejší procesor
Podla geekbench ma M1 single core 1721b a multi 7416b, co je celkom brutal vykon na notebook.
Len zaujimavost ryzen 9 5950X ma single 1634 multi 15917
Jsk muze byt nejrychlejsi, proc je pry rychlejsi nez 98% prodavanych notebooku?
Takze 2% aktualne prodavanych je jeste rychlejsich, ne?
„And in MacBook Air, M1 is faster than the chips in 98 percent of PC laptops sold in the past year.”“
Zrovna tak je přímo v článku uvedeno „lehce ztrácel pouze na nejnovější Zen3“ – takže minimálně ten Zen je rychlejší a tím pádem nemůže být nejrychlejší.
To se tyka A14 co je v mobilu.
Jak jsem uz psal v minulosti, dnes je RISC i CISC jenom fasada nad superscalar pipelines s mikroinstrukcema.
Vykon CPU je tak dan defacto pouze technologii vyroby, 5nm Apple je o cosi lepsi nez 7 nm Zen2 a o dost lepsi nez 14nm Intel.
Zen3 ma mit 5nm of TSMC stejne jako Apple, proto je taky mirne rychlejsi.
Zen je ale staveny i na vetsi TDP naz 15W, pak bude samozrejme o dost rychlejsi.
Presne jak jsem ocekaval, za cenu nekompatibility reseni horsi nez od AMD
Svatá pravda! Proč kupovat uzavřený systém, kde nic kromě Mac světa moc nedává smysl. Zajímavá bude i kompatibilita s většinovými periferiemi. Ale i tak je nakonec nejdůležitější to, jaký SW se na tom rozjede a pojede. Třeba konkrétně Photoshop a CAD systémy používá dost lidí a pokud to bude řešené virtualizací, tak to nic moc.
Za mě určitě dává větší smysl Hackintosh/Ryzentosh, nebo když nutně nepotřebujete Mac (u 99% lidí, protože jabko), tak jedině na normální seriozní práci Windows nebo Linux, které fungují skvěle.
Já se přiznám, že mám bootcamp Windows 10 na hry a práci a MacOS na takové to „domácí žvýkání“ místo Linuxu. Zatím to ale po cca 6ti měsících používání MacOS vypadá, že se asi vrátím zpět na Linux, MacOS je spíš jen taková hračka, která má co dohánět a to i v porovnání s Linuxem, který funguje o dost lépe v základu….
Windows 10 s WSL2 doporucuju odzkouset, je to prekvapive dobre.
A treba VSCode ma rovnou plugin, ze umi rovnou z Win desktopu pracovat rovnou s WSL2 linuxem vespod.
Pokud nedelas vicemene jenom v Linuxu, je WSL2 hodne dobra alternativa. Mam k dispozici plnotucny Linux i kvanta Windows programu, spustim si na tom vecer stary Deus Ex, kdyz se nudim.
Aplikace na M1 budou, o to se nebojím. Dnes mi přišel mail od Afinity, že všechny jejich programy pojedo na M1. Mrkvoshit slibuje Office, Adobe taky slibuje plnou podporu. Navíc by měly jít spustit appky pro iPad a iPhone. Tím se pokryje velké množství uživatelů Apple. Samozřejmě kdo potřebuje k práci Widle, má peška. To je bohužel můj případ. Jako je jasný, že pro mě by bylo nejlepší řešení Mac s Ryzenem. Pro Apple logicky vlastní čip. Každopádně výdrž 17-20 hodin zní jako z říše snů. Takže vám noťas vydrží dýl než mobil – co jsem četl o výdrži iP 12 mini.
Já mám Mac s Ryzenem. Plně rozšiřitelný a customizovatelný stroj, designový „mazel“, navíc cena 1/3 originálu Macu Pro. Instalace MacOS naprosto easy a funguje všechno na 100% jako na originálním Macu.